امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۶:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1937
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 239
غلام‌رضا سالمیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، به مناسبت روز بزرگ‌داشت مقام سعدی اعلام کرد: سعدی جزو سرآمدان برجسته در زمینه نظم و نثر ...

غلام‌رضا سالمیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، به مناسبت روز بزرگ‌داشت مقام سعدی اعلام کرد: سعدی جزو سرآمدان برجسته در زمینه نظم و نثر فارسی است چراکه وقتی به پیشینه ادبیات فارسی و مشاهیر این حوزه نگاه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که شاعران یا در نظم و یا در نثر سرآمد بوده‌اند.

وی ادامه داد: حافظ فقط شاعری نام‌آور است و ابوالفضل بیهقی تنها نویسنده‌ای بزرگ است که شاعر نبوده ولی زمانی‌که از سعدی یاد می‌شود، نویسنده و شاعری بزرگ به اذهان خطور می‌کند.

سالمیان با تاکید براینکه اگر بخواهیم از چهار نویسنده بزرگ یاد کنیم، سعدی یکی از آن‌ها است، ادامه داد: اگر بخواهیم در طول تاریخ ادبیات‌فارسی از شاعری برجسته‌ نام ببریم، قطعا سعدی یکی از آن‌ها است و چنین توفیقی برای کمتر کسی پیش می‌آید که هم شاعر و هم نویسنده‌ای بزرگ باشد که سعدی از این نعمت برخوردار بود.

عضو هیئت ‌علمی زبان و ادبیات‌ فارسی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: این مطلب که چه عاملی موجب رسیدن سعدی به این جایگاه شده، در خور توجه است و پژوهشگران عوامل متعددی را در این زمینه نام برده‌اند.

وی مددگرایی سعدی از پیشینه ادبی و سنت ادبی را یکی از راه‌های موفقیت این شاعر دانست و گفت: این عامل راه را برای سعدی در قرن هفتم هموار کرده است و در این راه وی به مهارت و پختگی رسیده و کمتر کسی توانسته به جایگاه و پایگاه این شاعر بزرگ برسد.

سالمیان با تاکید براینکه سعدی تذکرات خود را در قالب نظم و نثر متجلی کرده، ادامه داد: سعدی قصاید استواری دارد که در نوع خود کم‌نظیر بوده و در زبان فارسی به روانی و استواری قصاید وی دیده نشده است.

این استاد دانشگاه به غزلیات سعدی اشاره کرد و افزود: غزلیات این شاعر گران‌قدر نیز نمونه‌های عالی و متعالی در زبان فارسی است و رنگ و بوی عرفان را در غزلیات وی می‌توان مشاهده کرد.

سالمیان با بیان اینکه مدینه فاضله سعدی در بوستان است، افزود: مثنوی‌های سعدی نیز در کتاب بوستان متجلی است که مثنوی گران‌سنگی در بحر متقارب است که مسائل گوناگون تربیتی در آن مشهود است.

این استاد دانشگاه به آثار منثور سعدی در گلستان اشاره کرد و گفت: پژوهشگران، دنیای واقعی سعدی را گلستان می‌دانند که پر از حکایت کوتاه و زیبا به همراه درس‌ها و آموزه‌های اخلاقی است که به مخاطب عرضه می‌شود.

وی افزود: نثر سعدی در گلستان چنان پخته است که عنوان نثر معیار زبان فارسی را بر آن گذاشته‌اند، به این دلیل که با نثر گلستان سعدی می‌توان در هر زمان نوشت و ایرادی بر آن وارد نمی‌شود که همه حاصل از استعداد و قریحه ذاتی سعدی است.

عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه امروز وقتی از مشاهیر ادبیات یاد می‌شود حافظ در صدر قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر سمت‌و سوی کتاب‌ها و مقالات پژوهشگران به طرف حافظ ‌است اما در حدود 150 سال پیش سعدی کانون توجه بوده است.

وی به وجود بنیاد سعدی‌پژوهی در شیراز اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندان به این شاعر و نویسنده بزرگ می‌توانند با مراجعه به سایت این مرکز از جدیدترین آثار و مقالات درخصوص این شاعر بزرگ اطلاع یابند.
انتهای پیام/2700/خ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها