امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2004
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 230
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، سردار مویدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در اولین نشست مبارزه ...

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، سردار مویدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در اولین نشست مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پیش‌سازهای شیمیایی از مسیر دریایی، با حضور نمایندگان کشورهای منطقه گفت: تمام کسانی که در این نشست حضور دارند اشراف کامل بر خطرات پیش‌سازه‌ها دارند و در این نشست تشکیل واقعی پیامدها و خطرات قاچاق‌پیش‌سازها را پیش‌بینی می‌کنیم.

سردار مویدی گفت: سازمان ناتو و آمریکا در افغانستان مستقر هستند اما ما هر روز شاهد افزایش تولید مواد مخدر در این کشور هستیم و روند قاچاق مواد مخدر نیز شدت گرفته است. امروز جبهه جدیدی در مسیر دریا به وجود آمده که نیازمند همکاری بیشتر کشورهای منطقه است.

سردار مویدی در ادامه گفت: عوامل گوناگونی در تغییر مسیر قاچاق مواد مخدر وجود دارد که از جمله آن انسداد مرزهای خشکی کشور ایران و افغانستان و ناشناخته‌بودن مسیرهای دریایی، رشد تقاضای مصرف مواد مخدر در کشورهای مختلف و کشورهای حوزه خلیج فارس و دستیابی به مسیرهای جدید مانند دریا و ظرفیت بالای آنها برای قاچاق مواد مخدر است که موجب شده مسیر دریا بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس پلیس مواد مخدر ناجا گفت: ما برای این نشست چند ایده داریم که برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در منطقه ارائه خواهیم کرد مانند تشکیل بانک اطلاعات قاچاقچیان فعال دریا و ارائه مکانیزم برای انجام عملیاتهای مشترک، معرفی افسران مشترک کشورهای منطقه برای تماس با یکدیگر و ارائه دستورالعمل ثابت در خصوص برخورد با قاچاقچیان و همچنین پیشنهاداتی برای ارائه تجهیزات بهبود و کارآمد و پیشرفته از طرف سازمانهای بین‌الملل برای کشورهایی که در مسیر قاچاق هستند.

در ادامه این نشست، آنتونیو دلئو، مسئول دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان بین‌الملل در ایران گفت: بر اساس گزارشهای سالیانه UNODC مسیرهای دریایی آسیب پذیرترین مسیرهای قاچاقچیان است و بر اساس گزارشهای سال 2012 اعلام شده که کشف مواد افیونی قاچاق در دریا برای مأموران سخت است.

وی گفت: قاچاق مواد مخدر فقط مختص به منطقه آسیای غربی نیست و مختص به تمام دنیا است؛ این مواد به آمریکای جنوبی و اروپا نیز قاچاق می‌شود و فقط بخشی از آن در کشوری مثل ایران و پاکستان مصرف می‌شود و بیشتر آن به کشورهای دیگر دنیا قاچاق می‌شود.

دلئو گفت: 90 درصد کشفیات جهان بر اساس به دست آوری اطلاعات صحیح انجام می‌شود و بدون اطلاعات درست هیچ کشوری نمی‌تواند در این زمینه موفق شود، در 3 ماهه اول سال 2013 افسران رابط ایران و پاکستان در حدود 3.5 تن مواد کشف کردند که 2.8 تن از این مواد حشیش بوده که در بسته‌های ضد آب بسته‌بندی شده بود.

وی گفت: با توجه به حمایت کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم به جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و پیش‌سازهای شیمیایی از مسیر دریاها کمک کنیم و با ارائه جلسات مختلف پیشنهاداتی ارائه شده و سازمان بین‌الملل آمادگی بررسی تمام پیشنهادات تخصصی کشورهای مختلف را درخصوص راهکارهایی برای مبارزه با مواد مخدر و قاچاق در منطقه دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها