امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19982
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 91
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مهدی خدایی: یک زمانی فعالیت قرآنی فقط با نام سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی وابسته به حاکمیت و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-مهدی خدایی: یک زمانی فعالیت قرآنی فقط با نام سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان نهادی وابسته به حاکمیت و همچنین جلسات اساتید برتر تلاوت قرآن کریم به عنوان مجموعه‌های مردم‌نهاد شناخته می‌شد؛ اما اکنون این فعالیت‌ها در هر دو حوزه با گسترش چشمگیری روبه‌رو شده است.

در حوزه نهادهای حکومتی، نهادهایی همچون شورای توسعه فرهنگ قرآنی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش، سازمان دارالقرآن‌الکریم تبلیغات اسلامی، سیما و رادیو قرآن و شورای عالی قرآن کریم و سازمان اوقاف و امورخیریه دستگاه‌هایی هستند که در سراسر کشور حضور فراگیر دارند که این حضور در برخی موارد جدی و متأسفانه گاهی کاملاً شعاری و آماری است.

در حوزه فعالیت‌های مردمی نیز که در سال‌های اخیر به گونه‌ای با فعالیت‌های حاکمیتی در زمینه امور قرآنی گره خورده است شاهد حضور و فعالیت قریب به 4 هزار مؤسسه قرآنی تحت نظر سازمان دارالقرآن‌الکریم و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

اما در سال‌های اخیر هر دسته از این مؤسسات یک اتحادیه برای خود تشکیل داده‌اند که چند سال است درگیر و دار ادغام با یکدیگر قرار دارند و البته هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

علاوه بر این، با افزایش تعداد قاریان ممتاز و بین‌المللی و حتی قاریان کاردانی که به دنبال عناوین رسمی هم نرفته‌اند جلسات مردمی آموزش تلاوت و حفظ قرآن کریم گسترش فراوانی در سراسر کشور داشته است که به نظر می‌رسد هنوز هم محوری‌ترین نقش را در پرورش چهره‌های توانمند قرائت قرآن کریم ایفا می‌کنند.

هدف از مقدمه‌ای که بیان شد رسیدن به این نقطه بود که از میان نهادهای قرآنی وابسته به حکومت جمهوری اسلامی همواره از طرفی سازمان دارالقرآن‌الکریم به سبب قدمت فعالیت و وابستگی بسیاری از نخبگان حفظ و تلاوت قرآن کریم به آن و از سویی دیگر معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به سبب آنچه مسئولیت دولت جمهوری اسلامی در قبال قرآن از آن یاد می‌شود در کانون توجهات مردمی و فعالان قرآنی قرار داشته‌اند.

به نظر می‌رسد عمده‌ترین تفاوت آنها با دیگر نهادهای قرآنی وابسته به حکومت، اجرایی بودن آنهاست؛ یعنی این دو نهاد به واسطه برگزاری طرح‌های فراگیر و ملی و گاهاً فراملی و همچنین صدور مجوز فعالیت برای مؤسسات قرآنی و حمایت مادی و معنوی از آنها در واقع به عنوان مسئول اجرای امور قرآنی کشور شناخته می‌شوند و برای آن نیز بودجه دریافت می‌کنند.

با در نظر گرفتن سیر تکوین این دو نهاد و همچنین ساختار کنونی هریک خواهیم دید که سازمان دارالقرآن‌الکریم عمری به قدمت انقلاب اسلامی و ایجاد سازمان تبلیغات اسلامی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عمری به درازای یک دهه دارد.

اکنون و در حال حاضر هریک از این دو نهاد در حال برگزاری طرح‌های گوناگونی هستند که آنها را خبری نیز کرده‌اند.

معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در مهم‌ترین عناوین طرح‌هایی همچون «طرح ملی تلاوت» قرآن کریم، «طرح ملی حفظ» قرآن کریم، برگزاری 34 عنوان دوره‌های آموزشی در مؤسسات وابسته، جشنواره هنرهای قرآنی موسوم به «آیات»، صدور مجوز برای مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و حمایت مادی و معنوی از آنها، برگزاری نمایشگاه قرآن کریم و نظارت بر ترجمه‌های قرآن کریم را برعهده دارد؛ البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که این طرح‌ها همگی پیش از ارتقای سطح این مجموعه به یکی از معاونت‌های وزارت ارشاد در سال گذشته نیز جاری بوده است و از زمان این تحول تاکنون برنامه جدیدی به این مجموعه افزوده نشده است هر چند که به طور طبیعی شاهد کیفی شدن برخی از موارد بوده‌ایم.

اما سازمان دارالقرآن نیز اکنون در مهم‌ترین عناوین در حال اجرای طرح‌هایی همچون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم، طراحی سند راهبردی «قرآن و فضای مجازی» در قالب مأموریت محوله از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، برگزاری مراسم سالیانه «تکریم از چهره‌های قرآنی»، تأسیس «انجمن خیّران قرآنی»، برگزاری دوره‌های متعدد آموزش‌های قرآنی به طور متمرکز و همچنین در مؤسسات وابسته، برگزاری دوره‌های متعدد تربیت مربی قرآن و برگزای دوره‌های متعدد تربیت داور قرآن، پژوهش و تولید در حوزه متناسب‌سازی منابع آموزش قرآن با رده‌های مختلف سنی، برگزاری آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم، مشارکت در طرح ملی حفظ قرآن کریم، برگزاری 40 جلسه تربیت حافظ قرآن در سراسر کشور، برگزاری طرح استعدادیابی در زمینه تلاوت قرآن در سطح نوجوانان و جوانان و تحت آموزش قرار دادن آنها، برگزاری مسابقات عمومی «نورالهدی» با گرایش تفسیر قرآن کریم، برگزاری مسابقات «تسنیم» ویژه دستگاه‌های فرهنگی کشور و صدور مجوز و حمایت نرم‌افزاری و تا حدودی سخت‌افزاری از مؤسسات قرآن کریم است.

این سازمان اخیراً نیز خبر از برگزاری مسابقات قرآنی داده است که با سبکی متفاوت از آنچه اکنون در سطح کشور برگزار می‌شود، برگزار خواهد شد و این تفاوت مربوط به حوزه توانمندی قاریان قرآن کریم در حفظ آیات قرآن و درک مفاهیم آن می‌شود.

نگارنده بر این باور است که هریک از دو مجموعه مذکور با توجه به آنچه خود اعلام می‌کنند و در این نوشته نیز آمده است در حال برگزاری طرح‌های بزرگی هستند که علاوه بر لزوم اعلام اخبار مربوط به آنها برای اطلاع مردم و بهره‌مندی از آنها، لازم است اکنون که دولت دهم رو به پایان است، هریک از دو دستگاه ضمن ارائه گزارش‌های مستند و کامل بگویند که هرکدام از این طرح‌ها در چه مرحله‌ای قرار دارد و ثمرات برگزاری آنها در این چند سال چه بوده است، یا به بیان دیگر با عبور از آمارهایی که همواره داده شده است، به مستندسازی و نمایان کردن خروجی‌های طرح‌ها بپردازند تا مردم را هر چه بیشتر به آینده فعالیت‌های قرآنی کشور امیدوار کنند.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نیز به عنوان فراگیرترین رسانه اینترنتی کشور برای انعکاس این مستندات به هر دو دستگاه و هر دستگاه قرآنی دیگر که چنین قصدی دارد اعلام آمادگی می‌کند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار