امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19812
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، دومین همایش و اولین جشنواره ملی ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی صبح امروز با حضور سیدعزت الله ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، دومین همایش و اولین جشنواره ملی ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت‌های فرهنگی صبح امروز با حضور سیدعزت الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما در برج میلاد برگزار شدبنا بر این گزارش، ضرغامی در این مراسم در سخنانی درباره پخش مسابقات والیبال و مباحث مطرح شده درباره تماشاگران این مسابقات گفت: مسابقات والیبال ما برای اولین بار به چنین مرحله‌ای رسید و ما پیش از این در این رده حضور نداشتیم. همین عدم حضور در بازی‌های اروپایی باعث شد ما نیز با نحوه پخش این مسابقات کمتر آشنایی داشته باشیم. به هر حال تماشاچیان با فرهنگ ها و پوشش‌های مختلف در سالن حضور داشتند که این وضعیت در سالن مسابقات در کوبا وخیم‌تر هم می‌شود. البته نحوه حضور تماشاچیان والیبال با فوتبال نیز تفاوت دارد. در بازی والیبال فاصله تماشاچیان با زمین بازی کم است و به همین دلیل دوربین‌ها تصاویر بیشتری از تماشاچیان را نشان می‌دهند.

رئیس رسانه ملی راجع به برگزاری مناظره‌های ویژه انتخابات ریاست جمهوری نیز عنوان داشت: پس از مناظره اول مخالفت‌هایی با شیوه انجام آن شد و ما به نظرسنجی از مخاطبان عمومی جامعه پرداختیم. در این نظر سنجی بیش از 50 درصد مردم معتقد بودند که شیوه پرسش‌ها به هیچ وجه حرمت نامزدهای ریاست جمهوری را زیر سوال نبرده است. اگر هم ما عکسی نشان دادیم و سوالی پرسیدیم کاملا هدفمند بود و می‌خواستیم نشان بدهیم که دیدگاه هر کاندیدایی نسبت به وضعیت‌های مختلف چیست.

وی ادامه داد: در مورد سوالات نیز از قبل به آنها گفته بودیم که یا می‌توانند پاسخ ندهند و یا بگویند که سوال اشتباه است. البته پس از برگزاری مناظره‌ها‌ فضای طنزی در کشور شکل گرفت برخی یاد مرحوم نوذری را زنده کردند و موضوعات دیگر که تنها اختصاص به مناظره‌های تلویزیونی نداشت. در همین راستا پیامک‌های طنزی نیز در رابطه با آقای جلیلی و خانم اشتون منتشر می‌شد.

وی درباره موضوع برگزاری همایش نیز عنوان داشت: ارتقاء کیفی محصولات فرهنگی حلقه مفقوده‌ای بود که یا اصلا به آن توجه نشد و یا به صورت پراکنده بین افراد و مدیران فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است. قاعدتا تولید فرهنگی در همه ابعاد نیازمند ارتقای کیفی است و ما نباید به تولیدات سطحی بسنده کنیم. برگزاری این همایش موجب می‌شود تا به صورت علمی به موضوع ارتقاء فرهنگی بیندیشیم و آثار ماندگاری در این زمینه تولید کنیم که می‌تواند تجربه‌ای برای اقدامات و تولیدات فرهنگی در آینده باشد. رئیس رسانه ملی با بیان این که ابتدا باید به مدیران فرهنگی تفهیم کنیم که منظور از کیفیت چیست؟ تصریح کرد: امروز هماهنگ کردن همه دست‌اندرکاران و مدیرانی که امر تولید را هدایت می‌کنند و نظارت و قضاوت بر تولید فرهنگی را برعهده دارند یک ضرورت مهم است و ایجاد این هارمونی و یکنواختی و فهم مشترک بین همه مدیران موضوعی است که امروز جای آن خالی است.ضمن اینکه تولید محصولات فرهنگی امروز یک تفاوت اساسی با گذشته دارد. در گذشته محصولات فرهنگی به صورت مجزا قابل بررسی و ارزش‌گذاری بود ولی امروز با پدیده‌ای به نام رسانه روبرو هستیم که تمامی معادلات فرهنگی را تحت تاثیر خود درآورده است.

ضرغامی افزود: امروز دیپلماسی عمومی جزء دیپلماسی رسانه‌ای نیست. تحولاتی که در منطقه رخ داد نیز نشان دهنده نقش سرنوشت‌ساز چند رسانه بود. بنابراین باید گفت امروز تولید فرهنگی در درون رسانه شکل گرفته و هویت می‌یابد. کسانی که بر امور فرهنگی مدیریت می‌کنند اگر این معنا را فهم نکنند و به عنوان یک الفبا در تولیدات فرهنگی مد نظر قرار ندهند راه را به خطا خواهند رفت. مثلا در جریان نمایش فیلم سینمایی بانو من با آقای حدادعادل اختلاف نظرهایی داشتیم. این فیلم در دولت آقای خاتمی نیز ممنوع شده بود اما من با اصرار آقای مهرجویی فیلم را دیدم و تشخیص دادم که این فیلم در مقابل انقلاب نکاتی را مطرح کرده که با چارچوب‌های نظارتی جمهوری اسلامی قابل پخش نبود. اما به نظر آقای حداد این فیلم، فیلم ارزنده‌ای بود. همین جریان برای فیلم کتاب قانون آقای مازیار میری هم رخ داد با این تفاوت که من موافق این فیلم بودم و آقای حداد مخالف و درباره آن در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث کردیم. اینها را گفتم تا نشان دهم که دیدگاه‌ها و قضاوت‌های مدیران فرهنگی ممکن است متفاوت باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره افزایش ارتقای کیفی تولیدات فرهنگی، باید در فهم این سخن مقام معظم رهبری دقت کرد این که می‌فرمایند تولید یک اثر خوب و اثرگذار از تولید چند اثر سطحی و بی‌مایه بهتر است یک تبصره نیز دارد. تبصره‌اش این است که ما نباید به سمتی رویم که از حجم تولیدات فرهنگی کاسته و تنها چند اثر فرهنگی سبک بالا تولید کنیم.

**همایش ارتقای کیفیت آثار و محصولات فرهنگی به دنبال اثر بخشی فعالیت‌هاست
 
امیر خوراکیان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه این همایش اظهار داشت‌: همایش ملی ارتقای کیفیت آثار، محصولات و فعالیت های فرهنگی به دنبال بررسی اثر بخشی و تاثیر گذاری فعالیت ها و آثار تولید شده در این زمینه است. ممکن است برخی فعالیت ها از نظر شکل و قالب کیفیت خوبی داشته باشند اما با توجه به شرایط و مخاطبان هدف اثربخش نباشند.
 
وی در ادامه افزود: این همایش در شرایط بسیار خوبی در حال برگزاری است و بیش از ۱۴۵ مقاله به دبیرخانه آن ارائه شده است که هر یک دارای دستاورد ارزشمند برای کسانی است که دغدغه ارتقای فرهنگی را دنبال می‌کنند. بحث آثار و محصولات فرهنگی که در قالب همایش و نمایشگاه در این همایش توجه قرار گرفته به جریان‌سازی این اقدام کمک می کند و گامی در راستای اثربخش کردن عزمی است که در جهت نیل به منویات مقام معظم رهبری برای فعالیت‌های کیفی‌تر در حوزه فرهنگ صورت گرفته است.
 
وی به مشارکت برخی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی در برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت : دبیرخانه این همایش پس از برگزاری نیز فعال است و آماده دریافت نظرات و پیشنهادات در حوزه ارتقا کیفیت محصولات فرهنگی و همایش است.
 
در ادامه همایش بخشی از مقالات برگزیده از سوی صاحبان مقالات ارائه شد. همچنین در حاشیه این همایش نمایشگاهی از آثار و محصولات فرهنگی سازمان ها و نهادهایی چون آستان قدس رضوی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مرکز رسیدگی به امور مساجد، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی برپا شد.
 
همچنین در پایان این همایش از آثار و محصولات فرهنگی برگزیده 19 دستگاه فرهنگی کشور تجلیل شد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها