امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19924
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۴۶
تعداد بازدید: 150
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: آثار ادبی به همان میزان که وامدار اتفاق‌های پیرامون خود از جمله رویدادهای سیاسی و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: آثار ادبی به همان میزان که وامدار اتفاق‌های پیرامون خود از جمله رویدادهای سیاسی و اجتماعی است، به همان اندازه متعهد به بازتاب این وقایع در قالب آثار متعدد ادبی است که در کشورهای مختلف جهان این مسئله همواره مورد توجه نویسندگان آثار ادبی بوده و هست، اما در کشور ما متاسفانه کمتر به موضوع پرداخته می‌شود. مگر این که برخی نهادهای مسئول از جمله در حوزه‌های فرهنگی پا پیش بگذارند و به برخی از نویسندگان سفارش تولید کاری با مضمون مورد نظر بدهند که در آن صورت هم چون نویسنده ارتباط حسی لازم با موضوع را از قبل ندارد و به یکباره به میان ماجرا پرتاب می شود، آن ارتباط حسی که لازمه خلق چنین آثاری است در اثری که بعداً تولید و احیاناً خلق می شود، به ندرت دیده می شود و این یکی از آسیب‌های ادبیاتی از این دست است که امروزه در کشور ما به وفور یافت می شود و تا به حال هم دستاوردهای مهمی در این زمینه نصیب هیچ یک از طرفین، سفارش دهندگان و همچنین نویسندگان این آثار نشده است.

با این حال، در زمینه برخی اتفاق‌های مهم و تاثیر گذار تاریخ معاصر کشورمان آثاری با این ویژگی‌ها خلق شده که به نوعی جای خالی آثار قوی و منجسم را پر می کند، اما درباره برخی از این رویدادها که اتفاقاً زمینه خیلی مناسبی برای خلق آثار ادبی ماندگار هستند تا به حال هیچ اثر ادبی قابل توجه تولید و خلق نشده است. از جمله ماجرای حمله موشکی و ناجوانمردانه ناو جنگی وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافری ایرباس کشورمان، ایران که یکی از تلخ ترین وقایع سال‌های اخیر در تاریخ معاصر کشورمان است.

تقریباً همه آنهایی که رویدادهای مهم قرن اخیر را پیگیری می کنند در جریان هستند که در دوازدهم تیرماه 1367 شمسی برابر با سوم ژوئیه 1988 میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد. این هواپیما که با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیروهای تجاوزگر آمریکا قرار گرفت حامل 298 مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با وقوع این جنایت فجیع به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان هواپیما، 66 کودک زیر 13 سال، 53 زن و 46 تن تبعه کشورهای خارجی نیز بودند که کشته شدند.
 
ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه های جنگ بود. پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته ترین سیستم های راداری و رایانه ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً خصمانه بوده است. با این حال مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن ناخدای این ناو انداختند و به این شکل حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند.

این قصه به ظاهر کوتاه و تلخ و دردناک تا به حال در گزارش‌های خبری و احیاناً صفحات تاریخی منابع مختلف ثبت و ضبط شد ولی در آثار ادبی به ویژه ادبیات داستانی بازتاب نداشته است به جز فعالیت‌های حبیب احمدزاده، داستان نویس معاصر کشورمان که فعالیت‌های وی هم بیشتر جنبه اجتماعی و انسان دوستانه داشته است. در حالی که این واقعه قابلیت خلق بزرگترین آثار ادبی را دارد که به این وسیله بشود از یک سو مظلومیت و حقانیت جمهوری اسلامی ایران و از سوی دیگر خوی وحشیگری و تجاوزگری شیطان بزرگ آمریکا را به نمایش گذاشت.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها