امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1961
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 234
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از زنجان، پوشاندن ضروری مو و سایر اعضای بدن به جز صورت و دو دست توسط زنان مسلمان‬، در برابر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس از زنجان، پوشاندن ضروری مو و سایر اعضای بدن به جز صورت و دو دست توسط زنان مسلمان‬، در برابر مردانی است که طبق شریعت اسلامی نامحرم شمرده می‌شوند.

از نظر اسلام حجاب فقط اختصاص به زن ندارد بلکه نوعی پرده است که در روابط میان زن و مرد وجود دارد.

حجاب آن گونه که بعضی‌ها پنداشته‌اند صرفاً یک تکلیف شخصی نیست، بلکه افزون بر آن یک مسئله عاطفی، روانی، خانوادگی و اجتماعی است.

حجاب در لغت به معنی پرده، روپوش و روبند است و از نظر اسلام عبارت از اینکه زن در معاشرت خود با نامحرم بدن خود را بپوشاند و به جلوه‌‌گری و خودنمایی نپردازد.

اهمیت حجاب و پوشش اسلامی تا جایی است که خداوند متعال در بسیاری از سوره‌های قرآن از آن به عنوان یک ضرورت یاد می‌کند و آن را حافظ انسان در برابر بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی می‌داند.

در اسلام حجاب مانع گمراهی و خودنمایی زنان بیان شده و حافظ حرمت، آداب، عفت و حیا است.

هدف اسلام از حجاب آن است که زن مسلمان با فراغت کامل بتواند وظایف و رسالت اساسی خویش را انجام دهد که حفظ نسل انسان، پرداختن به شئون خانه و خانه‌داری، تربیت کودک و اهمیت دادن به آن است.

دین مبین اسلام حجاب را به عنوان عامل مهم حفظ و اعتلای شخصیت فردی زنان و تحکیم بنیان خانوادگی و عفت و اخلاق اجتماعی واجب کرده و حضرت یوسف و مریم را به عنوان اسوه‌های عفاف و پاکی معرفی کرده است.

*حجاب در جامعه امروزی

اما متاسفانه امروزه وضعیت حجاب در کلانشهر‌های ما و از جمله شهر زنجان سطح مطلوبی ندارد و متاسفانه برخی از جوانان از روی جهل و یا تغافل ارزش‌های جامعه را زیر سئوال می‌برند. با این حال به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش بدحجابی در جامعه را باید در مساله الگوهای مد و پوشش موجود در بازار جست‌وجو کنیم.

امروز اگر برای خرید مانتو گام در بازار و مغازه‌های زنجان بگذارید تفاوت لباس‌های امروز با لباس‌های گذشته و چند سال قبل کاملاً قابل مشاهده است.

بیشتر مانتوها بالای زانو و جنس و رنگشان طوری است که شباهتی به لباس بیرون و محیط عمومی ندارد.

در این زمان ناچار باید برای پوشیدن لباس مناسب سفارش دوخت آن را داد، چراکه لباس مناسبی که دنبال آن هستید کمتر یافت می‌شود.

*فروشندگانی خاص

امروزه اوضاع جامعه طوری شده که حتی مغازه‌هایی که به فروشنده زن نیاز دارند برای شغل‌های مورد نظر بانوانی را انتخاب می‌کنند که حجاب کمرنگی دارند.

فروشندگانی در برخی فروشگاه‌ها به کار گرفته می‌شوند که با آرایش‌های آنچنانی در محل کار حاضر شوند و حجاب کاملی هم نداشته باشند.

البته مثل برخی از معضلات باز هم نظارتی بر این اقدامات وجود ندارد و مغازه‌ها و فروشگاه‌های لباس و برخی فروشگاه‌ها تبدیل به محل عرضه مدل‌های جدید شده است که توسط فروشندگان آن عرضه می‌شود.

البته بسیاری از این فروشندگان خود تبدیل به مانکن‌هایی سیار شده‌اند که لباس‌های خاص و مورد نظر صاحب کالا را همزمان با فروشندگی تبلیغ می‌کنند و خریدار را با لطایف‌الحیلی وادار به خرید کالای مورد نظر خود می‌کنند.

*فصل گرما و حجاب

این روزها با نزدیک شدن به فصل گرما تغییراتی در پوشش لباس بیشتر بانوان نیز به چشم می‌خورد، چراکه فصل گرما بهانه‌ای برای کوتاه و کمرنگ شدن حجاب برخی شده است.

با گرم شدن هوا، حرف و حدیث‌ها در مورد موضوع حجاب و مشاهده بی‌حجابی در سطح جامعه نیز گرم می‌شود.

البته مسئله بی‌حجابی تنها در خانم‌ها دیده نمی‌شود و امواجش آقایان را نیز با خود برده است. تی‌شرت‌های بسیار تنگ و کوتاه و آرایش‌های مو و صورتی که چهره برخی پسران را از شمایل انسان دور کرده است.

امید است روزی فرا رسد که همه مردمان ایران زمین به اهمیت حجاب و ارزش‌های دین اسلام پی برده و اسلام و ایران واقعی را نشان جهانیان دهند.

در پایان باید گفت که هنوز یادمان هست که مادربزرگ و مادرانمان به کوچکترین عامل ناخواسته‌ای که موجب می‌شد تا گوشه‌ای از چادرشان کنار برود چه حساسیت و عکس‌العملی از خود نشان می‌‌دادند.

به هر حال امیدواریم که متولیان فرهنگی کمی به خود بیایند و در این زمینه بیش از پیش کار کنند چراکه به نظر می‌رسد حرکت‌های ضد فرهنگی سرعت نور به خود گرفته‌اند اما سرعت متولیان فرهنگی به شدت کند است.

انتهای پیام/2308/ج30/ف4004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها