امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20057
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۰
تعداد بازدید: 298
«محمد تقی مناقبی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اظهارنظر درباره ...

«محمد تقی مناقبی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به اظهارنظر درباره گشایش دفتر طالبان در قطر و معرفی بازیگران اصلی در این روند، فرجام روند سازش با تروریسم و.... پرداخت که بخش سوم و پایانی این گفت‌وگو از نظر خوانندگان می‌گذرد.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در ادامه اظهارات خود در خصوص نتیجه روند صلح و مذاکره با طالبان گفت: آمریکا و دولت افغانستان نمی‌توانند به تنهایی این روند را مدیریت کند.

وی به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی اشاره کرد که گفته بود مشکل اصلی این است که منافع پاکستان در افغانستان هنوز مبهم است و چیزی فراتر از خواسته مشروع یک کشور همسایه در کشور همسایه دیگر است.

نتیجه گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر

مناقبی در خصوص پیش‌بینی خود از نتیجه گشایش دفتر قطر تصریح کرد: روند صلح در دفتر قطر به همین صورت نامنظم ادامه پیدا خواهد کرد و تنها مردم افغانستان می‌توانند به این موضوع امیدوار باشند که در آینده نزدیک حامد کرزی به پاکستان رفته و با «نواز شریف» دیدار کند و اگر توافقاتی در این دیدار بین طرفین صورت بگیرد بیشتر از روند تأسیس دفتر قطر می‌تواند در بحث صلح افغانستان تأثیرگذار باشد.

این کارشناس افغان خاطرنشان کرد که اکنون این روند در حالت بیم و امید و بی‌اعتمادی مطلق بین طرف‌های مذاکره کننده به پیش می‌رود؛ وقتی دولت از لحاظ ساختار سیاسی اعمال قدرت نمی‌کند، هرگز طرف مقابل در برابر او سر تعظیم فرود نخواهد آورد.

مناقبی تأکید کرد: حتی از داخل کاخ ریاست جمهوری برای ناکامی شورای عالی صلح و روند گفت‌وگوهای صلح کارشکنی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: راه حل صلح افغانستان در دو مورد نهفته است نخست اینکه در خارج از افغانستان به صورت جدی با پاکستان و انگلستان کنار بیایند و دوم اینکه در بعد داخلی باید شکاف بی‌اعتمادی ایجاد شده بین دولت و مردم افغانستان ترمیم شود.

مناقبی نبود استراتژی مشخص برای آینده افغانستان و تأمین صلح توسط ساختار دولتی را از دلایل ایجاد شکاف بی‌اعتمادی و ناامیدی بین مردم و دولت دانست و افزود: متأسفانه حتی موضع‌گیری روزانه سخنگوی وزارت خارجه افغانستان صبح و بعد از ظهر با هم متناقض و متفاوت است و با این رویکرد نمی‌توانیم به روند صلح در افغانستان خوشبین باشیم.

تأثیر سیاست خارجی آمریکا در دوران جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر تحولات افغانستان

وی در مورد فرآیند سیاست خارجی آمریکا و تأثیر آن بر تحولات افغانستان تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری‌خواهان آمریکا با رویکرد گسترش سلطه بر جهان بود اما دموکرات‌ها درون‌گرا هستند و بر رویکرد سلطه علمی، سیاسی و تکنولوژی آمریکا تأکید دارند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: این فرآیندها در سیاست‌گذاری کلی دوره ریاست جمهوری بوش و اوباما به شکل جدی حاکم بود اما تفاوتی که مشاهده می‌شود این است که در اوایل سال 2002 که آمریکا به افغانستان حمله کرد و این کشور در مرکز توجه سیاست خارجی و نظامی آمریکا قرار گرفت و بوش اعلام کرد می‌خواهد خاورمیانه جدید بسازد ولی هنگامی که در سال 2003 عراق توسط آمریکا تسخیر شد افغانستان از مرکز توجه سیاست خارجی آمریکا خارج شد.

وی ادامه داد: پس از آن مشکلات دیگری بوجود آمد یعنی هنگامی که در سال 2006 آمریکا نتوانست جنگ لبنان را مدیریت کند و «حزب الله» را شکست دهد، طرح خاورمیانه جدیدی را که بوش اعلام کرده بود به کلی شکست خورد.

مناقبی تصریح کرد که از طرفی بیش از 700 میلیارد دلار پولی را که بوش در عراق هزینه کرد حاصلی برای وی و آمریکا در پی نداشت و در داخل آمریکا نیز بحران اقتصادی به وجود آمد.

وی افزود: تمام این موارد سبب شد که پس از روی کار آمدن دولت اوباما رویکرد سیاست خارجی آمریکا توسط دموکرات‌ها نوعی عقب‌گرد داشته باشد به همین ترتیب اوباما استراتژی خود را در سال 2006 اعلام کرد که ایجاد دفتر صلح قطر نیز در ادامه استراتژی رئیس جمهور آمریکا است.

این کارشناس مسائل سیاسی افغانستان تصریح کرد: اوباما می‌گوید خواهان این است که در افغانستان صلح ایجاد شود و طالبان را نیز جزئی از مردم افغانستان می‌داند و این رویکرد آمریکا نشان می‌دهد نومحافظه‌کاران نتوانستند به اهدافی که در خاورمیانه و افغانستان دنبال می‌کردند دست پیدا کنند.

وی افزود: هنگامی که آنان به این اهداف نرسیدند مجبور شدند قدم به قدم از مواضع خود کوتاه بیایند تا بتوانند دستاوردهای گذشته خود را حفظ کنند و از طرف دیگر می‌خواهند خود را از این باتلاق به سلامتی بیرون بکشند.

تأثیر قومیت و قوم‌گرایی در روند صلح

وی در مورد اینکه آیا صلح با طالبان ترقیب به خشونت و پشتون‌گرایی است، تصریح کرد: اکنون شواهد همین امر را می‌رساند و این در حالی است که در تشکیل شورای عالی صلح نیز ترکیب قومی رعایت نشده و حدود 80 درصد اعضا متعلق به یک قوم خاص هستند در عین حال اگر چه مدیریت سیاسی آن بر عهده صلاح‌الدین ربانی است اما به صورت عملی مذاکره‌کنندگان اصلی افراد دیگری هستند.

مناقبی تأکید کرد که از سوی دیگر مذاکرات اصلی با طالبان از آدرس‌های دیگری انجام می‌شود که همواره اعتراضات شورای عالی صلح را نیز در پی داشته است.

وی اظهار داشت: شورای عالی صلح بارها در این زمینه اعلام کرده است چرا در جریان مذاکرات مخفی صلح قرار نمی‌گیرد و چه کسانی هستند که با طالبان می‌نشینند و در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو می‌کنند بنابراین یکی از باجگیری‌های کرزی از دیگر اقوام افغانستان همین است که اگر با وی کنار نیایند او پس از سال 2014 با طالبان سازش خواهد کرد و اوضاع افغانستان نیز به صورت دقیق به همین سمت پیش می‌رود.

هدف طالبان از ایجاد دفتر سیاسی در قطر چیست؟

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به اینکه اگر طالبان از ایجاد دفتر قطر به دنبال صلح نیستند پس هدفشان از این امر چیست، خاطرنشان کرد: چند روز قبل «سید طیب آغا» و «نعیم وردک» اعلام کردند که از طریق گشایش دفترشان در قطر می‌خواهند با دوستان بین‌المللی خود با آدرس مشخصی ارتباط برقرار کنند که این موضوع دستاورد ارزشمندی برای آنها محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: از ابتدای طرح مسئله صلح تاکنون این روند سود فراوانی برای طالبان به همراه داشته است، با وجود اینکه در اوایل آمریکا و جامعه جهانی برای سر رهبر طالبان 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود اما اکنون خودشان می‌گویند برای طالبان دفتری ایجاد می‌کنند و پولش را هم می پردازند.

آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

مناقبی در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرد: در حالی که کمتر از 9 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است، هنوز قانون انتخابات و قانون تشکیل وظایف و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی توسط کرزی امضا نشده است، در حالی که نیازمندی‌های انتخابات و کمیسیون‌های مربوطه با توجه به ناامنی‌های مشهود در افغانستان حداقل یک سال قبل باید ایجاد می‌شد و این روند به پیش می‌رفت.

وی گفت: از سوی دیگر کرزی در هفته گذشته سخنان مشکوکی را اظهار داشت مبنی بر اینکه باید افغانستان به یک اجماع ملی برسد یعنی 2 یا 3 نفر برای انتخابات به توافق برسند و خود را کاندید کنند که این موضوع واکنش شدید اپوزیسیون دولت، جامعه مدنی و احزاب را در پی داشت و اظهار کردند اجازه نخواهند داد ثمره خون شهدا قربانی جرگه‌های سمبلیک شود.

حزب اسلامی حکمتیار را نباید از قلم انداخت

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به اینکه اکنون همزمان با طالبان، «حزب اسلامی» به رهبری «گلبدین حکمتیار» نیز در افغانستان در حال جنگ هستند و در مذاکرات و روند صلح فراموش شده‌اند، گفت: طی روزهای گذشته گلبدین حکمتیار گشایش دفتر طالبان در قطر را محکوم کرده است.

وی افزود: گلبدین حکمتیار حدود 10 سال است که ساکت مانده و اظهار کرده یک اپوزیسیون سیاسی است اما به محض اینکه خروج  نیروهای خارجی قطعی شده است در کابل بمب منفجر کرد، دست به کشتار افراد بی‌گناه زده و با افتخار اعلام کرد این عمل توسط حزب اسلامی صورت گرفته است.

مناقبی خاطرنشان کرد حکمتیار حدود 30 نماینده در پارلمان، پنج وزیر در کابینه و حدود پنج وزیر مشاور در کاخ ریاست جمهوری  افغانستان دارد و از سوی دیگر نیز حامی نواز شریف نخست وزیر پاکستان است.

وی با اشاره به اینکه تفنگ به دست گرفتن در افغانستان تبدیل به یک راه برای کسب درآمد شده است، گفت: حکمتیار امیدوار است که در آینده افغانستان از طریق جنگ امتیازات بیشتری کسب کند.

این کارشناس افغان تصریح کرد: اما اینکه چرا حکمتیار دفتر طالبان را در قطر محکوم می‌کند؟ به این دلیل است که حکمتیار خود را نماینده تام‌الاختیار و منحصر به فرد جامعه پشتون می‌داند و به رسمیت شناختن حضور سیاسی طالبان در قطر به این معنا است که آنها به عنوان نماینده اصلی جامعه پشتون مطرح خواهند شد و در چنین وضعیتی حکمتیار در حاشیه خواهد ماند بنابراین ایجاد دفتر طالبان در قطر را محکوم می‌کند و از سوی دیگر تلاش می‌کند خود را مطرح سازد.

مناقبی در پایان گفت: امیدوارم با تمام این اوصاف این صحبت‌ها سبب ایجاد ناامیدی برای جامعه افغانستان نشود زیرا این موارد از جمله بازی‌هایی است که برخی می‌خواهند سرنوشت افغانستان را به گروگان گیرند اما بیگانگان هیچ زمان تعیین کننده سرنوشت افغانستان نبوده‌اند.

وی افزود: پس از سال 2014 مردم افغانستان همچنان در صحنه هستند و اگر جنگی صورت گیرد همانطور که در گذشته از خاک خود دفاع کرده‌ایم در آینده نیز دشمنان خود را در هر رنگ و لباسی که باشد نابود می‌کنیم.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار