امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19976
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 221
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طبق برنامه ریزی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طبق برنامه ریزی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است، آثار ارزشمندی که از سوی خانه کتاب و بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان و نشر تکا تولید شده در شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت ارائه شود. آثار برجسته منتشر شده ضمن ترجمه در حوزه‌های مختلف در این نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، برگزاری نشست‌های تخصصی، بررسی راهکارهای تعامل نشر ایران با سایر کشورها، جایگاه دین و معنویت در دنیای معاصر، پژوهش‌های حوزه خلیج فارس، خدمات متقابل ایران و اسلام با تکیه به نقش ایرانیان در بسط و گسترش فرهنگ قرآنی از دیگر برنامه‌های حضور ایران در شصت و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت است.

40 جلد از کتاب «ایرانیان و قرآن» در دست تدوین است که تاکنون 37 جلد از آن منتشر شده و سه جلد دیگر در حال انتشار است، این مجلدات قرار است برای نمایشگاه فرانکفورت آماده و ترجمه شوند تا در غرفه ایران به نمایش گذاشته شود.

ایرانیان از بزرگترین مترجمان، مفسران و حافظان و قاریان قرآن کریم از دیرباز بوده‌اند، شاید اولین ترجمه‌ها و مهمترین تفسیرها را ایرانی‌ها پدید آورده‌اند، اما متأسفانه بسیاری با این پیشینه آشنا نیستند؛ در این مجموعه تلاش شده نقشی که ایرانیان در ترجمه، تفسیر، حفظ و قرائت قرآن از آغاز تا دوران معاصر داشته‌اند را به نسل جوان در قالب کتاب‌هایی به صورت مختصر و با نثری روان معرفی شود.

تالیف این اثر با تفسیر قمی آغاز شده و تا تفاسیر دوران معاصر مانند تفسیر نمونه، تفسیر تسنیم و... ادامه یافته، هر جلد از این مجموعه به یک مفسر و تفسیر او اختصاص دارد، در هر کتاب تلاش شده بیوگرافی مختصری ارائه شود و سپس تحلیل و معرفی درون‌مایه تفسیر مورد نظر و مقایسه آن با تفاسیر دیگر پرداخته شده است.

تمام مفسرانی ایرانی در این اثر معرفی می‌شوند، تاکنون تفسیر قمی به کوش «زهرا آشیان»، تفسیر کشف‌الاسرار میبدی، تفسیر کشاف زمخشری به کوشش «علیرضا باقر»، تفسیر ابوالفتوح رازی توسط «حسین باهر»، تفسیر پرتوی از قرآن و... از عناوین 15 جلد این مجموعه است.

این طرح برای نخستین‌بار از سوی «اکبر تقویان» معاونت فناوری اطلاعات موسسه خانه کتاب به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه و پس از تصویب آغاز شد.

شصت و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت از 10 الی 14 اکتبر برابر با 19 الی 23 مهر ماه در آلمان و شهر فرانکفورت با حضور نزدیک به 7 هزار ناشر از 100 کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار