امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1943
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 348
دوسالانه‌های نقاشی و گرافیک از جمله رویدادهایی است که طی دوره‌های گذشته بدون حضور فعال انجمن هنرمندان نقاش و انجمن طراحان گرافیک از سوی مرکز هنرهای ...

دوسالانه‌های نقاشی و گرافیک از جمله رویدادهایی است که طی دوره‌های گذشته بدون حضور فعال انجمن هنرمندان نقاش و انجمن طراحان گرافیک از سوی مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد برگزار شده است. این در حالی است که به طور طبیعی انجمن‌های تخصصی در برگزاری این دوسالانه‌ها مشارکت دارند ولی با توجه به عدم توافق در مسائل مختلف، این دو انجمن طی سال‌های گذشته اعلام کردند در صورتی که شرایط آن‌ها در برگزاری دوسالانه‌ها مورد توافق قرار نگیرد،‌در برگزاری این رویدادها مشارکت نخواهند کرد. 

اصغر امیرنیا سرپرست مرکز هنرهای تجسمی در گفت وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره برگزاری دوسالانه‌های نقاشی و گرافیک که قرار است در سال جاری برگزار شود توضیح داد: تمام تمایل مرکز هنرهای تجسمی این است که با همکاری انجمن‌ها و صنوف تخصصی دوسالانه‌ها را برگزار کند. اما زمانی که اختلاف کوچکی بین اعضای خود انجمن به وجود می‌آید، قاعده این است که از هنرمندان پیشکسوت و حرفه‌ای در شورای سیاست گذاری و داوری دوسالانه‌ها استفاده شود.

وی درباره توقعات انجمن‌ها برای برگزاری دوسالانه‌های تخصصی گفت: برخی انجمن‌ها معتقدند که دولت باید صرفاً پول و بودجه در اختیار انجمن‌ها قرار دهد و نسبت به سیاست گذاری و نحوه انجام کار دوسالانه‌ها اظهار نظر نکند،‌ در حالی که دولت و ارشاد به عنوان متولی برگزاری دوسالانه‌ها، طبق وظایف حاکمیتی،‌ بحث نظارت و پشتیبانی دوسالانه‌ها و جشنواره‌ها را بر عهده دارد و سیاست‌های پنج ساله خود را در قالب این رویدادها باید عملیاتی کند.

امیرنیا درباره سخنان کیانوش غریب پور دبیر ششمین دوسالانه تصویرگری درباره امکان برگزاری این دوسالانه در صورت محقق شدن شرایط شورای سیاست گذاری دوسالانه گفت:‌ این دوسالانه حدود 12 سال است که برگزار نشده است،‌بنابراین بهتر است تلاش کنیم که به هر حال کار برگزاری این دوسالانه از سر گرفته شود و کار را از جایی شروع کنیم چرا که در این تأخیرها همیشه برخی آفات هست و مسائل مختلفی وجود دارد از جمله نزدیک شدن به انتخابات و تأمین یا عدم تأمین بودجه  و تداخل با رویدادهای  و مناسبت‌های مختلف که ممکن است مانع از برگزاری این دوسالانه شود،‌بنابراین با توجه به این مسائل باید تلاش کرد که کار برگزاری این دوسالانه را به هر حال از جایی شروع کرد چرا که تصمیم به برگزاری آن گرفته شده است و حالا باید آستین‌ها را بالا بزنیم تا کار برگزاری این دوسالانه به لحاظ کمی و کیفی در سطحی که در شأن این هنر است، انجام شود.

امیرنیا درباره دوسالانه گرافیک و کاریکاتور هم گفت: درباره گرافیک هنوز وارد صحبت نشده‌ایم و قرار شده است که یک نماینده برای مذاکره با انجمن طراحان گرافیک انتخاب کنیم که درباره شرایط برگزاری این دوسالانه صحبت کنند و دوسالانه کاریکاتور هم اواخر اردیبهشت‌ماه جاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: دوسالانه سفال و سرامیک و نقاشی را هم در سال جاری داریم که باید به نوبت درباره این دوسالانه‌ها با انجمن‌های تخصصی آن وارد مذاکره شویم.

امیرنیا با بیان این که اسامی هنرمندان پیشنهادی در شورای سیاست گذاری دوسالانه نقاشی را پیش رو دارد گفت: تمام تمایل ما بهره‌گیری از اندیشه، تجربه و تخصص هنرمندان است تا بتوانیم دوسالانه‌های خوبی را برگزار کنیم، وظیفه ما هم پشتیبانی و خدمتگذاری به هنرمندان در چارچوب قوانین و مقررات است.

سرپرست مرکز هنرهای تجسمی درباره وضعیت بودجه امسال برای انجام دوسالانه‌های مختلف هم گفت: بودجه ما هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است اما با این حال ما برنامه‌هایمان را منوط به تأمین بودجه نخواهیم نکرد و هیچ دوسالانه‌ای را به دلیل کمبود بودجه حذف نمی‌کنیم.

وی افزود: ما سال گذشته هم بودجه و اعتبار زیادی نداشتیم ولی همه برنامه‌هایمان را انجام دادیم و امیدواریم که در سال جاری وضعیت اقتصادی هم بهتر شود و تحریم ها برداشت شود.

او درباره میزان بودجه امسال هم گفت: به نظر من شرایط بودجه‌ای امسال ما اگر مساوی با میزان بودجه سال گذشته باشد مشکلی نخواهیم داشت و برنامه‌های خود را اجرایی می‌کنیم، ولی امیدوارم که افق روشن‌تری نسبت به سال قبل را پیش رو داشته باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها