امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19829
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۰
تعداد بازدید: 202
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین «حراج تهران» با فروش خیره کننده 6میلیارد و 545 میلیون تومان با اقبال جالب توجه رسانه ها ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین «حراج تهران» با فروش خیره کننده 6میلیارد و 545 میلیون تومان با اقبال جالب توجه رسانه ها و جامعه هنری رو به رو شده است؛ این رویداد ملی در آستانه آغاز به کار دولت یازدهم یک نوید بزرگ برای رونق اقتصاد هنر و حمایت بیشتر از آفرینش های هنری و هنرمندان کشور محسوب می شود.

تازه ترین خبر از دومین «حراج تهران » حاکی از آن است که موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد خریدار اثر 700 میلیون تومانی «سهراب سپهری » است. این اثر بدون عنوان از مجموعه معروف درختان این نقاش و شاعر نوپرداز ایران که رکورد دومین «حراج تهران» را به نام خود به ثبت رساند، در عین حال رکورددار تاریخی گران ترین اثر هنری معاصر است که در یک فروش رسمی در داخل کشور به فروش رسیده است.
 به نوشته کاتالوگ دومین «حراج تهران » این اثر رنگ روغن روی بوم به ابعاد 80 در 90 سانتی متر، پیش از انقلاب از طریق گالری سیحون تهران توسط یک مجموعه دار صاحب نام و مقیم امریکا خریداری و در سال 1390 به مجموعه داری در ایران فروخته شده است که اینک به موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد انتقال می یابد.

اثر «سهراب سپهری » 350 تا 500 میلیون تومان توسط کارشناسان حراج تهران برآورد قیمت شده بود که در یک فرآیند رقابتی بسیار نفس گیر و پرشور با رقم 700 میلیون تومان توسط بانک پاسارگاد خریداری شد.  این بانک در عین حال آثاری از مجموعه خود را نیز در این حراج به فروش رساند.

حراج تهران که در پاسخ به علایق فزاینده به آفرینش های هنری و تلاشی برای دستیابی به شاخص ترین آثار هنر مدرن و معاصر ایران در شرایطی مطلوب و مطمئن دوم تیرماه 1391 پا به عرصه وجود گذاشت، در سال نخست سه مولفه را برای انتخاب و ارایه آثار در مرکز توجه خود قرار داد : الف ) ارایه آثاری شاخص از هنرمندان صاحب نام ایران که در عرصه های بین المللی موقعیت تثبیت شده ای دارند. ب ) رصد بازار داخلی هنر ایران و هنرمندانی که در گالری های معتبر با اقبال عمومی مردم و خریداران رو به رو می شوند. ج ) معرفی استعدادهای نو ظهور و نوعاً جوان که می تواند قیمت های مناسب تری را نیز پیشنهاد کند. اما در سال دوم مولفه چهارمی نیز به مجموعه فوق علاوه شد که آن بهره مندی از آثار پیشگامان هنر مدرنیستی ایران بود؛ بزرگانی که به رغم اهمیت تاریخی آثارشان هیچگاه امکان حضور در مارکت هنر و حراج های معتبر را نیافتند. اساتیدی نظیر، محمود جوادی پور، جواد حمیدی، منصوره حسینی، احمد اسفندیاری، هانیبال الخا ص و...

بدیهی ست در فرآیند انتخاب آثار، گروهی متکثر متشکل از مدیران گالری های با سابقه و فعال تهران، مجموعه داران حرفه ای و هنرمندان شاخص در انتخاب و گزینش آثار برای هر دو «حراج تهران»، چندین ماه فعالیت مستمر داشته اند. ناگفته پیداست که هر حراجی به جهت محدودیت زمان و مکان، امکان ارایه شماری محدود و معدود از هنرمندان را در اختیار دارد و تلاش می کند به اقبال مجموعه داران و علاقه‌مندان هنر به عنوان تضمین موفقیت حراج توجه داشته باشد. اما به گفته  «علیرضا سمیع آذر»، مدیر «حراج تهران» درهای این حراج همیشه به روی نام های تازه باز است و کارشناسان آن علاوه بر رصد مستمر بازار هنر از همه پیشنهادات و نقد ها استقبال می کنند.

بخش نمایشگاهی دومین «حراج تهران » همزمان با نیمه شعبان خجسته زاد روز امام عصر (حج) ،عصر دوشنبه سوم تیرماه 1392 در هتل بزرگ آزادی آغاز به کار نمود و پس از چهار روز عصر جمعه هفتم تیرماه 92 با برپایی حراجی با حراج گذاری «رضا کیانیان » با فروش 82 نقاشی ،مجسمه و عکس از 79 هنرمند و ثبت رکورد تاریخی 6 میلیارد و 545 میلیون تومان برای اقتصاد هنر ایران به کار خود پایان داد.

جمع وسیعی از مجموعه داران و مشتاقان هنر در این رویداد باشکوه حضور داشتند.
 
انتهای پیام / ا  
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها