امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19675
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا رحیمی در دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا رحیمی در دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در ماهشهر اظهار داشت: صنعتگران ایرانی نقش قابل توجهی در پیشبرد پروژه‌های نفت و گاز در بعضی کشورهای همسایه دارند و این صنعت می‌تواند با ایجاد تقاضای مولد برای کل صنایع زمینه‌ساز توسعه صنایع کشور باشد.

وی با تأکید بر اینکه صنایع تکمیلی پتروشیمی 14 برابر بیشتر از بالادست پتروشیمی اشتغال‌زایی دارد، گفت: با سرمایه‌گذاری دولت‌های نهم و دهم زیرساخت‌های بالادست پتروشیمی و پالایشگاهی ایجاد شده و زمان توجه به صنایع پایین دست برای اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بیشتر فرا رسیده است.

وی مزیت‌های ایران را در اختیار داشتن 16 درصد از ذخایر گاز جهان و ذخایر بالای نفت، نیروی جوان و متخصص، دسترسی به آب‌های آزاد، رشد تقاضای داخلی و زیرساخت‌های مناسب در مناطق آزاد و ویژه دانست و گفت: این موارد از جمله مواردی هستند که آینده درخشان پایین دست پتروشیمی را تضمین می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: ظرفیت  کسب شده تولیدات پتروشیمی به 57 میلیون تن و سهم پتروشیمی از صادرات غیر نفتی به 37 درصد افزایش یافته است و دولت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پتروشیمی حمایت می‌کند چنانکه ایران یکی از امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی است.

وی اضافه کرد: جمعیت 600 میلیونی کشورهای پیرامون ایران بازار هدف مناسبی برای صدور محصولات صنایع تکمیلی محسوب می‌شود که در عین حال افزایش امنیت مناطق مرزی و جلوگیری از مهاجرت به مراکز شهرها را در پی خواهد داشت.

رحیمی تصریح  کرد: در افق 1404 به شرط آنکه تکمیل زنجیره ارزش بر اساس برنامه‌ها پیش برود بیش از 25 درصد از جمعیت فعال کشور می‌توانند در صنایع تکمیلی پتروشیمی صاحب شغل شوند.

وی افزود: دولت مصوبه‌های لازم را در اختیار پتروشیمی خواهد گذاشت تا در راستای پرهیز از خام‌فروشی امکان برداشتن گام‌های بلندی فراهم شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه زمانی آرزو داشتیم صادرات غیر نفتی به 4 یا 5 میلیارد دلار برسد، گفت: در سال 90 به مقام معظم رهبری قول دادیم این رقم از مرز 40 میلیارد دلار بگذرد که از 52 میلیارد دلار گذشت؛ سال بعد از آن را 70 میلیارد دلار هدف‌گذاری  کردیم که به دلیل محدودیت تحریم‌ها محقق نشد اما با این حال  11 میلیارد دلار از واردات را کاهش دادیم و دولت این نوید را داد که بدون صدور نفت ارز مورد نیاز کشور از صادرات غیر نفتی تأمین خواهد شد.

رحیمی تأکید کرد: اگر نفت کشورهایی که توسعه نیافته را بگیریم به چادرنشینی روی می‌آورند اما اگر همه مردمان یک کشور توسعه یافته را بگیریم در اندک زمانی به جایگاه قبلی خود باز خواهند گشت.

وی با بیان اینکه در سال 2018 جایگاه علمی ایران قطعا تک رقمی خواهد شد و آمریکا نیز احتمالا پس از چین قرار خواهد گرفت، گفت: گاهی احساس می‌کردیم 70 سال از کشورهای پیشرفته عقب هستیم اما امروز فاصله ما بسیار کمتر شده اگرچه آنها متوقف نیستند و با شدت حرکت می‌کنند و ما نیز باید شدت حرکت خودمان را بیشتر کنیم تا به آنها برسیم.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها