امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19708
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 193
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ حسین علاءالدین از شاعران طلبه‌ای است که تاکنون یک دفتر شعر منتشر کرده است. ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ حسین علاءالدین از شاعران طلبه‌ای است که تاکنون یک دفتر شعر منتشر کرده است. روابط عمومی بالای او و ذوق و شوقش برای شعر و همچنین کارهای اجرایی شعر از او جوانی پویا و فعال ساخته است.

علاءالدین شاخص شعر امروز را «دکتر قیصرامین‌پور» می‌داند و ارادتش به سه شاعر روحانی؛ زکریا اخلاقی، محمد جواد شرافت و حسن بیاتانی را مخفی نمی‌کند.

با علاءالدین در مورد شعر حوزه بیشتر صحبت کردیم؛‌ دلمشغولی‌های او در این حوزه قابل توجه است مصاحبه مفصل ما با وی را بخوانید.

- لطفا خودتان را معرفی کنید؟

حسین علاءالدین هستم متولد 16 مرداد 1364 . در شهر ری تحصیلاتم را تا مقطع دیپلم ریاضی فیزیک ادامه دادم و بعد وارد حوزه علمیه شدم و هم اکنون مدرک معادل لیسانس حوزه دارم و از سه سال پیش به عنوان مدیر شعر و ادبیات شهرستان ری مشغول فعالیت شدم و در خدمت دوستان هستیم.

* ماجرای شعری که فرزاد جمشیدی خواند

- پارسال آقای فرزاد جمشیدی در برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان یکی از شعرهایتان را خواند که توجه من و بعضی از دوستان را نسبت به شعرهای شما بیشتر جلب کرد. ماجرای این شعر چه بود؟

آقای جمشیدی را از خیلی وقت پیش می‌شناختیم و سابقه آشنایی ما به دبیرستان میرداماد شهر ری برمی‌گردد که برای جلسه سخنرانی به آنجا دعوت شدم و متوجه شدم که ایشان چند روز قبل به آنجا دعوت شده اند. آقای غلام رضازاده (که از ذاکرین شهر ری هستند و افتخار دارند که هر ساله دعای کمیل مدینه النبی را در ایام حج می‌خوانند دوست مشترک ما بودند) و می‌دانستند که ما هم در واقع طبع شعر داریم. او من را معرفی کرد و آقای جمشیدی شعرهایم را شنید و استقبال کرد و محبت کرد در برنامه از چند شعر من استفاده کرد.

- شما شاعری را از کجا آغاز کردید و چه سالی شعر به سراغ شما آمد؟

من شاعری را شروع نکردم، زندگی مرا شاعر کرد. من از آن دسته افرادی هستم که شاعری را از مجالس اهل بیت شروع کردم و دلم می‌خواهد از آقای جواد حیدری یاد کنم که اولین شعرم را برای ایشان خواندم و در واقع وزن و قافیه و ردیف را آقای حیدری به من آموزش داد. من معتقدم که ما همه چیز را من جمله ذوق و قریحه را مدیون اهل بیت هستیم.

* با تشویق استاد مجاهدی شعر برایم جدی شد

- پس دقیقا مشخص نیست که از کی شاعر شدید؟

من فکر می‌کنم اولین شعرم را سال 86 گفتم که یک بیت هم خاطرم هست. اولین بیتی که گفتم این است؛

دیریست که در خلوت عمرم خبری نیست/ بر پیکر مرغ دل من بال و پری نیست

بعد از سرودن خدمت آقای مجاهدی رسیدم. جلسه‌هایی که جمعه‌ شب‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد و در آن جلسه با آقای شرافت و برقعی آشنا شدم که در عرصه شعر به ما کمک کردند. این غزل را که برای آقای مجاهدی خواندم، خیلی من را تشویق کردند. بعد از آن جلسه تصمیم گرفتم شعر را به صورت جدی‌تر دنبال کنم.

- همیشه به جلسه استاد مجاهدی می رفتید یا فقط همان یک جلسه بود؟

همان یک جلسه خدمت ایشان رفتم و البته بعد هم چند جلسه دیگر رفتم اما اولین جلسه شعری بود که من می‌رفتم و بیشتر به خاطر اینکه شعرم را بخوانم و ببینیم نظر استاد چیست که ایشان من را تشویق کردند و مصمم شدم شعرم را به صورت جدی‌تر بخوانم.

- فضای کانون شعر استاد مجاهدی را به عنوان یک شاعر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جلسه استاد مجاهدی طوری است که دور تا دور آن اتاق می‌نشینند، وسط اتاق یک حوض خانگی هست. من آن را فضای خیلی معنوی و صمیمی دانستم. زمانی که اشعاری در مورد اهل بیت خوانده می‌شد، خیلی از دوستان چشم‌هایشان پر از اشک می‌شد. برای من جالب بود شعر و ادبیات با معنویت و توسل ممزوج بود و این خیلی برایم مهم و مغتنم بود. فکر می‌کنم یکی از دلایل رشد شعر استان قم همین جلسات استاد مجاهدی باشد که آقایان شرافت، برقعی و علوی از محصولات آن جلسه هستند.

* همه پتانسیل شعری حوزه به فعلیت تبدیل نشده

- البته سابقه‌ی این انجمن بالای 30 سال است و جزو انجمن‌های جدی و علمی کشور است. شما به عنوان یک روحانی شاعر اوضاع شعر حوزه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همین جلسه‌ای که فرمودید در واقع یکی از انجمن‌های قدیمی به شمار می‌رود و چون در شهر قم است خیلی از افراد شرکت کننده در آن جلسه طلبه‌ها هستند؛ از جمله آقای شرافت و آقای بیاتانی و ... همین جلسه در شعر حوزه تاثیر مثبتی گذاشته است. به هر حال شعر در سال‌های اخیر در کشور خصوصا در حوزه رشد داشته است و بزرگانی مثل آقای مجاهدی در قم بر رشد شعر حوزه تاثیر فراوانی داشتند. اتفاقات خیلی خوبی در شعر افتاده و چند سالی است که دفتر شعر حوزه علمیه در دفتر تبلیغات اسلامی قم تاسیس شده و آقای محمد جواد زمانی، آقای روشن سلیمانی، آقای محمد موسوی و آقای شرافت، این عزیزان هیئت موسس این جلسه هستند. سال گذشته یک گروه شاعر طلبه توفیق پیدا کردیم جلسه خیلی خوبی را با مسئولین جزیره قشم برگزار کنیم و یک ویترینی از شعر حوزه برگزار شد. البته من فکر می‌کنم همه پتانسیل شعری حوزه به فعلیت تبدیل نشده است.

- منظورتان چیست؟ واضح‌تر بیان کنید؟

یعنی شاعرانی هستند که تا الان شعر آنها کمتر شنیده شده و کمتر جلسه‌ای برگزار شده بود و خاص شاعران حوزه بود. شاعران جوانی که به هر حال رویش‌های شعر حوزه هستند و کارهای خیلی خوبی هم در واقع خواندند که من هم برای اولین بار شعر آنها را می‌شنیدم.

- از شعرای جوان حوزه که در آن جلسه شرکت کردند چند نفر را نام ببرید.

شعرای جوان آقایان محمدمیرزایی، دوستی، محمدرضا شرافت و بیاتانی و بزرگوارانی که در پرورش پیدا کردن شعر حوزه نقش بسیاری داشتند.

- یک بار من شما را در حوزه علمیه عبدالعظیم حسنی دیدم که با حضور آقای صرافان و دوستان دیگر شب شعری برگزار کرده بودید. آیا در حوزه‌های علمیه، شب شعر و جلسات این چنینی برگزار می‌شود؟

جلسه‌ای که شب شهادت حضرت مسلم برگزار می‌شود را می‌گویید؟

* ارتباط بین بدنه ادبیات کشور و شعرای طلبه
- بله

آن جلسه در واقع با توجه به ایام مسلمیه بود. مناسب دیدم که شعرای آئینی هم از شهر قم و هم از شهر تهران را دعوت کنیم. به کمک هیئت و انجمن فرات جلسه را ترتیب دادیم که آقای صرافان و آقای احمد علوی و آقای رضا خورشیدی از قم و اساتیدی مثل آقایان زریان و معاذی از شهر ری شعرخوانی می‌کردند. با توجه به اینکه ما جلسه را در حوزه علمیه قرار دادیم، هدف ما این بود که به هر حال این ارتباط بین بدنه ادبیات کشور و شعرای طلبه برقرار شود و در آن جلسه یکی دو تا از استعدادهای حوزه علمیه کم کم در وادی شعر قرار گرفتند. من خودم هدفم از برگزاری این جلسه این بود که بین شعرا و علاقمندان شعر حوزه ارتباط برقرار کنم.

- این برنامه ادامه دار شد؟

حقیقتش را بخواهید نه؛ به خاطر عدم حمایت ارشاد حتی همان جلسه هم پشتیبانی مالی نشد. به همین خاطر ما نتوانستیم این جلسات را ادامه دهیم اما چند وقتی هست که یک جلسه و محفل نقد شعر خودمانی در کتابخانه شیخ کلینی شهر ری چهارشنبه بعد از ظهرها ساعت 6 تا 8 به کمک آقای صرافان برگزار کردیم که شاعرهای جوان طلبه و بچه‌های ری که علاقمند به ادبیات هستند و از جلسات و دیگر استفاده می‌کردند، شرکت بکنند که شعر آنها خوانده شود و نقد شود و استفاده کنند.

- من اعتقاد دارم که حمایت‌های دولتی به آن معنا نمی‌تواند اثرگذار باشد. بیشتر فعالیت‌های کوششی هست که می‌تواند شعر را به تعالی برساند. از این بابت نباید منتظر اداره‌ی ارشاد و نهادهای دولتی دیگر باشید.

بله، من فرمایش شما را قبلا هم شنیده بودم و درست هم هست. من خودم در مقام عمل در واقع به صحت این فرمایش رسیدم و البته آنها هم باید وظیفه خود را انجام دهند، اما به امید آنها بودن چیزی را بدست نمی آورد.

* تاثیرگذاران در شعر حوزه

- شعر چه کسانی را در شعرهای حوزوی می‌پسندید؟

در حوزه شعر حوزه، من شعر آقای شرافت و بیاتانی را می‌پسندم و استفاده کردم. همچنین شعر استاد ذکریا اخلاقی را می‌پسندم. من فکر می‌کنم این سه بزرگوار بیشترین تاثیر را در شعر حوزه داشتند.

* شاخصه‌ی شعر امروز، شعر قیصر امین‌پور است

- غیر از دوستان در شعر معاصر به چه کسانی علاقمند هستید؟

به هر حال در شعر معاصر استاد محمد کاظم کاظمی، استاد علیرضا قزوه و استاد سعید بیابانکی کسانی هستند که من خیلی ازشان تاثیر گرفتم و سعی کردم الهام بگیرم. البته نمی‌شود از شعر امروز زبان معاصر شعری به میان بیاید و اسمی از قیصر امین‌پور به میان نیاید. همیشه با خودم اینطور گفتم که شاخصه‌ی شعر امروز، شعر قیصر امین‌پور است و به عنوان معیار و شاخص برای خود حقیر همیشه شعر قیصر امین‌پور مطرح بوده و سعی کردم که شعر خود را به شعر امین‌پور نزدیک کنم.

* نقد در حوزه‌ شعر آئینی

- به نظر شما چه کارهایی باید در حوزه شعر آیینی انجام شود که موجبات تعالی شعر آئینی را فراهم کند؟

فضای شعر آیینی مثل زمین حاصلخیز می‌ماند و استعدادهای بسیاری در آن وجود دارد. یعنی این دلدادگی و توسل به اهل بیت یک بستر بسیار موثر برای رشد ادبیات از جمله شعر آئینی است. ما احتیاج داریم به بسترسازی و فضاسازی از جمله بسترهایی که برای شعر آیینی فراهم است؛ منظورم از بستر جلسات نقد و شعر خوانی و جلسات تخصصی در یک عبارت کوتاه که ما در شعر آئینی کمتر آن را می‌بینیم. هر چند اگر ما فضای شعر آئینی را علمی‌تر و تخصصی تر بکنیم شاهد رشد بیشتر در شعر آئینی خواهیم بود. من خاطرم هست حضرت آقا در دیدار شعر آئینی فرمودند که نقد در حوزه‌ شعر آئینی را جدی بگیرید و به شعر آئینی تخصصی نگاه کنید. هر چقدر علمی و ادبی نگاه کردن و تخصصی شدن دقیق‌‌تر باشد من فکر می‌کنم در حوزه شعر آئینی رشد و شکوفایی بیشتری ما خواهیم داشت.

- در حوزه نقد و تحلیل شعر آئینی اگر کسی خواست در استان تهران و یا همین شهر ری که شما ساکن هستید، شما جلسه شعر انجمن را به او پیشنهاد می‌کنید؟

الان مجمع شاعران اهل بیت تاسیس شده که آقای عرب خالقی و آقای جواد حیدری دنبال می‌کنند و این مجمع هفته‌ای دو جلسه شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها جلسه دارند و این جلسه سه شنبه ها با حضور استاد امیری اسفندقه برگزار می‌شود، اما خود من از جلسه انجمن فرات که یک هفته در میان دوشنبه‌ها بعد از ظهر در مسجد سادات برگزار می‌شود از آن بیشتر استفاده کردم که با حضور استاد حسینی و آقای شرافت که از قم تشریف می‌آورند و آقای صرافان حضور دارند. شعرای آئینی معمولا با انتشارات آرام دل همکاری می‌کنند و این دو جلسه بیشتر در ذهن من هست و آنها را بیشتر دوست دارم.

- آینده شعر حوزه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آینده روشن است اگر ما کمک کنیم و زحمت بکشیم. به هر حال شما بهتر می‌دانید که عرصه شعر عرصه‌ای است که باید زحمت کشید؛ عرصه‌ای نیست که آدم بنشیند و منتظر امدادهای غیبی و الطاف خفیه الهی باشد. باید به جلسه رفت تا شعر انسان نقد شود. اگر زحمت بکشیم به هرحال آینده روشن است اما اگر ما دست روی دست بگذاریم و بنشینم آینده بهتر از امروز نخواهد بود.

- آقای علاءالدین! شما مجموعه شعر هم منتشر کردید؟

بله، در اواخر سال گذشته مجموعه‌ای از اشعار آئینی حقیر بود که توسط انتشارات آرام دل منتشر شد.

- این کتاب تا به حال نقد شده است؟

جلسه نقد این کتاب برگزار نشده اما چند تا غزل از این کتاب در انجمن شعر فرات توسط استاد حسینی و آقای صرافان نقد شده، اما جلسه‌ای که مختص به این کتاب باشد برگزار نشده است.

- ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها