امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20171
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۳
تعداد بازدید: 132
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، طی نامه‌ای به رئیس جمهور منتخب اهمیت‌ بخش کشاورزی را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، طی نامه‌ای به رئیس جمهور منتخب اهمیت‌ بخش کشاورزی را یادآور شده و ویژگی‌های وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم و خصوصیاتی که باید داشته باشد را مطرح کرد، در این نامه آمده است:

جناب آقای روحانی

ریاست جمهوری منتخب ایران

با سلام

امروزه تحقق حماسه اقتصادی در گرو توجه تام و تمام به بخش کشاورزی است، زیرا وقتی 25 درصد از جمعیت کشور در این بخش فعالیت و اشتغال دارند با توجه به پتانسیل‌های بالای موجود در کشور (آب، خاک، نور خورشید، چهارفصل، منابع، مراتع، جنگل‌ها و غیره) ابتدا باید به خودکفایی رسیده و در خودکفایی اشتغالزایی حتمی است و از ارزبری جلوگیری نماید.

در ادامه نامه آمده است: سازمان جهانی خوار و باز (فائو) بر این باور است که ایران می‌تواند علاوه بر تأمین مواد غذایی خود کلیه کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس را تأمین کند و در آخرین اظهارنظر فائو اعلام کرده است که امنیت مواد غذایی ایران نسبت به آسیا بالا است.

حال با این شاخص‌ها چرا ما مدال‌های رنگی واردات محصولات استراتژیک کشاورزی (گندم، جو، غلات، دان مرغ، علوفه، روغن، کره و غیره) بر گردن داریم، جای بسی تعجب است.

در ادامه اظهار امیدواری شده است که در دوره ریاست محترم جمهور منتخب در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی شاهد توسعه و رشد کشاورزی باشیم که نتیجه آن خودکفایی افزایش تولید، افزایش صادرات، ارزآوری و اشتغالزایی خواهد بود.

بدین منظور نقطه نظرات این اتحادیه پیرامون شاخصه‌های مهم جهت انتخاب وزیر جهاد کشاورزی به شرح ذیل تقدیم می‌دارد.

همچنین در این نامه ویژگی‌های وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم را به این شرح نوشته است:

1- متخصص در امور کشاورزی و دارای تجربه لازم در این زمینه باشد.

2- تشکل‌های کشاورزی را عملاً به عنوان مشاورین به خدمت بگیرند، تشکل‌ها زینت‌‌المجالس نباشند.

3- وزیر محترم برنامه مدون 2 ساله در زراعت و 4 ساله در باغبانی با استفاد از نظرات کارشناسان مجرب ترسیم نماید.

4- از متخصصین ایرانی و خارجی با علم روز دنیا استفاده نماید.

5- استفاده از فناوری روز دنیا در کاشت، داشت و برداشت و تکنولوژی بخش‌های متراکم و گلخانه‌ای استفاده نماید.

6- معاونت باغبانی مجدداً در وزارتخانه‌ احیا گردد.

7- جهت ارتقاء تولید در واحد سطح از واردات گونه‌های به روز دنیا در عرضه باغبانی و زراعت از کشورهای پیشرفته استقبال نماید.

8- با تشکیل کلاس‌های آموزشی و دوره‌های علمی و عملی دانشجویان بیکار کشاورزی که کم نیستند برای پیشبرد تولید روانه روستاها گردند.

9- کلیه محصولات کشاورزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن سالم گردد (سم و کود شیمیایی در حد استاندارد جهانی) و در بلندمدت نسبت به تولید محصولات ارگانیک که امنیت غذایی و سلامت جامعه را در بردارد در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

10- نوسازی ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی از ضروریات جامعه محسوب می‌شود بایستی بازنگری مجددی در این زمینه انجام پذیرد.

11- خرید تضمینی واقعی و ترجیحاً تشویقی در رسیدن به خودکفایی مورد توجه قرار گیرد.

12- تجدیدنظر در برخی قوانین ناکارآمد و پیشنهاد اصلاح آن.

13- آشتی دادن بخش کشاورزی با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و صنعتی کشور.

14- تشویق و ترغیب خرده مالکان در یکپارچگی و ایجاد تعاونی‌ها و ممانعت از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی و جنگل‌ها و تغییر کاربری آنها، ویلاسازی و فعالیت‌های غیر مولد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها