امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 19999
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 277
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «شرح بی نهایت» اثر فرهاد فخرالدینی با حضور هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «شرح بی نهایت» اثر فرهاد فخرالدینی با حضور هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشور شب گذشته در موزه موسیقی رونمایی شد.
علی مرادخانی در این مراسم، تصریح کرد: امروز شروع  فعالیت این بخش از موزه موسیقی است که با وجود آماده نبودن به صورت کامل‌، تلاش کردیم تا از کتاب خاطرات استاد فخرالدینی رونمایی شود. امیدوارم برگزاری چنین برنامه‌هایی در  تداوم یابد.

رییس موزه موسیقی یادآور شد: استودیو موزه موسیقی آماده بهره برداری است که به زودی افتتاح می‌شود.  همچنین برای برگزاری کلاس‌های آموزشی موسیقی فضایی ایجاد کرده‌ایم که به زودی آماده بهره‌برداری می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم کتاب دوم  فرهاد فخرالدینی نیز با موضوع تحلیل ردیف موسیقی دستگاهی ایران در موزه موسیقی رونمایی شود.

حسین علیزاده از دیگر سخنرانان این مراسم،‌تصریح کرد: هنرستان موسیقی بهشت زندگی ما هنرجویان بود و این به خاطر علاقه ای بود که اساتیدمان داشتیم.
 وی افزود: حدود 50 سال است که من استاد فخرالدینی را می‌شناسم. از اولین باری که وی را سر کلاس هنرستان موسیقی دیدم به ما تئوری موسیقی درس دادند. فخرالدینی الگوی بزرگی برای من است.

علیزاده خاطرنشان کرد: تا نسل‌های موسیقی ما ادامه داشته باشد نام فرهاد فخرالدینی وجود دارد. نام فخرالدینی برای همیشه ماندگار است. امشب بهشت موسیقی ما است و شروع خوبی برای دوره هم بودن های اهالی موسیقی است که با نام فخرالدینی آغاز شده است.

صدیق تعریف خواننده سریال امام علی(ع) در این مراسم،‌تصریح کرد: بنده افتخار این را داشته‌ام که با استاد فخرالدینی دو قطعه را اجرا کردم؛ یکی اثری از عبدالقادر مراغه‌ای با عنوان «کل صبحا» است و دیگری قطعه‌ای که برای سریال ابن سینا کار کرده‌ایم. اغرار می‌کنم همین دو کار کوتاه برای شاگردی چون من افتخار بزرگی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توانم بگویم پشت هر مرد موفقی یک زن ایستاده و همسر فقید فرهاد فخرالدینی اینگونه بوده است. وی با اجرای قطعه«کل صبحا» سخنانش را پایان داد.

محمد سریر عضو هیئت مدیره خانه موسیقی در این مراسم، گفت: کسی که امشب این کتاب را منتشر کرده شخصی است که 5 دهه به طور مستمر در حوزه موسیقی فعالیت کرده و با تمام بزرگان موسیقی معاصر کشورمان ارتباط داشته و با بسیاری از آنها کار کرده است. از این رو این اثر فراتر از یک اتو بیوگرافی محسوب می شود.

این آهنگساز پیشکشوت تصریح کرد:تاریخ موسیقی ما نیاز به چنین نوشته‌هایی دارد چرا که ما همواره در زمینه تاریخ نگاری موسیقی با کمبود مواجه بوده‌ایم. موسیقی همواره به عنوان یک حرفه، شغل ناموجهی بوده و همواره سعی شده از ثبت فعالیت‌های عملی آن فاصله گرفته شود و بیشتر از به وجهه‌های ریاضی آن پرداخته شود.

سریر خاطرنشان کرد: ما به نوشتن این شرح حال‌ نویسی‌ها نیازمند هستیم تا کمبودهای موجود در این حوزه را جبران کنیم؛ روح الله خالقی نیز کتابی که با عنوان تاریخ موسیقی ایران نوشته با همین یادداشت‌های روزانه آغاز کرده است. اثر فخرالدینی نیز در این حوزه یکی از آثار معتبر محسوب می‌شود چرا که هم اشراف به موضوع داشته و هم از نزدیک با بزرگان و اتفاقات مهم موسیقی دوران خودش در ارتباط بوده است.

علیرضا قربانی در این مراسم یادآور شد: بخش مهمی از خاطرات فعالیت‌هایم با ارکستر‌ها به همکاری با استاد فرهاد فخرالدینی مربوط می‌شود.

وی افزود:  استاد فخرالدینی طی 11 سالی که ارکستر ملی را اداره می کرد با چنگ و دندان فعالیت‌های ارکستر را به دوش کشید که قابل تقدیر و قدردانی است. تعداد قابل توجهی از قطعات ارکستر ملی را نیز من در خدمت ایشان بودم که قطعا جزو خاطرات درخشان من محسوب می شود. قربانی با خواندن قطعه آواز کوتاهی سخنانش را پایان داد.
 شهرام ناظری در ادامه یادآور شد: به خاطر وجود استاد فخرالدینی امشب در مجلسی هستیم که من به شخصه حدود سی سال است با آن غریبه‌ام. ما همواره آرزومند چنین جمعی بوده‌ایم و امیدوارم که برگزاری چنین برنامه‌هایی ادامه داشته باشد.

ناظری خاطرنشان کرد: استاد فخرالدینی 50 سال فعالیت هنری داشته و طی این سال ها موسیقی ارجمند ایرانی را به دوش کشیده و به نوعی استاد همه ما محسوب می‌شود. شهرام ناظری با خواندن آوازی سخنانش را پایان داد.
محمود دولت آبادی با بیان سخنانی کوتاه، تصریح کرد: قدردانی و پاس داشتن بزرگان سنت زیبایی در فرهنگ ما محسوب می شود که امیدورام همچنان ادامه داشته باشد. من نیز به نوبه خودم از شما حاضران سپاسگزارم که از فرهاد فخرالدینی سپاسگزاری می‌کنید.

کیوان ساکت گفت: استاد فخرالدینی از نسلی هستند و در میان نسلی زندگی کرده‌اند که که این نسل تقریبا دیگر در میان ما نیستند. امیدوارم روزگار طولانی فخرالدینی در کنار ما باشد. ایشان از نسل کسایی‌ها، شهناز‌ها، خرم‌ها، تجویدی‌ها و بسیاری از بزرگان موسیقی ما است. این آهنگساز با اجرای قطعاتی سخنانش را به پایان رساند.

فخرالدینی نویسنده کتاب شرح بی‌نهایت یادآور شد: من سعی کردم صمیمانه در این کتاب بنویسم و ان شاء الله اگر کاستی در آن وجود دارد بر من ببخشید. من اسم این کتاب را از این شعر حافظ که می گوید «این شرح بی نهایت کز زلف یار گفت» گرفته‌ام. در هر صورت امیدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا کنم.
 رهبر سابق ارکستر ملی تصریح کرد: من با همسری زندگی کردم که تاثیر گذار بود اما در سایه من ماند و با فداکاری باعث شد تا من در آرامش فعالیت کنم. کسانی که او را از نزدیک می شناختند می دانستند او چقدر فروتن بود و با توجه به توانایی‌هایی که داشت در سایه من پنهان شد. با اینکه خاطراتش را برخی مواقع برای من خوانده بود اما وقت همه این خاطرات را یک جا خواندم بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. قرار بود او سرگذشت من را بنویسد اما در نهایت قسمت این شد که من سرگذشت او را بنویسم. او نوشتن خاطراتش را از 13 سالگی شروع کرده بود و به زبان ساده روایت می کرد.

در پایان این مراسم از کتاب شرح بی‌نهایت فخرالدینی با حضور اهالی موسیقی رونمایی شد.
انتهای پیام/ ا
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها