امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19609
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اشاره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اشاره به اینکه در قانون مالیات‌های مستقیم بر مجموع ماترک متوفی مالیات وضع می‌شود و هر یک از وراث به نسبت سهم خود از ارث، مشمول مالیات می‌شوند، اعلام کرد: این نظام مالیاتی چند ایراد اساسی دارد که در نهایت سبب شده است تا درآمد حاصل از این مالیات در نهایت برابر با هزینه جمع‌آوری آن شود.

با این ملاحظه لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم رویکرد جدیدی را نسبت به مبحث ارث اتخاذ کرده و بنا دارد تا انتقال اموال و دارایی‌های متوفی به وراث را مشابه انتقال اختیاری مشمول مالیات کند.

هر چند مالیات بر ارث و مالیات بر نقل و انتقال هر دو از مصادیق مالیات بر ثروت هستند و به دلیل فقدان پشتوانه علمی و عدم موفقیت تجربی می‌توانند حذف شوند، تغییر رویکرد پیشنهادی می‌تواند از بوروکراسی سنگین نظام موجود، برای سازمان امور مالیاتی و مودیان ارث بکاهد.

مهمترین اشکالی که در زمینه اصلاح مالیات بر ارث مطرح شده این است که بدهی‌ها و سایر واجبات مالی را پیش از وضع مالیات از ماترک متوفی کسر نکرده است.

مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود با تأیید رویکرد پیشنهادی لایحه، دو سناریو را برای رفع مشکل بدهی‌های متوفی مطرح و متناسب با آنها احکامی را به منظور اصلاح لایحه پیشنهاد کرده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها