امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۰۱:۲۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 201
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۰
تعداد بازدید: 383
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نشست دست‌اندرکاران شورای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نشست دست‌اندرکاران شورای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع که عصر امروز در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شدبه گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نشست دست‌اندرکاران شورای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع که عصر امروز در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد با اشاره به اینکه طرح پزشک خانواده از بزرگترین‌ طرح‌ها در بحث سلامت محسوب می‌شود، گفت: اولین نکته در خصوص سلامت و اهمیت آن است چرا که سلامت جزو بدیهی‌ترین نیازهای انسان است و بقیه نیازها بعد از سلامت قرار می‌گیرند. رشد و کمال انسانی بعد از سلامت است و بدون سلامت امکان هیچ کاری وجود ندارد.

وی افزود:‌ در صورتی جامعه پیشرفت می‌کند که سلامت عمومی در آن حاکم باشد و البته مردم نیز به سلامت توجه دارند و برای آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه توجه به سلامت همواره امری مقدس محسوب شده است ادامه داد: اما ما شاهد دوره‌ای هستیم که در آن همه امور انسانی با معیارهای مادی اندازه‌گیری می‌شود و صنعت و بهداشت و درمان جزئی از آن محسوب می‌شود.

احمدی‌نژاد گفت: ما نیازمند صنعت در بخش بهداشت و درمان هستیم، به عنوان مثال ما به تجهیزات پزشکی برای درمان مردم نیاز داریم و به بهترین آن نیاز داریم اما اینکه همچون سایر عرصه‌ها یک عده برای پر شدن جیب خود تمام این صنعت را در اختیار بگیرند به هیچ عنوان درست نیست.

وی افزود: همانطور که می‌دانیم مراکز اصلی تولید تجهیزات دارو و پزشکی در اختیار صهیونیست‌هاست و سلامت انسان‌ها به هیچ عنوان مهم نیست.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ما باید به نظام انسانی در بحث سلامت برگردیم افزود: به نظر من بهتر است که ما نظام ارجاع را به نظام سلامت باز گردانیم. چرا که در غیر این صورت پزشک خانواده از بقیه قسمت‌های نظام سلامت جدا می‌افتد.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مردم باید اولین مدیر سلامت خود باشند تصریح کرد: جز در برخی از کشورهای معدود مردم نسبت به سلامت خود اطلاعی ندارند. اطلاعات پزشکی اندکی دارند و کارهای کارکرد اندام‌ها را نمی‌شناسند. در مراجعه به موقع اشتباه می‌کنند و بعد با صعب شدن بیماری کار سخت می‌شود.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه میزان هزینه‌ها در نظام بهداشتی بالا است، گفت: مصرف داروها و کارهای تشخیصی هزینه بالایی دارد و به سرعت نیز رو به گسترش است. در کنار این روابط ناسالم نیز گسترش پیدا می‌کند البته چیزی که من گفتم برای ایران نیست در تمام دنیا وجود دارد.

وی افزود: نظام ارجاع باید کاری کند که انگیزه‌های فردی و درونی در بحث پایش سلامت زنده شود. اول مدیر سلامت شخص خودش باشد و در این زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش در قالب یک برنامه جامع ضرورت دارد.

رئیس‌جمهور گفت: اگر ما می‌خواهیم یک نظام پایش سلامت در کشور ایجاد کنیم باید یک برنامه فرهنگی جامع نیز برای آن داشته باشیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه باید نظام سلامت در کشور یک نظام جامع و هماهنگ باشد ادامه داد: از مهمترین مسئولیت‌های حکومت تأمین بهداشت مردم است. دولت و مجلس باید تلاش کنند که تا حد قابل قبولی سلامت همه را حفظ کنند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اما برای این کار ما نیازمند روابط و یک راه و روش روشن هستیم تا همه از بحث سلامت اطلاع پیدا کنند و در این صورت خود مردم بهترین ناظرها هستند و از بسیاری از روابط ناسالم در بحث سلامت همچون زیرمیزی‌ها جلوگیری خواهد شد.

احمدی‌نژاد همچنین به ضرورت ایجاد یک پایگاه اطلاع‌رسانی جامع در نظام سلامت کشور اشاره کرد و گفت: اگر این طرح هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد اما تمام اطلاعات پزشکی 76 میلیون نفر در یک پایگاه جامع ثبت شود باز هم این کار ارزش اجرای آن را دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص بحث پزشک خانواده گفت: کار اطلاع‌رسانی به مردم را در این باره بسیار جدی بگیرید چرا که این مسئله خیلی مهم است و مردم باید با ابعاد کار شما آشنا شوند.

وی در ادامه با اشاره به نقش صدا و سیما در این باره گفت: صدا و سیما می‌تواند زمان مشخصی را به بحث اطلاع‌رسانی اختصاص دهد تا در زمان مشخصی همه مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در این طرح سبب کاهش قابل توجه هزینه‌های بهداشتی و درمانی خواهد شد، گفت: در سال 84 یکی از مهمترین دغدغه‌های ما تلفات بالای جاده‌ای بود که تعداد کشته‌شدگان به بیش از 27 هزار و 800 نفر می‌رسید و همین مسئله سبب شده بود تا بیمه‌ها در معرض ورشکستگی قرار بگیرند.

وی افزود: بیمه‌ها به دنبال این بودند که ما هزینه بیشتری را از مردم به عنوان حق بیمه دریافت کنیم که من با آن مخالفت کردم و گفتم که می‌توانیم با سرمایه‌گذاری بیشتری درباره کاهش تعداد کشته‌ها هزینه بیمه‌ها را کاهش دهیم که در آن زمان با سرمایه‌گذاری 100میلیون‌تومانی بیمه‌ها و کمک آنها به نیروی انتظامی نزدیک به 300میلیون تومان در پرداخت دیه صرفه‌جویی شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به هزینه 40هزار میلیاردتومانی کشور در بحث سلامت گفت: به نظرم با سرمایه‌گذاری با این طرح می‌توان با 25هزار میلیارد تومان سلامت جامعه را تأمین کرد.

بنابراین گزارش پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور وزیر بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی و همچنین دو تن از رؤسای دانشگاه‌ها به ارائه گزارشی در خصوص اجرای طرح نظام ارجاع پرداختند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها