امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19690
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 111
به گزاری خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این مراسم با حضور جمعی از همرزمان سرلشکر جعفری برگزار می‌شود و محمدحسین صفارهرندی؛ مشاور ...

به گزاری خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این مراسم با حضور جمعی از همرزمان سرلشکر جعفری برگزار می‌شود و محمدحسین صفارهرندی؛ مشاور فرمانده کل سپاه، مرتضی سرهنگی؛ مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و گلعلی بابایی و حسین بهزاد نویسندگان این کتاب سخنرانی خواهند کرد.

علاوه بر این از سردار سلامی؛ جانشین فرمانده کل سپاه و سردار فضلی؛ جانشین فرمانده بسیج نیز برای سخنرانی در این مراسم دعوت شده است.

گفتنی است کتاب «کالک‌های خاکی» در قالب مصاحبه و گفت‌وگو از مقطع تولد جعفری در تابستان 1335 تا تابستان 1361 یعنی زمان فتح خرمشهر را شامل می‌شود.

این اثر در 12 فصل با عناوین بچه‌های نجف‌آباد یزد، تا دانشکده هنر، خمینی ای امام، دانشجوی خط امام، در انقلاب فرهنگی، شکست حصر سوسنگرد، پیروزی یک تفکر، همسر یا همسنگر، تیپ عاشورا، با قرارگاه عملیاتی، قدس در نبرد فتح، الی بیت‌المقدس و در نهایت هم فصل مربوط به تصاویر و اسناد تدوین شده است.

بابایی در ابتدای اثر به چگونگی گردآوری و چرایی پرداختن به خاطرات جعفری اشاره می‌کند و می‌نویسد: «فرضیه‌ای‌ست معروف و سخنی‌ست زبانزدِ جمیع اهل قلم و پژوهشگران حوزه مستندنگاری تاریخ دفاع مقدس که ما به تعداد انسان‌های مؤثرِ درگیر در وقایع آن دفاع هشت‌ساله می‌توانیم منظری به تاریخ جنگ داشته باشیم. اگر بنا را بر درستی این فرضیه قرار دهیم، در جمع فرماندهان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بی‌شک، یکی از شخصیت‌های بسیار مهمْ محمدعلی جعفری ـ ‌‌و به تعبیر خودمانیِ یکی از خاکی‌پوشان دوران دفاع مقدس، «آقا عزیز»‌ـ است.»

در بخشی از این اثر با عنوان «یادداشت راوی»، به قلم سردار جعفری چرایی نگارش این اثر و رضایت سردار برای تدوین خاطرات را از زبان خودشان می‌خوانیم که می‌گوید: «نظر فرماندهان درباره ثبت خاطرات دوران دفاع مقدس متفاوت بود. برخی، از جمله شهید باقری عزیز، به‌شدت طرفدار ثبت وقایع و نوشتن خاطرات خود بودند و دیگران را هم به این کار توصیه می‌کردند.»

گل‌علی بابایی و حسین بهزاد، که از رزمندگان دوران دفاع مقدس‌اند، تاکنون کتاب‌های مختلفی از تاریخ شفاهی جنگ به نام‌های «هم‌پای صاعقه»، «ضربت متقابل»، «مهتاب خیّن»، و ... را به رشته تحریر درآورده‌اند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها