امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۹:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2008
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 268
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در تونس، اظهارات منصف المرزوقی، رئیس جمهور تونس در حمایت از قطر همچنان مورد انتقادات ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در تونس، اظهارات منصف المرزوقی، رئیس جمهور تونس در حمایت از قطر همچنان مورد انتقادات گسترده ای از سوی محافل سیاسی تونس قرار گرفته است.

شخصیت‌های سیاسی و ملی تونس مواضع مرزوقی را موجب خدشه دار کردن کرامت شهروند تونسی و ضربه زدن بر حاکمیت ملی و تاریخی تونس قلمداد کردند.

برای بررسی بیشتر این موضوع و دیگر تحولات در صحنه سیاسی تونس خبرنگار فارس در این کشور به سراغ آقای «الجیلانی الهمامی» رهبر حزب معارض جبهه مردمی و سخنگوی رسمی حزب کارگران تونس رفته و با وی درباره این مسائل به گفت وگو نشسته است. 

***متن کامل این گفت‌وگو به شرح ذیل است***

فارس:آیا یادداشت سلب اعتماد از رئیس جمهور تونس که به رئیس مجلس موسسان ارائه شده است تایید می کنید؟

الهمامی: دعوت به سلب اعتماد از رئیس جمهور موقت از سوی تعدادی از اعضای مجلس ملی موسسان مطرح شد و لایحه مربوط به این موضوع در ابتدا تنها در حد لایحه سرزنش رئیس جمهور بود اما پس از آنکه مرزوقی پا را فراتر نهاد و تهدید کرد که هیچ کس حق ندارد به دولت قطر جسارتی کند لایحه مذکور به لایحه سلب اعتماد از رئیس جمهور تبدیل شد.

نمایندگان حزب جبهه مردمی در مجلس موسسان این یادداشت را امضا کردند آنها تاکید کردند که رئیس جمهور اشتباهات بزرگ و تکراری مرتکب شده است و از نظر ما وی دیگر شایستگی ماندن در مقام ریاست جمهوری را ندارد.

فارس: جبهه مردمی انتقادات گسترده‌ای علیه آقای مرزوقی به علت پشتیبانی بی منطق از دولت قطر وارد کرده است به نظر شما قطر در امور تونس دخالت می کند؟

الهمامی: این اولین بار نیست که رئیس جمهور تونس و متحدان وی شیوخ قطری را به خاطر اینکه با نفت به دلار رسیده‌اند اجازه جسارت داده اند اظهارات مرزوقی نیز این را ثابت می کند ما در جبهه مردمی از رئیس جمهور خواستیم که از ملت تونس که به وی آزادی داده است عذر خواهی کند.

فارس: آیا ممکن است با حزب معارض ندای تونس ائتلاف کنید؟

الهمامی:ما بارها تاکید کردیم که موضوع ائتلاف سیاسی اصول و قواعدی دارد ما قبل از اینکه انتخاب کنیم که با چه کسانی ائتلاف کنیم از برنامه سیاسی آنها مطلع می‌شویم و دقت می‌کنیم که آیا با آن حزب در اصول و اهداف اشتراک نظر داریم.

ما معتقدیم حزب ندای تونس به سویی پیش می‌رود که گویی حزب منحل تجمع قانون اساسی دوباره روی کار آمده است و الباجی قائد السبسی، رهبر حزب ندای تونس نیز این مساله را تایید کرده است.

ما با برنامه ندای تونس در برنامه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن اتفاق نظر نداریم نمی توانیم ندای تونس را حزبی دموکراتیک به حساب آوریم حتی اگر ادعا کند که از مدنی بودن حکومت دفاع می کند.

با این وجود اگر حزب ندای تونس آمادگی عملی خود را در میدان نشان دهد نه اینکه تنها سخنرانی کند بلکه به دفاع از برخی مسائل از قبیل آزادی های عمومی و فردی بپردازد ما نیز با آنها در اعتراضات و درخواست ها برای تحقق اهداف تلاش می کنیم.

فارس:به نظر شما انتشار تصاویر افراد مظنون به قتل شکری بلعید، نشان از شناسایی قاتلان معارض برجسته تونسی دارد؟

الهمامی:ما معتقدیم که اقدام وزارت کشور در انتشار تصاویر متهمان به قتل بلعید پس از چند ماه از قتل وی نشانه های متعددی دارد نخست اینکه می خواهد افکار عمومی را راضی کند که تحقیقات در پرونده بلعید با پیشرفت همراه بوده است دوم اینکه وزارت کشور در تعقیب جنایتکاران جدی است و آنچه درباره تعلل دولت و دستگاه قضایی گفته می شود اتهامات باطلی است و سوم اینکه وزارت کشور می خواهد با این کار به خود اعتبار بدهد.

انتشار تصاویر متهمان به قتل بلعید خیلی دیر انجام شد و این ما را راضی نمی‌کند که دست داشتن این افراد در قتل بلعید ثابت نشده است ما می‌دانیم که در پرونده بلعید تعلل زیادی صورت گرفته است و همین اکنون قاضی تحقیق در برگزاری جلسه استماع شهادت فتحی دمق، بازرگان معروفی که اطلاعاتی را در ارتباط با قتل بلعید در اختیار دارد برگزار نکرده است.

فتحی دمق ادعا می‌کند که برخی طرف‌ها در محافل سیاسی تونس در ترور بلعید دست داشته اند.

فارس: با توجه به اوضاع بحرانی اقتصاد در تونس جبهه مردمی راهی برای برون رفت از بحران می شناسد؟

الهمامی:ما در پی ترور شکری بلعید طرحی را برای انجام برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در کشور ارائه کردیم و خواستار برگزاری کنفرانسی ملی برای نجات کشور از بحران شدیم.

جبهه مردمی در طرح های خود بر ضرورت استخدام نیروها در ادارات مرکزی و نهادهای عمومی بدون در نظر گرفتن مسائل حزبی تاکید کرد و گفت: جوامع باید از تبلیغات حزبی و تحریک به خشونت و کشتار و فتنه انگیزی به دور باشد.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها