امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1953
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 194
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیخ الازهر از روز جمعه گذشته در سفری به شبه جزیره عرب دیدار خود از عربستان سعودی و بحرین را آغاز کرده است. شیخ ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیخ الازهر از روز جمعه گذشته در سفری به شبه جزیره عرب دیدار خود از عربستان سعودی و بحرین را آغاز کرده است.

شیخ الازهر دیروز در نخستین روز رسمی حضور در عربستان با وزیرامور اسلامی این کشور و شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ مفتی وهابیون و مفتی این کشور دیدار کرد.

به نوشته پایگاه خبری الوفد وی در دیدار با مفتی عربستان بر ضرورت همکاری بین دو کشور مصر و عربستان برای وحدت صفوف مسلمین و رد همه اسباب تفرقه تاکید کرد.
 

* تاکید شیخ الازهر بر وحدت رویه اهل‌سنت و مقاومت دربرابر فتاوای تکفیری
 

وی در این دیدار با اشاره به عقب‌ماندگی جهان اسلام در دهه‌های گذشته توسط دشمنان و همچنین برخی از اعضای امت اسلامی با تاکید بر مسلمات اهل‌سنت بر وحدت رویه در میان اهل‌تسنن تاکید کرد و گفت: رهبران اسلامی باید در برابر دعاوی تفرقه و نزاع و افراطی‌گری و فتاوای تکفیر مخالفین که بدون شک به تفرقه و ضعف امت اسلامی می‌انجامد، مقاومت کنند.

در همین حال مفتی وهابیون نیز در سخنانی بدون اشاره دقیق به دشمنان اسلام با بیان اینکه امت اسلامی باید نسبت به مکاید دشمنانش آگاه باشد، گفت: دشمنان اسلام به دنبال افساد امت و نشر عقاید و آرای شاذ خود در میان امت اسلامی ما را از دین خود دور کنند.
 

* اختلافات بین شیعه و سنی سیاسی است
 

بنابر این گزارش، شیخ الازهر همچنین شب گذشته در یک نشست خبری حاضر شد و درباره اهداف سفرش به عربستان و بحرین، گفت: این سفر برای وحدت صف امت اسلامی و غلبه بر اسباب تفرقه است که در آن با بزرگان علمای سعودی دیدار کردیم و قرار است با علمای بزرگ شیعه و سنی بحرین نیز دیدار کنیم.

به نوشته روزنامه مصری الدستور، وی با اشاره به اختلاف‌اندازی بین شیعه و سنی افزود: این اختلافی که سیاست موجب آن است نه در مصلحت سنی و نه در مصلحت شیعه است بلکه تنها در مصلحت دشمنان اسلام است و تنها راه حل وحدت امت اسلامی است.

الطیب با تاکید بر میانه‌روی در الازهر با بیان اینکه الازهر به دنبال تجمع فرق است نه تفرقه آنها، تاکید کرد: ما در یک مسیر جامع به دنبال عبور از اختلافات سیاسی و فکری و تضمین حقوق همگان هستیم و در این راه الازهر معبر دائمی در وجدان امت اسلامی است که از افتادن به چاله مذهبی و سیاسی خود را دور نگه می‌دارد.
 

* شبکه تلویزیونی الازهر رمضان آتی افتتاح می‌شود
 

وی در همین راستا درباره برخی سخنان منسوب به الازهر هشدار داد و گفت: «مجمع مطالعات اسلامی الازهر» و «هیئت علمای بزرگ الازهر» تنها کانال‌های سخن گفتن از سوی این مرکز هستند و هرکس عمامه به سر داشت از سوی الازهر سخن نمی‌گوید بلکه از زبان خودشان سخن می‌گویند.

شیخ الازهر همچنین از به راه افتادن شبکه تلویزیونی الازهر در رمضان آینده خبر داد و گفت: این شبکه برای نشر اسلام معتدل و رد شبهات مربوط به دین اسلام راه‌اندازی می‌شود و در راس اولویت‌های آن یگانه‌کردن مسیر صدور فتوا و تصحیح آنها و تصحیح و پاسخ دادن به برخی فتاوایی است که در شبکه‌های ماهواره‌ای دیگر منتشر می‌شود.

وی همچنین با اشاره به سوء استفاده از آزادی بیان و رسانه برای اختلاف‌اندازی و فتنه‌انگیزی در شبکه‌های ماهواره‌ای افزود: این شبکه‌ها الازهر و موسسات دینی دیگر را هدف قرار داده‌اند و الازهر درصدد مقابله با این توطئه‌هاست.

الطیب همچینین در این نشست خبری همچنین از برگزاری کنگره جهانی اسلامی توسط الازهر و با همکاری علمای عربستان و دیگر کشورهای اسلامی برای بررسی مقابله با هجمات ضداسلامی در آینده خبر داد.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها