امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19903
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۶
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قربان بای اسکندراف» نماینده ویژه دولت جمهوری قرقیزستان در تعیین حدود مرزی در یک کنفرانس مطبوعاتی بیان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «قربان بای اسکندراف» نماینده ویژه دولت جمهوری قرقیزستان در تعیین حدود مرزی در یک کنفرانس مطبوعاتی بیان کرد که قرقیزستان و قزاقستان در سال 2014، قرارداد تکمیل تعیین حدود مرزی خود را امضا می‌کنند.

اسکندراف با اشاره به اینکه 99٪ مراحل علامت‌گذاری به پایان رسیده، گفت: کار در مورد تعیین حدود مرزی با قزاقستان در حال تکمیل است.

به گفته وی در حال حاضر، قرقیزستان برای تعیین حدود مرز خود با ازبکستان و تاجیکستان نیز در حال مذاکره است.

نماینده ویژه قرقیزستان در امور تعیین حدود مرزی خاطرنشان کرد که با ازبکستان 58- 59 نقطه و با تاجیکستان بیش از 70 نقطه حدود مرزی نامشخص هنوز باقی است.

وی افزود: هیچ کس مشخصا تاریخ پایان روند تعیین حدود مرز با ازبکستان و تاجیکستان را نمی‌تواند بگوید.

در آستانه ماه مبارک رمضان: رئیس جمهور تاجیکستان با روحانیون ملاقات می‌کند

در حاشیه ماه مبارک رمضان، رئیس جمهور تاجیکستان قصد دیدار با روحانیون تاجیکستان را دارد.

در 13 تیرماه (چهار جولای) امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان قصد دیدار با روحانیون و امامان جماعت مساجد را دارد.

«مختاراف» معاون رئیس کمیته مذهبی تاجیکستان در این رابطه اعلام کرد که این دیدار در آستانه ماه مبارک رمضان و در کاخ وحدت انجام خواهد شد و 1200 نفر در این مراسم دعوت شده‌اند.

مدعوین عبارت است از اعضای شورای علماء، دانشجویان و اساتید دانشگاه اسلامی، روحانیون شناخته شده و شناخته نشده غیر رسمی، اعضای کمیته مذهبی، هستند، وی با بیان اینکه لیست مدعوین را دفتر ریاست جمهوری تعیین خواهد کرد تصریح نمود که در این لیست نمایندگان احزاب سیاسی از جمله حزب نهضت اسلامی به چشم نمی‌خورد.

اولین دیدار رئیس جمهور تاجیکستان با روحانیون در سال 2009 بود.

زمین‌لرزه‌‌ «عشق‌آباد» را لرزاند

در حومه عشق‌‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان صبح روز گذشته زلزله‏‌ا‌ی به وقع پیوست که هیچگونه خسارات جانی و مالی در پی نداشته است.

تلویزیون ملی ترکمنستان روز سه‌شنبه در برنامه خبری «وطن» که هر شب ساعت 21 اخبار داخلی روز ترکمنستان را منعکس می‌کند با پوشش خبری جلسه کابینه وزرا ترکمنستان به سرپرستی «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان، «آقمراد یگلیوف» معاون رئیس جمهور و رئیس کمیسیون دولتی اوضاع فوق‏العاده این کشور در گزارشی رسمی ضمن تأیید این مطلب تصریح کرد: رأس ساعت 6 و 36 دقیقه در عشق‏‌آباد زمین لرزه‏‌ای به قدرت 3 درجه در مقیاس ریشتر به وقوع پیوست.

این مقام عالی‌رتبه دولت ترکمنستان تأکید کرد: مرکز این زمین لرزه در 20 کیلومتری جنوب عشق‏‌آباد در منطقه کوهستانی «کوپتداغ» به وقوع پیوسته‏ است.

از سوی دیگر، در جلسه کابینه وزرا مذکور «گوندوقدی‏اف» وزیر دفاع ترکمنستان که ریاست سازمان دفاع غیرنظامی و شرایط اضطراری این کشور را نیز بر عهده دارد، تأیید کرد که در پی این زلزله هیچگونه تلفات جانی و مالی صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است که رسانه‌های کشورمان نیز روز گذشته گزارش دادند که زمین لرزه‌ای به بزرگی 3.9 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد دیروز (10 تیرماه) مرز ترکمنستان و ایران (حوالی باجگیران) در استان خراسان رضوی را لرزاند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «ضمیر صدیق‌اف» یک مسئول دفتر پلیس در استان «اوش» در جنوب قرقیزستان به رسانه‌ها گفت: 3 تن از این افراد بازداشت شده دختران 18 تا 20 سال هستند که دانشجویان کالج و دانشگاه‌ پزشکی می‌باشند.

به گفته وی، یکی‌دیگر از این افراد مظنون مسئول یک برنامه تلویزیون محلی برای جوانان بوده و دیگری از جمله فیلم‌برداران سابق این تلویزیون شناخته شده است.

جوانان هدف عمده تبلیغات حزب‌التحریر در قرقیزستان

در حالی مقامات انتظامی قرقیزستان یک گروه را به اتهام عضویت و همکاری با حزب‌التحریر در قلمرو آسیای مرکزی بازداشت کردند که قشر جوان و دانشگاهی هدف عمده تبلیغات این گروه ارزیابی می‌شود.

این مسئول اداره پلیس منطقه اوش قرقیزستان از توضیح بیشتر و اعلام مشخصات افراد بازداشت‌ شده دیگر به دلیل مختل نشدن روند تحقیق و بازرسی خودداری کرد.

اما بنابر گفته بازرسان، این قضیه در روند تحقیقات مقدماتی معلوم شد که این گروه افراطی افکار خود را با تهیه مطالبی توسط شبکه «YouTube» در اینترنت منتشر کرده و جوانان را به نارضایتی از نظام فعلی و تجمع اعتراضی علیه دولت‌های منطقه دعوت می‌کردند.

حزب‌التحریر یک شبکه مذهبی افراطی شناخته شده می‌باشد که دفتر اصلی آن در لندن فعال است. این گروه بیش از 20 سال قبل به محدوده جامعه کشورهای مستقل همسود راه یافت و شروع به فعالیت گسترده کرد.

دولت‌های آسیای مرکزی که بیشتر جمعیت مسلمان در این منطقه را دارند اهداف این سازمان را ایجاد اختلاف و تفرقه میان جامعه مسلمان دانسته و فعالیت دفاتر و شعبات آن در قلمرو این کشورها را ممنوع اعلام کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند: اگرچه فعالیت طرفداران این سازمان به‌طور رسمی ممنوع و غیرمجاز اعلام شده اما با مساعدت مالی حامیان خارجی شبکه این سازمان به‌ طور زیرزمینی در این منطقه فعال باقی مانده‌ است.

به گفته این کارشناسان، بازداشت و به زندان محکوم شدن ده‌ها نفر از طرفداران این سازمان در چند سال اخیر در قلمرو ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان دلیلی بر موجودیت این سازمان افراطی در منطقه است.

در ازبکستان عفو بیش از 2 هزار نفر از زندانیان عفو شدند

خدمات مطبوعاتی دفتر دادستانی ازبکستان گفت: در ازبکستان براساس قانون عفو، 2050 شهروند از زندان‌های این کشور آزاد کرده شدند.

قانون عفو توسط مجلس سنا ازبکستان در اوایل دسامبر 2012 در آستانه بیستمین سالگرد تأسیس قانون اساسی این کشور تصویب و پنج دسامبر سال 2012 حکم قانونی گرفت و باید در مدت 3 ماه اجرایی شود.

با توجه به حکم مجلس سنا، عفو در مرحله اول برای کسانی که جنایات خطرناک برای جامعه صادر نکرده اند از جمله زنان، کسانی که به سن 18 سالگی نرسیده‌اند، مردانی که سنشان از 60 سال تجاوز کرده و اتباع کشورهای خارجی اجرایی می‌شود.

علاوه بر این، قانون عفو در راستای معلولین گروه اول و دوم، افرادی که از بیماری‌های جدی رنج می‌برند، و همچنین برای کسانی که از غفلت مرتکب جرم شده و کسانی که برای اولین بار محکوم به زندان شده‌اند، تطبیق خواهد شد.

این قانون عفو همچنین برای افرادی که برای اولین بار به جرم مشارکت در سازمان‌های تروریستی که به جرائم جدی در این مورد مرتکب نشده و در مسیر اصلاح‌شوی قرار دارند، حکم اجرایی دارد.

با توجه به گزارش دادستان کل، عفو برای  68.809 نفر، از جمله 42.649 نفر از شهروندان از مسئولیت کیفری معاف و نیز کسانی که تحت تعقیب کیفری قرار داشتند اجرا گردید.

امکان امضا قرارداد تجاری انگلیس به ارزش 130 میلیارد دلار با قزاقستان

بنابر گزارش سامانه اینترنتی «اکسپرس و ستاره»، هدف از سفر «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس به آستانه، گشایش فصل جدیدی در روابط با قزاقستان به ویژه با توجه به منابع غنی نفت و منابع  معدنی این کشور ارزیابی می شود.

این گزارش حاکی است که در ترکیب هیئت همراه کامرون یک هیئت تجاری 30 نفره حضور دارند.

با توجه به این گزارش دولت بریتانیا بر این باور است که شرکت‌های انگلیسی، قراردادهایی با قزاقستان به ارزش 130 میلیارد دلار را در آینده نزدیک به امضا خواهد رساند.

علاوه بر این، شرکت «Kilfrost» که مستقر در شهر «نیوکاسل»، است یک معامله در حدود 76 میلیون دلار با شهردار آستانه برای مدت پنج سال و شرکت  Wood Group از شهر «آبردین»، یک توافقنامه سرمایه‌گذاری مشترک برای تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات به ارزش چهار میلیون و 870 هزار دلار امضا کرد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها