امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19661
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 273
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سال‌های زیادی از امضای قرارداد اولیه صادرات گاز ایران به پاکستان با حضور روسای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس سال‌های زیادی از امضای قرارداد اولیه صادرات گاز ایران به پاکستان با حضور روسای جمهور دو کشور گذشته است و وزارت نفت ایران به دلیل تاخیر و پیشرفت لاک پشتی احداث این خط لوله گاز در خاک پاکستان چندین بار دست به قلم شده و با مسئولان پاکستانی نامه نگاری کرده است.

بر این اساس، اخیرا برخی از رسانه های پاکستانی از ارسال نامه‌ای توسط احمد خالدی معاون امور بین الملل وزارت نفت ایران به معاونت بین الملل وزارت انرژی پاکستان خبر داده اند که در این مکاتبه طرف ایرانی خواستار آغاز فوری ساخت خط لوله وارداتی گاز از ایران در خاک پاکستان شده است.

با این وجود، رسانه های پاکستانی مهمترین دلیل در تاخیر در ساخت خط لوله گاز وارداتی از ایران را جابه جایی قدرت در کابینه دولت پاکستان اعلام می کنند. این در حالی است که اگر مطابق با قرارداد تا فروردین ماه سال 1393 پاکستان آماده تحویل گاز از ایران نباشد باید جرایمی را به ایران پرداخت کند.

*پاکستان از پرداخت جریمه معاف شد

براساس این گزارش پس از تغییر و تحولاتی که در کابینه ریاست جمهوری پاکستان در یک ماه گذشته رخ داد به نظر می رسد که گفتمان مسئولان پاکستانی و ایرانی نیز تغییر یافته است به طوری که روزنامه های پاکستانی اعلام کرده اند از آنجا که دولت جدید پاکستان رفته رفته فشار آمریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را پس می زند و تمایل خود را برای پیشبرد پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان  نشان می دهد، برخی از مقامات تهران اخیرا اعلام کرده اند حتی اگر جریان گاز از دسامبر 2014 به پاکستان وصل نشود، اسلام آباد از پرداخت غرامت های تعیین شده برای جبران تاخیر در کار، معاف شده است.

براین اساس خاقان عباسی وزیر نفت جدید پاکستان اعلام کرده است: با توجه به بازه زمانی ساخت و ساز، دولت ایران در توافق خرید و فروش گاز انعطاف پذیری مناسبی نشان داده که ما شدیدا قدردان آن هستیم. این اظهارات مقامات پاکستانی در حالی است که هنوز هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مسئولان ایرانی در این باره صورت نگرفته است.

* پرداخت جریمه روزانه 8 میلیون دلاری پاکستان به ایران

این گزارش اضافه می کند: اسفند ماه سال گذشته با حضور محمود احمدی نژاد و آصف‌علی زرداری روسای جمهور ایران و پاکستان رسما ساخت عملیات اجرایی خط لوله مشترک گاز دو کشور به صورت نمادین آغاز شد اما با گذشت چهار ماه از این مراسم تاکنون ساخت این خط لوله گاز در خاک پاکستان پیشرفت قابل توجه ای نداشته است.

به گفته مسئولان وزارت نفت ایران، زمستان سال گذشته دو کشور در سه مورد شامل زمان عقد قرارداد پیمانکاران ایرانی برای ساخت و احداث خط لوله گاز در خاک پاکستان، نحوه مشارکت و سرمایه گذاری ایران و زمان آغاز عملیات اجرایی ساخت خط لوله گاز در خاک پاکستان به توافق نهایی دست یافتند.

از سوی دیگر ایران به منظور پیشرفت و شتاب در ساخت خط لوله گاز در خاک پاکستان موافقت کرد 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کند تا در مجموع مطابق با قرارداد امکان صادرات روزانه تا سقف 21.5 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به پاکستان فراهم شود.

همچنین در این توافق خرید فروش گاز خط لوله IP بندی به نام «ضوابط پرداخت» پیش بینی شده است که تاکید می کند چنانچه پاکستان در پیگیری این پروژه تعلل کرده و یا از ادامه آن صرف نظر کند، مجبور به پرداخت جریمه ای روزانه برابر بامصرف 750 میلیون فوت مکعب به ارزش 8 میلیون دلار خواهد بود.

*آخرین وضعیت پیشرفت خط لوله صلح

احداث این خط لوله در خاک ایران به منظور انتقال گاز از پارس جنوبی به پاکستان  در دو فاز طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خواهد شد که تاکنون فاز اول این خط لوله گاز به طول 907 کیلومتر از عسلویه تا ایرانشهر راه اندازی شده است، همچنین عملیات اجرایی فاز دوم این خط لوله گاز به طول 320 کیلومتر از ایرانشهر تا مرز پاکستان در حال احداث است.

لازم به ذکر است قرارداد ساخت فاز اول و دوم خط لوله هفتم سراسری با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در قالب «EPCF» امضا شده است.

درخصوص آخرین وضعیت احداث خط لوله در خاک پاکستان نیز باید گفت تاکنون قرارداد کارشناسی بین شرکت ملی گاز پاکستان (ISGS) و شرکت ایرانی تدبیر انرژی گستر ایرانیان امضا شده است.

طول خط لوله گاز در خاک پاکستان حدود 780 کیلومتر است که باید تا دسامبر سال 2014 میلادی به پایان برسد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها