امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19764
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 188
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فرهنگی: از ساخت عروسک‌های «دارا» و «سارا» و عروسک‌هایی با نماد ایرانی در کانون پرورش فکری کودکان و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فرهنگی: از ساخت عروسک‌های «دارا» و «سارا» و عروسک‌هایی با نماد ایرانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیش از یک دهه می‌گذرد که از محبوبیت خوبی در میان مخاطبان خود برخوردار است به گونه‌ای که حتی برخی از این عروسک‌های از جمله عروسک‌های دارا و سارا در برخی از مراکز‌های کانون نیز به صورت امانی در اختیار کودکان و نوجوانان این مرز و بوم قرار می‌گیرد.

استقبال کودکان و نوجوانان کشور از عروسک‌های ایرانی با توجه به سنگین بودن این عروسک‌ها آنقدر زیاد و مطلوب است که به گفته بسیاری از فروشندگان مراکز و فروشگاه‌های کانون هر ساله تعداد بسیاری از انواع عروسک‌ها و سرگرمی‌های ایرانی در قفسه مراکز کانون قرار می‌گیرند که بعد از مدت کوتاهی همه آنها خریداری می‌شوند.

برخی از خانواده‌ها هم معتقدند که عروسک‌های ایرانی « دارا و سارا» به قدری در بین فرزندان‌شان از محبوبیت بالایی برخوردار است که بعضی اوقات آنها دیگر عروسک‌ها و سرگرمی‌های خود را نادیده می‌گیرند، به نوعی دیگر تمایل فرزندان‌شان به عروسک‌ها و اسباب‌بازیهای ایرانی نسبت به سایر اسباب‌بازی‌ها‌یشان بسیار مطلوب است به طوری که آنها با عروسک‌های ایرانی ارتباط روحی و عاطفی بسیار خوبی برقرار می‌کنند که اگر این تولیدات ادامه یابد، به نفع فرزندان این مرز و بوم خواهد بود.

به همین منظور برای اطمینان از تولید عروسک‌های ایرانی در کشور با سیدصادق رضایی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان به گفت‌وگو نشستیم، وی می‌گوید: نوع نگاهی که کانون به فرآیند تعلیم و تربیت دارد، این است که کودکان و نوجوانان کشور به یکی از ابزارهای تربیتی نظیر عروسک‌ها، نیازمند است.

وی اضافه می‌کند: عروسک‌ها می‌توانند هم در شخصیت انسانی و هم در شخصیت حیوانی باشند اما کارکرد تربیتی آنها بسیار زیاد است که در این راستا باید گفت الحمدلله در دوره گذشته عروسک ملی «دارا و سارا» طراحی و در خارج از ایران تولید شد.

* تولید عروسک یک هنر صنعت بوده که بخش هنری آن با کانون است

رضایی ادامه می‌دهد: تولید این آثار هنری در واقع دست طراحان و صاحبان اثر نیست بلکه به صنعت مربوط می‌شود یعنی شاعر، شعر را می‌سراید، تصویرگر به تصویرگری می‌پردازد و کتاب‌ساز هم کتاب‌سازی می‌کند اما اگر چاپخانه نباشد، کتاب چاپ نمی‌شود اگر چاپخانه در یک شهری و یا در یک روستایی نباشد این عیب شاعر و یا نویسنده نیست.

* بخش صنعتی نتوانسته پاسخگوی تولید اسباب‌بازی و سرگرمی در کشور باشد

وی می‌افزاید: تولید عروسک، سرگرمی و اسباب‌بازی یک هنر صنعت است، بخش هنری این مهم مربوط به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و بخش صنعتی برای وزارت صنعت و معدن و همچنین خصوصی است.

رضایی ادامه می‌دهد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تاکنون بیش از 50 درصد به این مقوله دست یافته است یعنی می‌شود اسباب‌بازی‌ها، عروسک‌ها و سرگرمی‌ها را در ایران تولید کرد اما به صورت صددرصد بخش صنعتی نتوانسته به ما جواب دهد.

* شناسایی بیش از 150 عروسک‌های ایرانی در کانون

وی می‌افزاید: در کانون بیش از 150 نمونه و عنوان انواع عروسک‌‌ها شناسایی و طراحی شده است و آماده هستیم تا کارخانه آنها را تولید کند، اما هنوز به این مطلب نرسیده‌ایم؛ از طرفی قریب 35 تا 50 درصد مجموعه عروسک‌ها، سرگرمی‌ها و اسباب‌بازی‌ها در کشور چین تولید می‌شود یعنی برای همه کشورها مقرون به صرفه نیست که این هنر صنعت را در کشورشان ایجاد کنند.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌گوید: اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌هایی که ساده‌تر باشند را می‌تواند در ایران تولید کرد اما آنهایی که فرآیند پیچیده‌ای دارند، امکان تولید صددرصدی آنها در کشور وجود ندارد اما عروسک‌هایی که مبنای پارچه‌ای و پولیشی دارند در کشور به صورت کارگاهی و خانگی در حال تولید است و به لطف خدا هم تاکنون خوب جواب داده است.

* ارائه مجوز ساخت عروسک‌های ایرانی توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه هنوز صنعت اسباب‌بازی در کشور به عنوان یک صنعت شناخته نشده است و بسیاری از تولیدکنندگان، عروسک‌های ایرانی را بدون داشتن مجوز تولید می‌کنند، ادامه می‌دهد: مجوز ساخت عروسک‌های ایرانی را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد و هیچ محدودیتی هم در این راستا وجود ندارد.

رضایی ادامه می‌دهد: در بازار تئاتر کانون، یکسری از تولیدکنندگان عروسک‌های ایرانی که تقریباً همه آنها را کانون شناسایی کرده و یا خودشان حاضر به شناسایی شدند، حضور می‌یابند که همه و یا اکثر آنها به صورت خانگی و کارگاهی به تولید عروسک می‌پردازند.

* از نظر قانون ثبت هنری انحصاری عروسک‌های ایرانی با کانون است

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که منظور شما از ارائه مجوز به تولیدکنندگان عروسک‌های ایرانی توسط کانون یعنی متولی اصلی ارائه این مجوز کانون است، می‌گوید: از نظر قانونی، ثبت هنری انحصاری عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است اما ارائه مجوز تولید کارگاه با وزارت صنعت، معدن و تجارت است که ما آنها را مورد حمایت قرار می‌دهیم و در این جا هم از نظر قانونی هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چگونه تولیدکنندگان ایرانی را تحت حمایت خود قرار می‌دهد، بیان می‌کند: تولیدکنندگان عروسک‌های ایرانی را به بانک‌های کشور معرفی می‌کنیم تا بتوانند از تسهیلات لازم برخوردار و بهره‌مند شوند حتی یکی دیگر از حمایت‌های ما این است که  طرح‌های خودمان را به تولیدکنندگان ایرانی ارائه می‌دهیم.

* اطمینان از بخش صنعت به امضاء قرارداد با تولیدکنندگان اسباب‌بازی‌های ایرانی خواهد انجامید  

رضایی ادامه می‌دهد: اگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای تولید عروسک‌های «دارا و سارا» از  بخش صنعت مطمئن و قانع شود به تولید این عروسک‌ها خواهد پرداخت به گونه‌ای که کمتر از 24 ساعت با تولیدکنندگان قرارداد خواهیم بست.

* تولید عروسک‌های ایرانی در خارج از کشور در صورت عدم کسب رضایت از نمونه‌های آن

وی با بیان اینکه در گذشته تولید عروسک کارگاهی و خانگی خوب و قابل قبول بوده اما هنوز صنعتی آن جواب نداده است،عنوان می‌کند: تاکنون هر نمونه‌ای را برای تولید عروسک در کشور را به تولیدکنندگان ایرانی داده‌ایم، نتوانسته‌اند آن را تولید کنند، برخی‌ها که به تولید پلاستیک می‌پردازند فکر می‌کنند که می‌توانند به تولید عروسک هم بپردازند اما وقتی نمونه عروسک را می‌دهیم و می‌‌گوئیم آن را تولید کن و بیاور، نمی‌تواند.

رضایی می‌افزاید: الان کدام ناشر حاضر است که کتاب را خارج از کشور به چاپ برساند، این همه چاپخانه در کشور وجود دارد که اگر سالم باشند قطعاً آثار هم در داخل کشور به چاپ خواهد رسید به همین منظور کانون تلاش می‌کند که اگر بتوانیم عروسک‌های «دارا و سارا» را در ایران تولید کنیم و اگر به نتیجه نهایی دست نیابیم این عروسک‌ها در خارج از کشور تولید خواهد شد.

به گفته وی، هنر کار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است یعنی نام، مشخصات، طراحی عروسک را کانون انجام می‌دهد و تولیدکننده نیز باید به تولید این مهم بپردازد اما تاکنون برای ساخت عروسک‌های ایرانی دارا و سارا در کشور به این نتیجه نرسیده‌ایم اما هنوز هم ناامید نشده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم این عروسک‌ها را در ایران تولید کنیم.

بر مبنای این گزارش، برای اینکه از زمان دقیق تولید عروسک‌های «دارا و سارا» و نمونه‌های ساخته شده آن توسط تولیدکنندگان ایرانی مطلع شویم با مرتضی حیدری، مدیر بازرگانی و مشاور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به گفت‌وگو پرداختیم، وی می‌گوید: تاکنون صنعت‌گران خیلی جدی وارد صنعت عروسک‌سازی نشده‌اند و کار را جدی نگرفته‌اند.

* عدم ایجاد ضرورت تولید عروسک‌ در کشور در بین تولیدکنندگان ایرانی

وی اضافه می‌کند: نه اینکه در ایران، توانایی‌‌های قدرت بر ساخت، نیست بلکه افرادی که زمینه سرمایه‌‌گذاری برای آنها فراهم بوده، ترجیح داده‌اند که در بخش‌هایی نظیر لوازم خانگی یا قطعات خودرو و صنایع جنبی دیگر به تولید بپردازند.

حیدری ادامه می‌دهد: ضرورت تولید اسباب‌بازی و عروسک‌های ایرانی در کشور در بین تولیدکنندگان ایرانی ایجاد نشده است، تولیدکنندگان می‌گویند اگر کانون در گذشته سفارش کار در این حوزه داشته پس چرا به ما اعلام نکرده‌اید ولی ما اعلام کرده‌ایم ولی کسی متوجه آن نشده است.

* برای تولید عروسک‌های «دارا و سارا» در کشور صددرصد به نتیجه خواهیم رسید

وی می‌افزاید: هم‌اکنون این گفت‌وگوها و مذاکرات ایجاد شده و نهایتاً باید بگویم که برای تولید عروسک‌های «دارا و سارا» در کشور صددرصد به نتیجه خواهیم رسید.

مدیر بازرگانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌گوید: با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد و به وضوح هم می‌توان آنها را دید، باید گفت که اگر سرمایه‌گذار و صنعت‌گر متقاعد و مجاب شوند و ارزش این کار را بفهمند و همچنین فواید مادی فراوانی که این صنعت دارد را درک کنند، قطعاً خواهیم توانست که این عروسک‌ها را در ایران تولید کنیم.

وی اضافه می‌کند: همیشه عروسک به عنوان یک کالای زینتی دسته چندم ضرورت‌های زندگی تلقی شده است و الان نمی‌دانند که عروسک و اسباب‌بازی برای کودک حتی از شیر مادر جذاب‌تر و شیرین‌تر است که اگر صنعت‌گران این مهم را به خوبی درک کنند قطعاً به کمک ما خواهند شتافت.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها