امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۵:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19486
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۵
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی غضنفری در مراسم روز ملی صنعت و معدن با بیان اینکه قصد دارد برخی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی غضنفری در مراسم روز ملی صنعت و معدن با بیان اینکه قصد دارد برخی صحبت‌هایی که بوی خداحافظی می‌دهد را در این مراسم مطرح کند اظهار داشت: ما از همه وزرای صنعت سابق بعد از انقلاب برای حضور در این همایش دعوت کرده بودیم، اما از بین آنها تنها شافعی در این همایش حضور یافت.

وی در سخنان خود با مقایسه عملکرد بخش صنعت و معدن در دولت احمدی‌نژاد با دولت قبل از آن گفت: از سال 84 تاکنون 120 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی انجام شده در حالی که حجم سرمایه‌گذاری‌ها تا قبل از دولت احمدی‌نژاد 16.5 هزار میلیارد تومان بود و به این ترتیب سرمایه‌گذاری در دولت احمدی‌نژاد 6 برابر قبل شد.

وی این مسئله را ناشی از بالا بودن امید به فضای کسب و کار و آینده کشور عنوان کرد و افزود: طی 8 سال اخیر 55 هزار پروانه بهره‌برداری برای واحدهای صنعتی و معدنی صادر شده که 1.7 برابر قبل است.

وی با اشاره به رشد 1.3 برابری پروانه‌های اکتشاف معدنی در دولت احمدی‌نژاد افزود: امسال برای بخش معدن 4 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بودجه پیش‌بینی شده که 15 درصد آن در بخش اکتشاف خواهد بود.

غضنفری با اشاره به رشد 1.4 برابری تعداد معادن فعال کشور در 8 سال اخیر تصریح کرد: در این مدت میزان اشتغال در بخش صنعت 1.5 برابر شده است.

وی همچنین با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد خام در دولت احمدی‌نژاد بیش از 2 برابر رشد داشته است، اظهار داشت: ظرفیت تولید محصولات فولادی نیز 2 برابر شده و در این مدت رشد 2.5 برابری ظرفیت تولید سیمان را شاهد بوده‌ایم.

به گفته وی، طی 8 سال اخیر ظرفیت تولید خودرو بیش از 2 برابر رشد داشته و میزان استخراج معادن نیز 2.5 برابر شده است.

وزیر صنعت با اشاره به 3 برابر شدن تولید خودرو سواری و وانت در 8 سال اخیر نسبت به 8 سال قبل از آن گفت: در این مدت تولید فولاد خام 1.7 برابر، تولید سیمان 2 برابر و تولید محصولات فولادی نیز 2 برابر افزایش یافته است.

وی افزود: رتبه ایران از نظر تولید فولاد در جهان در سال 84 معادل 22 بود که در سال 90 به 15 ارتقا یافت.

وی با بیان اینکه رتبه ایران در تولید سیمان در جهان از عدد 14 در سال 84 به 8 در سال 90 ارتقا یافته است اظهار داشت: در این مدت رتبه ایران در تولید سنگ آهن از 13 به 9 بهبود یافته است.

به گفته وزیر صنعت رتبه ایران در تولید خودرو در سال 84 نیز 18 بود که به رتبه 13 در سال 90 رسیدیم و در حال حاضر به دلیل کاهش تولید خودرو دوباره به رتبه 18 بازگشته‌ایم.

وی با اشاره به افزایش صادرات غیرنفتی از 38 میلیارد دلار به 215 میلیارد دلار طی 8 سال اخیر با احتساب میعانات گفت: به این ترتیب صادرات غیرنفتی در این مدت 5.5  برابر شده است.

غضنفری ادامه داد: حجم تجارت خارجی تا 8 سال پیش حدود 200 میلیارد دلار بود که در حال حاضر به 635 میلیارد دلار رسیده است یعنی 3.2 برابر رشد یافته است.

وی همچنین با اشاره به رشد 7 برابری صادرات خدماتی فنی و مهندسی طی 8 سال اخیر تصریح کرد: صادرات غیرنفتی سالانه 22 درصد رشد یافته است.

وزیر صنعت در ادامه با اشاره به کاهش 50 درصدی تولید خودرو در کشور اظهار داشت: مصوبه‌ای برای اختصاص وام به خودروسازان صادر شد که به دلیل برخی بدبینی‌ها و نهایت عملی نشد.

وی در پایان با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه معدن در هر هفته با حضور رئیس جمهور افزود: راه اصلی مقابله با تحریم‌ها تولید صادرات محور است زیرا کشور نمی‌تواند بدون ارز مدیریت شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها