امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20140
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۳
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد صادق افراسیابی، مؤلف کتاب «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» و نویسنده فصل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد صادق افراسیابی، مؤلف کتاب «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» و نویسنده فصل اول کتاب «خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال» گفت: با توسعه روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات، امروزه رسانه‌های دیجیتال نقشی اساسی در زندگی خانواده‌ها خصوصا نوجوانان و جوانان یافته است.

وی افزود: در شرایطی که زندگی نوجوانان و جوانان با اینترنت گره خورده است، توجه به ابعاد مختلف این پدیده و آشنایی با فرصت‌ها و تهدیدهای آن امری ضروری است به عبارت دیگر استفاده از هر ابزاری مستلزم برخورداری از دانش مرتبط با آن ابزار است، لازمه استفاده صحیح از اینترنت نیز برخورداری از سواد رسانه‌ای و شناخت فرصت‌ها و تهدیدهای رسانه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی است.

مدرس افکار عمومی و مفاهیم و نظریه‌های ارتباط جمعی دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: سواد رسانه‌ای الگویی است تا براساس آن کاربر و افکار عمومی نه به عنوان یک عنصر منفعل، بلکه به عنوان یک پدیده فعال و جاری در فرآیندی شناختی محسوب ‌شود و عمل تفسیر و تحلیل پیام را به انجام رساند.

وی افزود: با تحصیل سواد رسانه‌ای کاربر می‌آموزد هر آنچه که رسانه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی ادعا می‌کنند، لزوماً صحت ندارد و باید با شناخت دقیق فرصت‌ها و تهدیدهای مربوط به رسانه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی ضمن استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و ارتباطات از بروز خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری کند.

افراسیابی خاطرنشان کرد: این کتاب سعی دارد تا با معرفی فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از رسانه‌های دیجیتال ضمن ایجاد زمینه استفاده بهینه از این رسانه‌های نوین با هدف بهبود زندگی خانواده‌ها، مصونیت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی لازم را برای در امان ماندن از آسیب‌های رسانه‌های دیجیتال برای اعضای خانواده فراهم کند.

وی در مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب خانواده، سواد رسانه ای و رسانه های دیجیتال یادآور شد: موضوع شبکه‌های اجتماعی اینترنتی موضوعی نیست که به سادگی به‌توان از کنار آن گذشت بلکه این ابزار دارای فرصت‌ها و تهدیدهایی بی‌شمار در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی هستند و بسیاری از مردم با توجه به کمبود منابع در عرصه‌ شبکه‌های اجتماعی اینترنتی علاقه‌مند هستند تا بیشتر با تأثیرات فرهنگی و اجتماعی شبکه‌های اجتماعی آشنا شوند.

معاون سابق مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال تصریح کرد: آنچه در حال حاضر وجود شبکه‌های اجتماعی را پراهمیت و تاثیر آنها را پررنگ‌تر، جلوه می‌دهد، اقبال عمومی کاربران اینترنت نسبت به این شبکه‌ها است به‌طوری که روزانه میلیون‌ها نفر در دنیا با عضویت در این شبکه‌ها، ساعت‌های زیادی از عمرشان را صرف گشت و گذار در این شبکه‌های اجتماعی می‌کنند.

وی افزود: امروزه به نظر می‌رسد که با رشد کاربران اینترنت، سبک جدیدی از زندگی به نام سبک زندگی مجازی در میان جوانان در حال شکل گرفتن است، این شیوه زندگی که درآمیخته با شبکه‌های اجتماعی مجازی است، می‌تواند سبک جدیدی از زندگی را شکل دهد که همه فعالیت‌های روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امید علی مسعودی، استاد ارتباطات نیز با اشاره به گسترش استفاده از اینترنت گفت: مشکل امروز ما در ایران هنوز سرعت اینترنت است؛ در حالی که شرکت گوگل تازه‌ترین ابزار ارتباطی خود را به شکل بالون‌هایی طراحی کرده که در فضای پیرامونی مناطق کمتر توسعه‌یافته قرار گرفته و اینترنت را مستقیم و بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای در اختیار آنها قرار می‌دهد.

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره در نشست نقد و رونمایی کتاب خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال تاکید کرد: ما به شورای عالی فضای مجازی پیشنهاد افزایش سرعت اینترنت را ارائه کرده‌ایم. درست است که امنیت کشور را باید در هر زمانی مدنظر داشته باشیم اما سرعت اینترنت امری مهم است که باید نسبت به افزایش آن توجه داشته باشیم.

مسعودی اظهار داشت: تحولات تکنولوژیکی در دنیا منتظر ما نمی‌ماند و اگر جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارتباطات و فضای مجاری از فضای گسترده پیش آمده در این زمینه برای خود بهره نبرد این تحولات کار خودشان را می‌کنند.

مسعودی تصریح کرد: کتاب «خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال»، مشاوره خوبی برای خانواده‌هاست که در کمترین حجم ممکن منتشر شده است تا خانواده‌ها بتوانند با مطالعه آن به افزایش آگاهی‌هایشان بپردازند.

وی در پایان تاکید کرد: این کتاب و مطالعه آن موجب شد که با برخی از دغدغه‌های حیاتی مورد نیاز خانواده‌ها در فضای امروز زندگی آنها آشنا شوم و همین مسئله منجر به نگارش مقدمه بر آن نیز شد. من امروز باور دارم که مشکل ما با تکنولوژی نه در دانشگاه‌ها و کافی‌نت‌ها بلکه در خانواده‌هاست.

همچنین سید یاسر جبرائیلی معاون آموزش و پژوهش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه  یکی از دغدغه‌های این خبرگزاری یافتن مخاطبان خاص مکتوب بوده است ابراز داشت: جامعه‌پذیری فرایندی است که طی آن ارزش‌ها از نسلی به نسل دیگر در یک نظام سیاسی منتقل می‌شود و این امر مستلزم بهره‌گیری از ابزارهایی است که اینترنت و فضای مجازی به عنوان اصلی‌ترین این ابزارها مطرح می‌شود در این رابطه اگر فضای مجازی به درستی شناخته نشود می‌تواند به عنوان یک پدیده شکاف نسلی بروز کند.

جبرائیلی گفت: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با به چاپ رساندن کتاب خانواده سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال درصدد گشت تا فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی را برای خانواده‌ها بازگو کند.

سرهنگ سیدحسن میربهرسی مؤلف کتاب «خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال» با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای توسعه یافته هم‌اکنون بیش از 75 درصد است، افزود: بی‌تردید کشور ما نیز این فاصله را با سرعت طی خواهد کرد اما در این میان باید به تهدیدها و آسیب‌های آن توجه شود.

وی یادآور شد:‌ تهدیدها و آسیب‌هایی که ناشی از نفوذ اینترنت در کشور است همانند تهدیدها و آسیب‌هایی است که در دوران قاجاریه برای صنعتی شدن طی کرده‌ایم.

میربهرسی با انتقاد از اینکه در کشور ما الزامات ورود به فضاهای مجازی به خوبی تبیین نشده است، گفت: کشورهای توسعه یافته همزمان با افزایش ضریب نفوذ اینترنت فرهنگ‌سازی لازم را در این باره صورت داده اند.

وی یادآور شد:‌ متأسفانه هم‌اکنون خانواده‌ها نسبت به تهدیدهای اصلی فضای مجازی آگاهی کامل ندارند به طوری که فرزندان در طی روز سفرهای بی‌شماری را در فضای مجازی می‌کنند اما خانواده‌ها نسبت به جغرافیای این فضا ناآگاه هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها