امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19498
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۵
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،مهدی موذن با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود:نظام کاردانهای فنی ساختمان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،مهدی موذن با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود:نظام کاردانهای فنی ساختمان در 30 استان کشور 12 سال است که بر اساس قانون نظام مهندسی و مصوبه هیات وزیران در حال فعالیت است.

وی ادامه داد:در این 12 سال زحمات زیادی برای اثبات خود کشیدیم و نه تنها در این مدت نظام مهندسی را نتوانستیم جذب کنیم بلکه مخالفتها با نظام کاردانهای ساختمان به اوج خود رسید.

موذن با اشاره به ابلاغ بخشنامه فعالیت کاردان‌های فنی ساختمان برای نظارت بر ساخت و ساز شهرهای کمتر از 50 هزار نفر ادامه داد: بهتر است برخی از شعارهای مجازی دست بردارند تا با نظارت کاردان‌ها بر روند ساخت و اجرا، کیفیت ساختمان‌های کشور افزایش یابد.

*هنوز یک کاردان تجربی در پروژه ساختمانی حضور نیافته

موذن خاطر نشان کرد: با وجود سابقه‌ای بیش از یک دهه متاسفانه هنوز یک نفر از کاردان‌ها و معماران دارای مجوز نتوانسته‌اند در هیچ پروژه ساختمانی حضور یابند،در حالیکه کاردان‌های فنی ساختمان بر اساس قانون نظام مهندسی و مصوبه هیات وزیران از جایگاه قانونی برای فعالیت برخوردار هستند.

*تغییر رویه رئیس کنونی کمیسیون عمران مجلس

وی گفت: رئیس کنونی کمیسیون عمران مجلس زمانی با فعالیت کاردان‌ها موافق و معتقد بود که با این کار کیفیت ساختمان‌ها ارتقا می‌یابد، اما مدتی است که وی تغییر رویه داده و مخالف نظارت کاردان‌های فنی بر ساخت و اجرای ساختمان است.

موذن با تاکید بر این‌که به دلیل ضعف نظارت‌ها عمر ساختمان‌های کشور کمتر از 30 سال است، افزود: ساختمان‌سازی یک زنجیره است و تا کاردان‌های فنی در این پروسه حضور نداشته باشند ساختمان با کیفیتی ساخته نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در ادامه با اشاره به صدور شناسنامه فنی ساختمان، گفت: مسئولیت کاردان‌های فنی و معماران تجربی در این شناسانامه‌ها چسیت، متاسفانه شماره پرونده درج شده کاردان فنی در این شناسنامه سفید می‌ماند و مسئولیت مشخصی به این گروه سپرده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این‌که با 5 بار نظارت از سوی مهندسان کیفیت ساختمان افزایش می‌یابد، تفکر اشتباهی است بنابراین برای افزایش عمر مفید ساختمان چاره‌ای جزء فعالیت کاردان‌های فنی و نظارت آنها بر روند ساخت و اجرای ساختمان است.

وی به ابلاغ بخشنامه فعالیت کاردان‌ها در شهرهای کمتر از 50 هزار نفر جمعیت توسط وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و افزود: این بخشنامه 4 خرداد امسال از سوی نیکزاد ابلاغ شده و از زمان ابلاغ نیز قابلیت اجرا داشته است.

وی تاکید کرد: با این وجود تاکنون هیچکدام از کاردان‌های فنی ساختمان بر اساس این ابلاغیه مشغول به کار نشده‌اند.

وی به کارشکنی سازمان نظام مهندسی ساختمان در این رابطه اشاره کرد و افزود: این سازمان تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی است و در جایگاهی نیست که بتواند با این کار مخالفتی  داشته باشد.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران ادامه داد: انتظار داریم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان از نگاه انحصارگرانه دست بردارد و به مسائل پیرامون ساخت و ساز کشور به‌صورت جزیره‌ای نگاه نکند.

موذن در خصوص جزئیات تفاهمنامه همکاری با اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: به دلیل اینکه دفاتر املاک اطلاعات فنی کافی جهت معرفی ملک به مشتریان نداشتند و منبعی برای آگاهی از میزان استقامت و ایمنی ساختمان نبود ، موجب شد تا کاردانهای فنی و معماران تجربی وارد میدان شوند. این اقدام کمک قابل توجهی به خریداران مسکن جهت انتخاب مطلوبتر می کند.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران افزود: این تفاهمنامه با دو هدف اصلی آموزش به مشاوران املاک و استفاده از توان فنی کاردانهای فنی و معماران تجربی دارای پروانه اشتغال در دفاتر املاک منعقد شده است که اکنون نمایندگان دو ارگان مباحث کارشناسی را آغاز نموده و ماه آینده جزئیات امر مشخص و اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/ک
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها