امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19662
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اشاره به اینکه در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اشاره به اینکه در قانون مالیات‌های مستقیم بر مجموع ماترک متوفی مالیات وضع می‌شود و هریک از وراث به نسبت سهم شان از ارث، مشمول مالیات می شوند افزود: این نظام مالیاتی چند ایراد اساسی دارد که در نهایت باعث شده است درآمد حاصل از این مالیات نهایتا برابر با هزینه جمع آوری آن شود. با این ملاحظه لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم رویکرد جدیدی را نسبت به مبحث ارث اتخاذ کرده و بنا دارد انتقال اموال و دارایی های متوفی به وراث را مشابه انتقال اختیاری مشمول مالیات کند.

هر چند مالیات بر ارث و مالیات بر نقل و انتقال هر دو از مصادیق مالیات بر ثروت هستند و به دلیل فقدان پشتوانه علمی و عدم موفقیت تجربی می‌توانند حذف شوند، تغییر رویکرد پیشنهادی می‌تواند از بوروکراسی سنگین نظام موجود، برای سازمان امور مالیاتی و مودیان ارث بکاهد .

مهمترین اشکالی که در زمینه اصلاح مالیات بر ارث مطرح شده این است که بدهی‌ها و سایر واجبات مالی را پیش از وضع مالیات از ماترک متوفی کسر نکرده است.

مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود ضمن تایید رویکرد پیشنهادی لایحه، دو سناریو را جهت رفع مشکل بدهی‌های متوفی مطرح و متناسب با آنها احکامی را جهت اصلاح لایحه پیشنهاد کرده است.
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها