امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19762
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی پیش از ظهر امروز در همایش رؤسای پلیس آگاهی سراسر کشور گفت: با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی پیش از ظهر امروز در همایش رؤسای پلیس آگاهی سراسر کشور گفت: با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان باید زمینه را برای ضیافت الهی مهیا کنیم و اخلاص و عبادت و خدمت به مردم را در این ماه به دست بیاوریم.

وی در ادامه گفت: در ماه رمضان حتی نفس انسان‌ تسبیح و خواب انسان عبادت است و در این ماه بعضی خدمت‌ها قابل تعطیلی نیست و پلیس هم جزء خدمت‌هایی است که باید این سختی را تحمل کند و خدمت به مردم یکی از عبادات و از خیلی از عبادات نیز برتر است.

سردار احمدی‌مقدم در ادامه گفت: ما باید در ابعاد نظری نگرش خوبی نسبت به جرم داشته باشیم اگر بخواهیم به ریشه جرم توجه نکنیم و فقط به جنبه مبارزه با جرم بپردازیم هرچقدر تلاش کنیم به جایی نرسد البته باید اعتدال را رعایت کنیم و همه چیز را معطوف به مبارزه با جرم و یا پیشگیری از جرم نکنیم.

وی افزود: اگر سازمان‌ها به مسئله پیشگیری اهمیت بدهند هزینه‌های آنها نیز کاهش پیدا می‌کند و هیچ کدام از این دو جنبه را نمی‌توان کنار گذاشت و باید همزمان انجام داد.

وی در ادامه گفت: سازمان باید پویا و به روز باشد این پویایی فقط در تجهیزات نیست و باید در شیوه‌ها و روش‌های کشف جرم و همچنین رفتار نیز به آن توجه کنیم.

سردار احمدی‌مقدم افزود: پیشرفت در جامعه بدیهی است و قانون اصلاح جرم و آئین دادرسی و توجه به جرایم نوظهور مانند جرایم رایانه‌ای مسائلی است که باید به آن توجه شود.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: برخی از جرم‌ها همزاد توسعه هستند و توسعه دارای عوارضی است که این عوارض اجتناب‌ناپذیر است و ما باید سعی کنیم این عوارض کم شود.

وی تصریح کرد: برای مثال وقتی ماشین اختراع می‌شود شاهد تصادف هستیم و وقتی کامپیوتر و فضای مجازی به وجود آمد جرایم رایانه‌ای به وجود آمده است.

احمدی مقدم گفت: با توجه به اینکه نسل جدید بیشتر از فضاهای مجازی و رایانه‌ها استفاده می‌کند این جرایم در نسل جدید و افراد کم‌سن نیز به وجود می‌آید و صحیح نیست که بگوییم سن ارتکاب به جرم پایین آمده است.

وی تصریح کرد: البته با قدری نگاه به کشورهای دیگر می‌بینیم که عوارض ناشی از توسعه در کشور ما خیلی کمتر است و کنترل و کشف این جرم‌ها نیز در کشور ما بیشتر صورت گرفته است.

احمدی‌مقدم در ادامه در خصوص کنترل جرایم گفت: برای مثال کشور ما پس از انقلاب در تعداد معتادان تغییر بسزایی نداشته است ولی در کشورهای دیگر یا برای مثال در کشور روسیه ما در 10 سال اخیر شاهد افزایش زیادی در جمعیت معتادان بوده‌ایم.

وی در ادامه افزود: توسعه و پیشرفت عوارضی دارد که این تفاوت را می‌توان با مقایسه شهرهای کوچک و بزرگتر مشاهده کرد در بسیاری از شهرستان‌های کشور از لحاظ جرم ما شاهد 20 الی 30 فقره سرقت خرد و یا در جرایم جناحی در سال شاهد 20 فقره جرم هستیم اما در کلانشهرها و شهر تهران شاهد حجم چشمگیری از جرایم خود و جرایم جناحی هستیم که این تفاوت توسعه در جوامع است.

سردار احمدی‌مقدم گفت: در استان‌هایی مثل کردستان و سیستان و بلوچستان اگر از جرم‌هایی مثل قاچاق که از عوارض مرزی این استان‌ها است چشم‌پوشی کنیم می‌بینیم که جرم‌های دیگر به صورت خیلی محدود و اندک در آنها صورت می‌گیرد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه گفت: ما در کشور و در پلیس آگاهی شاهد این هستیم که 60 درصد قتل‌ها در نزاع و درگیری انجام می‌شود و بدون نیت قبلی بوده است باید با فرهنگ‌سازی صحیح در جهت کاهش جرم اقداماتی انجام دهیم و توجه داشته باشید که برخی اوقات کار فرهنگی تأثیر منفی بر جامعه نگذارد و آموزش جرم ندهد. چون کارهای هنرمندانه تأثیربسزای در جامعه دارد.

وی در خصوص بحث آموزش گفت: بحث آموزش از طریق رسانه‌ها و پیشگیری از جرم باید در نظر گرفته شود و از ظرفیت‌های استفاده از ابزار و سامانه‌های جدید در پیشگیری از جرم باید استفاده کنیم.

سردار احمدی‌مقدم گفت: باید در کنار بانک اثرانگشت، بانک DNA داشته باشیم تا بتوانیم از این ابزار برای کشف جرم به راحتی استفاده کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها