امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20062
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 252
رضا چایچیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: تغییر در تن صدا به هر دلیلی که به وجود ‌آید باعث گرفتگی یا خشونت صدا ...

رضا چایچیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: تغییر در تن صدا به هر دلیلی که به وجود ‌آید باعث گرفتگی یا خشونت صدا می‌شود. 

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: علل مختلفی مثل تورم و ایجاد غده در حنجره و تارهای صوتی می‌توانند باعث گرفتگی صدا شوند همچنین خشکی صدا و خشک بودن ترشحات حلق نیز باعث گرفتگی صدا می‌شود.

چایچیان ادامه داد: یک سرماخوردگی ساده نیز می‌‌تواند باعث خشونت صدا شود چرا که بر اثر یک سرما‌خوردگی ساده ترشحات زیاد بین طناب‌های صوتی باقی می‌ماند و مماس شدن تارهای صوتی را مختل می‌کند و وقتی این تارها به هم نچسبند صدا گرفته می‌شود.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: تورم و التهاب طناب‌های صوتی بر اثر سرماخوردگی باعث گرفتگی صدا می‌شود همچنین افرادی که بد صحبت می‌کنند یعنی موقع صحبت به خود فشار می‌آورند یا داد می‌زنند و عصبانی می‌شوند نیز صدایشان دچار خشونت می‌شود.

این متخصص ادامه داد: افرادی که از حنجره خود زیاد استفاده می‌کنند مانند خواننده‌ها، قاری‌ها، معلمان و فروشنده‌های دوره‌گرد نیز صداهایشان می‌گیرد.

چایچیان افزود: ورزشکارانی که در موقع ورزش داد می‌زنند نیز به گرفتگی صدا دچار می‌شوند.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: داد زدن باعث می‌شود که طناب‌های صوتی با فشار به هم برخورد کنند و این فشار باعث خونمردگی در داخل طناب صوتی شود که این خونمردگی به مرور زمان و با تکرار باعث می‌شود که حالت برآمدگی و گره‌ای در داخل طناب صوتی ایجاد شود و عدم مماس شدن تارهای صوتی را باعث می‌شود که در نهایت به گرفتگی و خشونت صدا می‌انجامد.

چایچیان از علل شایع دیگر در گرفتگی صدا را استعمال دخانیات دانست و افزود: خشکی هوای ورودی می‌تواند به مرور زمان باعث گرفتگی صدا شود و اگر گرفتگی صدا طولانی شد و بهبودی حاصل نشد باید بررسی جدی‌تری شود چرا که ممکن است غدد بدخیم باعث گرفتی صدا شده باشند.

متخصص گوش و حلق و بینی درمان گرفتگی صدا را استراحت صوتی و مصرف مایعات فراوان دانست و گفت: اگر گرفتگی صدا درمان نشد باید پیگیری‌های لازم انجام شود و اگر نیاز به برداشتن گره بود این کار انجام شود؛ در مراحل جدی‌تر نیز که تومور بدخیم وجود داشته باشد باید حنجره را برداشت که متأسفانه افراد دیگر نمی‌توانند صحبت کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها