امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19445
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۳
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه ایندیا اکسپرس در گزارشی درباره رقابت هند و چین برای سرمایه گذاری در بازار ایران نوشت: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه ایندیا اکسپرس در گزارشی درباره رقابت هند و چین برای سرمایه گذاری در بازار ایران نوشت: دولت چین به آرامی و بدون سروصدا در حال ورود به فضای ژئوپلتیکی هند در ایران است.

پکن اخیرا پیشنهاد سرمایه گذاری 60 میلیون یورویی به ایران ارائه کرده است که برابر با میزان سرمایه گذاری هند در راه‌اندازی و تکمیل بندر چابهار در جنوب شرق ایران است که در صورت موافقت ممکن است هند را از پروژه خارج کند.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد سرمایه گذاری مخفیانه چین برای سرمایه گذاری در چابهار اولین گام این کشور برای نفوذ بیشتر به ایران از سوی وزارت خارجه هند تلقی می‌شود. چین می‌تواند با حمایت مالی از پروژه چابهار از سرمایه گذاری خود در بندر «گوادر» پاکستان نیز حفاظت کند.

ایندیا اکسپرس در ادامه نوشت: در همین راستا وزیر خارجه به نخست وزیر هند پیشنهاد داده است که یک کمیسیون مرکب از وزرا تشکیل شود تا وزیران دارایی، امور خارجه، حمل و نقل و تجارت به منظور تسریع توافق با ایران و جلوگیری از هرگونه انحرافی وارد عمل شوند.

براساس این گزارش، نگرانی عمده دهلی نو این است که هیچ تایید رسمی از جانب ایران درباره توافقات وجود ندارد و احتمال جایگزینی چین به جای هند وجود دارد.

وزارت خارجه هند به دولت تاکید کرده است که گامهای لازم برای توافق با ایران قبل از ورود هیات ایرانی به دهلی نو در ماه آینده باید تکمیل شود و درباره آن باید تسریع شود.

بر اساس گزارش ایندیا اکسپرس، علیرغم فشارهای فزاینده آمریکا، هند در ماه مه اعلام کرد که هند می‌تواند 100 میلیون دلار به پروژه بندر چابهار ایران تزریق کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها