امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20008
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب «اسلام هراسی در غرب» اثر محمدرضا دهشیری صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب «اسلام هراسی در غرب» اثر محمدرضا دهشیری صبح امروز (چهارشنبه، 12 تیر) در خبرگزاری مهر برگزار شد.

*اسلام‌هراسی توهم نیست یک حرکت سامان‌یافته و برنامه‌ریزی شده است

در این مراسم محمدرضا دهشیری نویسنده کتاب «اسلام هراسی در غرب»‌ با بیان اینکه عده‌ای معتقدند بودند اسلام هراسی یک توهم بیش نیست و آنچه تاکنون بیان شده یک نوع تصور ذهنی است، افزود: تلاش غرب برای شناساندن چهره خشن از اسلام و ایجاد هراس و وحشت درباره  مسلمانان یک واقعیت است. با تحقیق متوجه شدم که نه تنها اسلام هراسی یک توهم نیست بلکه یک حرکت سامان یافته و برنامه‌ریزی شده است که بنیادهای خاص خود را دارد، حامیان مالی قدرتمند و رسانه‌های بسیاری برای آن جریان‌سازی می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل تهران با اشاره به اینکه برای نخبگان و جامعه دانشگاهی کشور ضرورت دارد این جریان به نحو مطلوب شناسانده شود، گفت: واژه اسلام هراسی از سال 1997 در ادبیات بین‌الملل وارد شد اما واقعیت آن خیلی پیش از این وجود داشت اما علت نمود پیدا کردن آن از این تاریخ به تحولات پس از جنگ سرد باز می‌گردد.

*اساس هویت غربی به غیر و دگرسازی استوار است

دهشیری یادآور شد: با فروپاشی شوروی، آمریکا و غرب تلاش به یافتن یک دشمن فرضی و موهوم کردند چرا که اساس هویت غربی به غیرسازی، دگرسازی و اثبات خود از طریق نفی دیگری استوار است. آنها می‌خواهند نشان دهند که غرب یک جامعه متمدن و پیشرفته و مسالمت‌گرا است که در مقابل یک جریان افراطی و غیرمتمدن به مقابله برخواسته است و این مهم ناشی از این بود که آنها یک احساس خطر هم از رشد جمعیت مسلمانان در اروپا و اهتمام به اسلام گرایی در خاورمیانه داشتند.

وی با اشاره به برخی تنش‌ها میان خرده‌فرهنگ‌های اسلامی و غربی و طرح نظریه «جنگ تمدن‌ها» از سوی هانتینگتون و «پایان تاریخ» از سوی فوکویاما گفت: به نظر من پس از پایان جنگ سرد یک نوع جنگ سرد نوین فرهنگی در دنیا شکل گرفت. اگر در دوران جنگ سرد شاهد تقابل ایدئولوژیک بودیم بعد از آن تقابل فرهنگی بین جهان اسلام و غرب را مشاهده کردیم این مسأله بویژه بعد از یازده سپتامبر شدت گرفت و غرب تلاش کرد تا با موج اسلام هراسی بیشتر دامن بزند.

*مناظره پنجم بین‌الملل؛ تقابل تفکر سکولار و دین‌گرا است

دهشیری با تاکید بر تلاش غرب برای نشان دادن خشونت اسلامیان از سوی رسانه‌هایشان اظهار داشت: این کار نه تنها بین رسانه‌ها و امپریالیسم غرب رواج یافت بلکه آنچه در فلسفه بدان «اسلام هراسی نخبه‌گرا» نیز گفته می‌شود، دامن زده شد، به گونه‌ای که خیلی از اندیشمندان غرب از اسلام انتقاد کرده و آن را خشونت آمیز دانستند.

وی با ارایه نظریه جدید خود در زمینه اسلام هراسی در دنیا و ارایه در این کتاب گفت: شاید در حال حاضر مناظره پنجمی در روابط بین‌الملل درحال شکل‌گیری باشد که از آن به تقابل تفکر سکولار و دین گرا تعبیر می‌شود. تاکنون چهار مناظره در روابط بین‌الملل شامل «واقع گرایی و آرمان‌گرایی»، «نولیبرالیسم و نوواقع‌گرایی»، «مدرنیسم و پست مدرنیسم» و «ساختارگرایی و پساساختارگرایی» شکل گرفته که من معتقدم سخن از مناظره پنجم امروز مطرح است که آیا دین در روابط بین‌الملل نقش دارد یا خیر؟

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه با اشاره به کتابی که اخیراً از غرب ترجمه شده که در آن به نقش دین محتمل در روابط جامعه اشاره شده است، افزود: با توجه به این واقعیت احساس می‌شود که غرب درصدد انحراف اذهان دینداران به سوی شکل خاصی از اسلام است که آن را به عنوان یک دشمن موهوم و فرضی جلوه دهد البته برخی هم بین مسلمانان بویژه تکفیری‌ها به این فضا دامن می‌زنند و تلاش دارند این تصاویر را به سایرین تعمیم دهند به گونه‌ای که گاه اسلام هراسی بین نخبگان داشمند غرب هم باور می‌شود.

*بازخیری اسلام به احساس خطر غرب انجامیده است

دهشیری در ادامه توضیح داد: با گسترش امواج بیداری اسلامی و مطرح شدن شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی بر پایه خردورزی، علم‌گرایی و عقلانیت مشخص می‌شود که نوعی بازخیزی در اسلام درحال شکل گیری است و این احساس خطر باعث شده حامیان این جریان بیشتر در صدد تخریب چهره اسلام برآیند. دراین زمینه در کتاب توضیح دادم که چگونه این سازمان‌ها تلاش دارند به حمایت مالی جریان‌های ضد اسلام بپردازند و محدودیت‌های حقوقی و شهروندی علیه مسلمان در غرب ایجاد کنند، افکار عمومی و اعتقادی، سیاسی، اجتماعی و ... برای ارایه تصویری نادرست از اسلام منحرف کنند.

وی با اشاره به آمارهای غربی مبنی بر افراطی‌گری خشونت‌ در جوامع غرب علیه مسلمانان گفت: میزان خشونت مسلمانان در این جوامع اندک است اما متأسفانه همان تعداد اندک را دامن می‌زنند حتی آمارها بیانگر این است که خیلی از مسلمانان در خنثی سازی عملیات‌های تروریستی نقش دارند. این هم یک جریان رسانه‌ای واکنش علیه بالندگی اسلام است.به رغم این تلاش‌ها گرایش به اسلام و دین باوری در غرب نشان می‌دهدکه شمار مسلمانان مثلاً در انگلستان از دو درصد به پنج درصد افزایش یافته یا در فرانسه گرایش‌های معنوی ایجاد شده است.

این استاد بین‌الملل دانشگاه با ارایه پیشنهاداتی درباره مقابله با جریان مقابله با اسلام در غرب گفت: باید بتوان گروه‌های ذی نفوذ و تشکیلات اسلامی تشکیل داد تا مسلمانان بتوانند در جهان مؤثر باشند و از شبکه‌های مجازی و رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری حداکثر استفاده را ببرند تا چهره صلح طلبی از اسلام با ارایه تصویرهای مناسب و واقعیت‌گرا به همراه واژگان دقیق از اسلام عقلانی ارایه شود. امیدوارم این کتاب یک گام کوچک در مسیر شناساندن ماهیت اسلام هراسی در غرب بردارد.

دهشیری در نهایت یکی از ریشه‌های اسلام هراسی را مستشرقین دانست و گفت: این افراد سعی کردند یک دوگانه انگاری بین ما و دیگران ایجاد و غرب را توسعه یافته و شرق را عقب مانده معرفی کنند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها