امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20031
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: 132
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از صدای روسیه، حداقل 30 شبه نظامی گروه افراطی «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» که در چین به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از صدای روسیه، حداقل 30 شبه نظامی گروه افراطی «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» که در چین به عنوان یک گروه تروریستی محسوب می‌شود، در صفوف اسلامگرایان سوریه مبارزه می‌کنند.

سفیر سوریه در چین این مطلب را به رسانه‌های چینی اعلام کرده است.

سفیر سوریه در پکن همچنین گفت: با توجه به اطلاعاتی که ما داریم، حدود سی نفر از اعضای «ترکستان شرقی» در پاکستان آموزش جنگی دیدند و سپس از طریق ترکیه به سوریه نفوذ کردند. به احتمال زیاد آنها در نزدیکی شهر حلب مبارزه می‌کنند.

خبرگزاری ریانووستی مدعی شد؛ مشارکت شبه نظامیان اویغور در عملیات جنگی سوریه هدف دیگری نیز دارد.

در چین تحت نظارت تندروهایی که در سوریه می‌جنگند، اردوگاه‌های آموزشی به وجود می‌آیند که در آنجا به شبه نظامیان محلی کارآموزی برای جنگ با مقامات چینی یاد داده می‌شود.

این در حالیست که یک رسانه دولتی چین روز دوشنبه در گزارشی نوشت که مخالفان مسلح سوریه در نا‌آرامی‌های منطقه سین کیانگ در غرب چین نقش دارند.

روزنامه «گلوبال تایمز» که دیدگاه حزب کمونیست چین را منتشر می‌کند تاکید کرد که شورشیان مسلح سوری به مسلمانان تندرویی که در منطقه سین کیانگ با ارتش چین مبارزه می‌کنند آموزش نظامی می‌دهند.

سین کیانگ یک استان با اکثریت مسلمان است و مردم این منطقه به زبان ترکی صحبت می‌کنند. اویغورها خواستار آزادی بیشتر قومی، زبانی و مذهبی و کاهش اعمال محدودیت‌های دولت چین هستند.

دولت مرکزی پکن نیز در مقابل معتقد است که اویغورها از آزادی کافی برخوردارند اما آنها را متهم به جدایی طلبی می‌کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها