امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19680
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 107
عباس مشهدی کومله در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: دفتر موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج (IRRI) با 60 سال ...

عباس مشهدی کومله در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: دفتر موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج (IRRI) با 60 سال سابقه فعالیت که مرکز آن در فیلیپین بوده و 120 کشور عضو دارد، در ایران افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: فردا چهارشنبه دفتر موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج در محل مرکز بین‌المللی منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی در استان گیلان راه اندازی خواهد شد.

کومله گفت: افتتاح این دفتر بین المللی گام بزرگی برای تحقق برنامه‌های چشم انداز 20 ساله در افق 1404 است.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این دفتر بین‌المللی در کشور، نگاه بین‌المللی به بخش برنج کشور بیشتر شده و با همکاری‌های بین‌المللی و حمایت مالی که انجام می‌شود شاهد پوست اندازی در تولید برنج کشور خواهیم بود.

*8 کشور جهان در ایران آموزش تحقیقات برنج می‌بینند

به گفته رئیس دفتر موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج  همزمان با راه‌اندازی این دفتر بین‌المللی، اولین دوره کارگروه مشترک آموزشی مبتنی بر تحقیقات با حضور 8 کشور و با همکاری ایران و دانشمندان دنیا در محل این دفتر برگزار می‌شود.

کومله گفت:با وجود محدودیت‌های تولید مانند کم شدن سطح کشت زمین‌های کشاورزی، افزایش جمعیت و تغییرات آب و هوایی راه فایق آمدن به این مشکلات تولید همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در دنیا است.

*راه اندازی مرکز بین‌المللی منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی در ایران

رئیس  مرکز بین‌المللی منطقه‌ای برنج آسیای مرکزی و غربی در ایران  افزود: در این راستا سه سال پیش مگا پروژه جهانی برنج با نام اختصاری "گریفت" تدوین شده است که اولین پروژه تحقیقاتی جهانی است که برای 100 کشور جهان تدوین شده و در آن با ورود ایران نقش محوریت و مرکزی در حوزه برنج در منطقه به ایران داده شده است.

وی ادامه داد: دانشمندان جهان ضمن بازدید از ایران به این نتیجه رسیدند که مرکز منطقه‌ای آسیای مرکزی و غربی برنج را در ایران تاسیس کنند که 10 کشور منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: راه اندازی این مرکز منطقه‌ای در کشور بسیار مهم است و به دلیل حمایت‌هایی که از سوی مراکز بین‌المللی انجام می‌شود در اقتصاد کشور موثر و به ویژه در شرایط تحریم بسیار مهم است.

این مرکز بین‌المللی اولین مرکز منطقه‌ای در ایران و سومین کشور در دنیا است که در زمینه برنج در ا یران راه‌اندازی شده است.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها