امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20166
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۳
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران درباره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران درباره آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور را برای اجرا ابلاغ کرد.

مصوبه هیات وزیران به وزارت کشور، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ابلاغ شد.

هیئت‌وزیران در جلسه مورخ 29 اردیبهشت 1392 بنا به پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و به استناد بند (ب) ماده (3) قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ـ مصوب 1390 ـ ، آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور را به شرح زیر تصویب نمود:

آئین‌نامه اجرایی پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌های کشور

ماده1ـ اصطلاحات زیر در این آئین‌نامه  در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ قانون: قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد ـ مصوب 1390.

ب ـ معاونت: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور.

ج ـ پایگاه: پایگاه اطلاعات قرار‌داد‌ها که به موجب قانون و این آئین‌نامه توسط معاونت راه‌اندازی و مدیریت می‌شود.

ماده2ـ اشخاص زیر مشمول این آئین‌نامه می‌باشند:

الف ـ کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهاد‌های عمومی غیر‌دولتی، شرکت‌های دولتی و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نو‌سازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی موضوع مواد (1) تا (5) قانون مدیریت خدمات کشوری.

ب ـ واحد‌های زیر‌نظر مقام رهبری اعم از نظامی و غیر‌نظامی و تولیت آستان‌های مقدس با موافقت ایشان.
ج ‌ـ شوراهای اسلامی شهر و روستا.

د ‌ـ مؤسسات خصوصی حرفه‌ای عهده‌دار مأموریت عمومی که مطابق قوانین و مقررات، بخشی از وظایف حاکمیتی را بر‌عهده دارند، مانند کانون کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام مهندسی.

ماده3ـ اشخاص موضوع ماده (2) مکلفند قرار‌داد‌های زیر را در پایگاه وارد نمایند:

الف ـ قرار‌داد‌های مربوط به معاملات متوسط موضوع جزء (2) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات.

ب ـ قرار‌داد‌های مربوط به معاملات بزرگ موضوع جزء (3) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات.

ج ـ قرار‌داد معاملاتی که به روش مناقصه، مزایده، ترک تشریفات مناقصه یا مزایده، عدم الزام به برگزاری مناقصه، مستثنی از برگزاری مناقصه یا مزایده، استعلام بهاء و مذاکره با رعایت اجزاء (1) و (2) همین بند منعقد می‌شود.

تبصره ـ قرار‌داد‌های زیر از شمول این حکم مستثنی می‌باشند:

الف ـ قرار‌داد‌هایی که ماهیت نظامی یا امنیتی دارد به تشخیص کار‌گروهی مرکب از وزیر کشور به عنوان دبیر و وزرای دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، اطلاعات و بالاترین مقام مسئول دستگاه مربوط حسب مورد.

ب ـ قرار‌داد‌هایی که به موجب قوانین، افشاء اطلاعات آنها ممنوع می‌باشد.

ج ـ قرار‌داد‌های محرمانه به تشخیص کار‌گروهی مرکب از یکی از معاونان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به عنوان دبیر، معاونین وزرای اطلاعات و امور اقتصادی و دارایی و معاون دستگاه مربوط حسب مورد.

د ـ قرار‌داد‌های بیمه‌ای از طرف شرکت‌های بیمه‌گر دولتی.

هـ ـ قرار‌داد‌های جذب سپرده و اعطای تسهیلات غیر‌معاملاتی از سوی بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری.

ماده4 ـ دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به اجرای موارد زیر اقدام نمایند:

الف ـ مطابق ضوابط و دستور‌العمل‌هایی که توسط معاونت تهیه و ابلاغ می‌گردد، قرار‌داد‌ها را ثبت و اطلاع‌رسانی کنند.

ب ـ بالاترین مقام مالی دستگاه مکلف است اطمینان حاصل نماید که متن قرار‌داد‌های مربوط به معاملات متوسط و بالاتر به روش مناقصه، مزایده، ترک تشریفات و غیره که از سوی دستگاه متبوع منعقد شده و همچنین اسناد و ضمایم آنها و هر‌گونه الحاق، اصلاح، فسخ، ابطال و خاتمه قرار‌داد پیش از موعد و تغییرات آنها و نیز کلیه پرداخت‌ها در پایگاه، ثبت و اطلاع‌رسانی شده است.

ج ـ هر‌گونه دریافت و پرداخت بابت قرار‌داد‌های مشمول قانون، منوط به اطمینان مسئولان مربوط از ثبت قرار‌داد‌ و ضمایم آن در پایگاه می‌باشد.

د ـ اطلاعات قرار‌داد‌های مذکور در ماده (3) این آئین‌نامه باید ظرف دو هفته از تاریخ عقد قرار‌داد در پایگاه ثبت گردد. مسئولیت ثبت به موقع، کامل و صحیح اطلاعات با بالاترین مقام مالی دستگاه می‌باشد.

هـ ـ شرایط و امکانات لازم را برای آموزش کارکنان ذی‌ربط و دستگاه‌های زیر مجموعه خود جهت بهره‌برداری از پایگاه فراهم کند.

ماده4ـ وظایف و اختیارات معاونت به شرح زیر است:

الف ـ ایجاد و راه‌اندازی پایگاه: پایگاه در محیط وب ظرف یک‌سال و با سرعت مناسب ایجاد و راه‌اندازی می‌شود، به نحوی که کلیه اشخاص موضوع ماده (2) این آئین‌نامه برای ثبت و بازیافت اطلاعات قرار‌داد‌ها به آن دسترسی داشته و برای عموم مردم نیز قابل دسترسی باشد.

ب ـ مـدیریت و راهبـری پایگاه: اداره و نـظارت بر امور پایگـاه به نـحوی که دسترسی به پایگاه به طور مستمر امکان‌پذیر باشد و صیانت لازم از اطلاعات پایگاه به عمل آید.

ج ـ آموزش: ایجاد شرایط و امکانات لازم برای آموزش بهره‌برداران از پایگاه.

د ـ پاسخگویی به اشکالات و سؤالات کاربران: ایجاد شرایط و امکانات لازم برای پاسخگویی به اشکالات و سؤالات کاربردی و فنی کاربران.

ماده5 ـ نحوه و میزان دسترسی افراد به اطلاعات قرار‌داد‌ها به شرح زیر است:

الف ـ دسترسی عموم مردم: عموم مردم، حسب مورد و سطح دسترسی می‌توانند به اطلاعات قرار‌داد‌های ثبت شده در پایگاه دسترسی داشته باشند.

ب ـ دستگاهها: دستگاهها علاوه بر دسترسی به اقلام اطلاعاتی، قرار‌داد‌های ثبت شده در پایگاه و اسناد قرار‌داد‌های مربوط، می‌توانند نسبت به تهیه گزارش از وضعیت‌ قرار‌داد‌های مربوط به خود و دستگاههای زیر‌مجموعه اقدام نمایند.

ماده6 ـ پس از اعلام راه‌اندازی پایگاه توسط معاونت، آئین‌نامه نظام اطلاع‌رسانی قرار‌داد‌هـا موضـوع تصـویب‌نامه شماره 52855/ت39038 هـ ـ مـورخ 11/4/1387 لغو می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور ـ محمد‌رضا رحیمی

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها