امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19713
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین شماره مجله شبه‌قاره، از مجموعه ویژه‌نامه‌های نامه فرهنگستان، به دبیری محمدرضا نصیری، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین شماره مجله شبه‌قاره، از مجموعه ویژه‌نامه‌های نامه فرهنگستان، به دبیری محمدرضا نصیری، عضو وابستۀ فرهنگستان و مدیر گروه دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، منتشر شد.

این شماره از ویژه‌نامۀ شبه‌قاره شامل چهار بخش کلی است. در بخش مقالات نخستین شمارۀ این ویژه‌نامه عناوین ذیل دیده می‌شود: «گیلانیان مهاجر به دیار هند»، احمد سمیعی (گیلانی)؛ «دیوبندیان»، اکبر ثبوت؛ «پدر هند نوین و زبان فارسی»، ناصرالدین پروین؛ «نازک‌خیالی اصفهانی و دورخیالی هندی»، محمود فتوحی؛ «احوال و اشعار حافظ به روایت تقی کاشی»، محمد افشین‌وفایی؛ «انشاءنویسی فارسی در شبه‌قاره»، ابوالقاسم رادفر؛ «کیکاوس و کویه اوشنس»، ابوالقاسم اسماعیل‌پور؛ «کشف غرب بر اساس منابع فارسی هند»، رسول جعفریان ـ علی دهگاهی؛ «اشعار باقی‌مانده از شهاب‌الدین مهمرۀ بداؤنی»، مهدی رحیم‌پور؛ «کاربردهای زبانی سبک‌ساز در غزل بیدل»، وحید عیدگاه؛ «موسیقی‌دانان دربار جلال‌الدین اکبرشاه»، نسیم عظیمی‌پور؛ «نقش و جایگاه میر شمس‌الدین عراقی در گسترش تشیع در کشمیر»، عبدالله عطایی؛ «ابیات ویس و رامین در تاج المآثر»، علیرضا امامی؛ «تصحیح بیت‌هایی از امیر خسرو دهلوی»، راضیه آبادیان؛ «ملک قمی و واقعۀ غریب‌کشی در دکن»، ابوالقاسم سرّی ـ نیلوفر محمدی.

در بخش «سخنرانی» این شماره سه عنوان  «تاگور و عرفان بهکتی نو»، فتح‌الله مجتبائی؛ «سیاست‌نامه و فتاوای جهانداری»، محمدعلی موحد؛ «نقش سکه در گسترش زبان فارسی در شبه‌قاره»، محسن جعفری‌مذهب دیده می‌شود.

در بخش «نقد و بررسی» این شماره «نقدی بر کتاب فرهنگنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قارۀ هند»، نوشتۀ مسعود فریامنش و «نقد و بررسی تصحیح تذکرۀ صبح گلشن» به قلم امیر ضیغمی دیده می‌شود.

گزارش نشست‌های علمی گروه دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره آخرین بخش این شماره از ویژه‌نامۀ شبه‌قاره است. 

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها