امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20006
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 271
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: رضا اسماعیلی دبیر یازدهمین جشنواره قلم زرین هفته گذشته با اعلام 3 کتاب راه یافته ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: رضا اسماعیلی دبیر یازدهمین جشنواره قلم زرین هفته گذشته با اعلام 3 کتاب راه یافته به بخش نهایی در بخش نقد و پژوهش ادبی و در حقیقت نامزدهای دریافت این جایزه پرونده کتاب‌های نامزد دریافت جایزه قلم زرین را در 3 بخش شعر، داستان و نقد و پژوهش ادبی بست و همه چشم‌ها منتظر روز 15 تیرماه است تا ببینند در هر یک از این بخش‌ها چه کتاب و چه نویسنده‌ای در میان 11 کتاب اعلام شده، چه کتابی گوی سبقت را می‌رباید و یازدهمین جایزه قلم زرین را به دست نویسنده‌اش می‌رساند. تا روز برگزاری این جایزه نگاهی داریم به نامزدهای بخش شعر جایزه قلم زرین.

*اولین کتاب یک شاعر جوان

«سکوت کاهگلی» تنها کتاب در مجموعه کتاب‌های نامزد دریافت جایزه قلم زرین در بخش شعر است که اولین کتاب شاعرش به حساب می‌آید و انتشارات شهرستان ادب آن را منتشر کرده است.

«سکوت کاهگلی» مشتمل بر 40 شعر است که زمان سرودن این اشعار به سال‌های گذشته برمی‌گردد. بیشتر اشعار کتاب غزل هستند و یک چهارپاره و یک قصیده هم در این کتاب آورده شده است.

شاعر در سرودن اشعار خودش را به موضوع خاصی محدود نکرده است و اشعار با موضوع آزاد است. البته عنوان شعر آزاد را خود شاعر برای اشعارش گذاشته است، به این دلیل که خود را شاعری می‌داند که سفارشی شعر نمی‌سراید. شیبانی درباره اشعارش معتقد است: من زمانی که شعر آیینی می‌گویم به سفارش جایی نیست. حتی شعرهای دفاع مقدسی‌ام که در جشنواره‌ها رتبه آورده، سفارشی نبوده یا شعری که درباره شهدای هسته‌ای سروده‌ام و تبدیل به سرود شد، هم سفارشی نبود و در مجموع اشعار من آزاد است.

*یک هارمونی هم ساز

شیبانی با غزل‌هایش در این کتاب گل کرده است و شعرها با مضمون‌های متفاوت، ‌محتوای هماهنگی دارند که قالب «غزل‌» و «چهارپاره» مناسب این محتوا بوده‌اند. حتی تنها شعری که در قالب قصیده در این مجموعه آمده است همساز و هم آوا با دیگر فرم‌های شعری این کتاب است.

برای سکوت کاهگلی جلسات نقد و بررسی گرفته شد و شاعران و منتقدانی به اظهار نظر در این باره پرداختند و با وجود اینکه اولین کتاب شاعر تبریزی بود که وارد بازار کتاب می‌شد، توجه‌های اهل شعر را به خود جلب کردند.

شیبانی از بازخورهای انتشار این کتاب پس از گذشت یک سال از انتشارش در مجموع راضی است و استقبال از کتابش را خوب توصیف می‌کند و معتقد است به دلیل داشتن وبلاگی برای ارتباط با مخاطبانش توانسته ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار کند و از میزان رضایت آنها با خبر شود. هر چند بازار کتاب شعر از نظر این شاعر جوان آن طور نیست که انتظار نفوذ شعر به لایه‌های عمیق جامعه را داشت و مخاطبان شعر معمولا خاص هستند.

*ظهور شاعری پرشور و دردمند با اشعاری زنده

از سوی دیگر نظرات و نقدهایی هم که درباره این کتاب منتشر شده خبر از استقبال شاعران از کتابی با اندیشه‌های جدید در حوزه شعر معاصر می‌دهد. مثلا سید ضیاء قاسمی از شاعرانی است که انتشار مجموعه‌شعر «سکوت کاه‌گلی»، را نوید بخش از راه رسیدن شاعری پرشور و اهل درد می‌دهد و معتقد است: انتشار چنین مجموعه‌ای در زمانه‌ای که بسیاری از شاعران هم سن و سال رضا شیبانی اصل، یا به ورطة سرودن رمانتیک‌های زینتی و پر از آه و ناله و نفرین‌های یک دست و یک نواخت افتاده‌اند، یا تمام توانشان را صرف بازی‌های فرمی و زبانی و موج‌بازی‌ها و مانیفست دادن‌ها و داعیه‌ها و دعوا‌ها کرده‌اند یا به سیاست‌زدگی مصرفی روی آورده‌اند، غنیمت بزرگی است.

قاسمی همچنین مجموعه اشعار  سکوت کاهگلی را زنده توصیف می‌کند و معتقد است اشعار او نشان دهنده این موضوع است که بیشترین دغدغه‌های این شاعر اجتماعی هستند، اما نکته‌ مهم آن است که اولویت برای او اصالت بیان شاعرانه این دغدغه‌هاست؛ اینکه با ذهن و ضمیری شاعرانه این دغدغه‌ها را ببیند و بنمایاند. شیبانی در این مجموعه اگر به عشق و تاریخ و جامعه نظر و گذر دارد نیز از این رهگذر است.

با این خصایص مجموعه ‌شعر «سکوت کاه‌گلی» از مجموعه‌های خواندنی و موفق شعر امروز است که مخاطب در آن، با نگاهی اصیل و شاعرانه مواجه می‌شود. به نظر قاسمی تنها موردی که در این مجموعه، حسرت مخاطب را می‌تواند برانگیزد این است که ای کاش شاعر در انتخاب غزل‌هایش سخت‌گیری بیشتری به خرج می‌داد و حدود شش، هفت غزل را که در حد و اندازة دیگر اشعار کتاب نیست، از این گردونه حذف می‌کرد.
 
*صدایی خوش برای گوش‌های صاحب ذوق

میلاد عرفان‌پور شاعر جوان کشورمان هم سکوت کاهگلی را ، صدایی تازه و مبارک ، در شعر امروز می‌داند صدای تازه‌ای که به گوش حساس ذوق، خوش می‌آید و مژده طنین انداختن صداهای ماندگارتری در شعر امروز را با خود دارد.

عرفان پور هم توجه شاعر به موضوعات متنوع در جامعه و در اطراف خود را از ویژگی‌های مثبت کتاب سکوت کاهگلی می‌داند و  تنوع احوال شعرهای این مجموعه، را نشان دهنده توان شاعر در ساحات متعدد می‌خواند و معتقد است: در این مجموعه به همان مقدار که از عشق سخن رفته، حتی شاید بیش از آن به انتقاد اجتماعی بها داده شده است. همان میزان که از لطافت کلام و طبع در سکوت کاهگلی اثر می‌بینیم باید به انتظار کلام حماسی و استوار نیز باشیم. از دیگر خصیصه‌های روشن این مجموعه تنوع قابل توجه در واژگان و گستره کارآمد دایره واژگانی شاعر است.

*بیا به کوری این چشم انتظارانت

در ادامه برای اینکه نمونه‌ای گستردگی معانی و موضوع‌های به کار رفته در این مجموعه را نشان دهیم گذری داریم بر دو شعر از مجموعه سکوت کاهگلی اولی شعری با موضع انتظار و دومی شعری اعتراضی:

تو زنده‌ای و بمیرند سوگوارانت

نه جام حور، نه آب حیات می‌خواهم

ببر ما و بکش تشنه در کنارانت

به جز تو چیست مگر درد دردمندانت؟!

به جز تو چیست مگر چاره‌ای دچارانت؟!

دلم گرفت از این کوچه‌های بی‌آفاق

ببر مرا به تماشای کوهسارانت

دلم گرفته از این سایه‌های بالاسر

خوشا هر آینه بی‌چتر زیر بارانت

بیا به روشنی چشم مردم خاموش

بیا به کوری این چشم انتظارانت

بیا و گردهم آور دل حریفان را

بیا، به جان هم افتاده‌اند یارانت

سپاه مدعیان بین که هر چه می‌تازند،

نمی‌رسند به گرد سُم سوارانت
 

شعر دیگر

ابتدای سر درگم، انتهای بی‌برگشت

بخت‌های برگشته، عمرهای بی‌برگشت

شهرهای بی‌کوچه، کوچه‌های بی‌خانه

خانه‌های بی‌پرتو؛ ناکجای بی برگشت

در جهان خاموشی، چیست سهم ما از این

کوه‌های پوشالی، جز صدای بی برگشت؟

مانده بر لبم نقش یک سلام بی پاسخ

رفته از کفم شوق یک دعای بی‌برگشت

این بلا اگر برگشت، از دعای مردم نیست

شهر ما نمی‌ارزید بر بلای بی‌برگشت

هرچه را که دستم بود، می‌نهادم و روزی

می‌گرفتم از این شهر-کاش- پای بی‌برگشت

**کمی درباره این شاعر جوان

رضا شیبانی اصل اهل تبریز است و متولد 1360. مثل دیگر اعضای خانواده‌اش او نیز دکتر است و دکترای دامپزشکی دارد. اما دلش را در ادبیات جا گذاشته و در خطه تبریز یکی از شاعران جوانی است که می‌خواهد راه شهریار را در ادب فارسی ادامه دهد.

شیبانی شعر می‌گوید حتی به مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی اما خودش می‌گوید شاعر جشنواره‌ای نیست تا در جشنواره‌های متعدد شرکت کند اما اولین کتابش یعنی سکوت کاهگلی که در میان نامزدهای جایزه قلم زرین قرار دارد و توانسته است بین کتاب‌های زیادی که در سال گذشته در حوزه شعر منتشر شده، خود را یک سر و گردن بالاتر بکشد و توانست خود و شاعرش را در عرصه شعر امروز ثابت کند و نشان دهنده طبع محکم و استواری زبان و آینده درخشان این شاعر تبریزی است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها