امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20172
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۳
تعداد بازدید: 112
«محمد ناصر» نماینده جنبش «انصار الله» حوثی‌های یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا تاکید کرد که این جنبش ...

«محمد ناصر» نماینده جنبش «انصار الله» حوثی‌های یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در صنعا تاکید کرد که این جنبش بر انحلال دو دستگاه امنیتی و سیاسی یمن همچنان پافشاری می‌کند، چون اعتقاد دارد که این دو دستگاه تابع محض طرف‌های خارجی از جمله آمریکا هستند و به وسیله‌ای برای سرکوب مردم یمن تبدیل شده‌اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه روند مذاکرات و گفت‌وگوهای ملی یمن به خاطر دخالت برخی طرف‌های خارجی از روند درست آن خارج شده و تصمیمات اتخاذ شده در آن جانبدارانه است که منافع برخی طرف‌ها و گروه‌های داخلی و خارجی را تامین می‌کند، تاکید کرد که این روند ضربه‌ای بزرگ به منافع ملی یمن و مردم این کشور خواهد زد، در حالی‌که به نظر می‌رسد، سیاستمداران و گروه‌ها و جریان‌های یمنی از تجارب گذشته در این راه درس عبرت گرفته باشند.

وی در خصوص اتهام ایران به دخالت در امور یمن نیز گفت، طرف‌هایی که ایران را به چنین اقداماتی متهم می‌کنند، دخالت طرف‌هایی همچون آمریکا و رژیم صهیونیستی را در یمن نمی‌بینند. وی همچنین تاکید کرد: ما می‌دانیم، ایران به این دلیل به این اقدامات متهم می‌شود، چون همواره حامی حل مشکلات عربی و ملل منطقه بوده است.

  ***آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است***

فارس: انصار الله همچنان به اعتراض‌ها و تظاهرات‌های خود جهت انحلال دو دستگاه امنیت ملی و سیاسی کشور ادامه می‌دهد، وجود چه مشکلاتی موجب چنین درخواست‌ها و مطالباتی شده است؟

ناصر: ما به این جهت خواهان انحلال دو دستگاه امنیت ملی و سیاسی کشور هستیم، چون این دو دستگاه با هدف جاسوسی در یمن و فعالیت به سود سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا موسوم به «سیا» ایجاد شده‌اند، به عنوان مثال هر شهروند یمنی که خواهان گرفتن ویزا جهت سفر به خارج از کشور باشد، تمام اطلاعات مربوط به وی و گرفته شده از او به سفارت آمریکا در صنعا منتقل می‌شود، به گونه‌ای که ما با چشم خود دیدیم در یکی از روزها که شبکه ارتباطی بین صدور ویزا و پاسپورت یمن با سفارت آمریکا قطع شده بود، کارمندان سفارت به صورت دستی اقدام به انتقال این اطلاعات به سفارت آمریکا می‌کردند و این نشان می‌دهد که این اطلاعات برای آمریکا از چه ارزش و جایگاهی برخوردار است. بنابراین به اعتقاد ما امنیت ملی یمن چیزی جز خدمت به دستگاه‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی یمن نیست، به همین دلیل هم ما خواهان انحلال این دستگاه هستیم. افزون بر اینکه این دستگاه چه در گذشته و چه درحال حاضر به وسیله‌ای جهت سرکوب مردم یمن تبدیل شده است، به همین دلیل به تظاهرات‌های خود تا انحلال این دستگاه ادامه می‌دهیم و این را حق مشروع و مسلم خود می‌دانیم و از تمام گزینه‌های مسالمت آمیز در این راه برای تحقق این خواسته خود استفاده خواهیم کرد.

فارس:‌ به نظر شما عملکرد دو دستگاه امنیت ملی و سیاسی یمن چگونه باید باشد، به عبارت دیگر انصار الله چه دیدگاهی در این خصوص دارد؟

ناصر: به اعتقاد من باید تنها یک دستگاه امنیتی و اطلاعاتی در یمن وجود داشته باشد و وظیفه آن باید حمایت و محافظت از یمن در برابر تهدیدات بزرگ و خطرناک باشد، نه اینکه تمام فعالیت‌های خود را علیه نیروهای سیاسی یا گروه خاصی در جامعه یمن متمرکز کند.

فارس: تظاهراتی که با هدف درخواست انحلال دو دستگاه امنیت ملی و سیاسی یمن برگزار شد، موجب کشته و زخمی شدن شماری از جوانان یمنی شد و در مقابل موجب شد تا انصار الله حضور در کنفرانس گفت‌وگو و مذاکره ملی را رد کند، اما رئیس جمهوری یمن وعده داد که در قبال حوادث روی داده در این تظاهرات بسیاری از مطالبات و خواسته‌های مردمی را برآورده خواهد ساخت، مطالبات و خواسته‌های مردم یمن در این خصوص چیست و آیا عملا به این مطالبات پاسخ داده شد؟

ناصر: به برخی از خواسته‌ها پاسخ داده شد که در درمان زخمی‌های این تظاهرات و انتقال برخی از زخمی‌ها به بیمارستان‌هایی در خارج جهت ادامه درمان و همچنین تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره این حادثه و معرفی عواملی که در این جنایات دست داشتند، به دادگاه نمود پیدا می‌کند و این دادگاه یمن خواهد بود که به این موضوع رسیدگی خواهد کرد و ما امیدواریم بر سر راه رسیدگی به این پرونده و روند قضایی که باید سپری شود، مشکلاتی به وجود نیاید و هرکس به همان مجازاتی محکوم شود که مستحق آن است.

فارس:‌ در صورتی‌که عاملان جنایت معرفی و محاکمه شوند، موضع شما چه خواهد بود؟

ناصر: بالطبع ما هیچ‌گاه این خون‌ها که بی‌گناه بر زمین ریخته شدند را فراموش نمی‌کنیم، چون به خوبی می‌دانیم که این جنایات باز گرداندن سرکوب به میان مردم یمن است که این دستگاه آن را در گذشته به اجرا می‌گذاشت، به همین دلیل اگر ما همچون دفعه‌های گذشته سکوت کرده و از این جنایت چشم پوشی کنیم، این امر موجب توسعه و گسترش دامنه سرکوبگری‌ها نه تنها علیه اعضای انصار الله خواهد شد، بلکه این امر علیه هواداران این حزب در صنعا نیز به اجرا گذاشته خواهد شد، به همین دلیل ما هرگونه چانه زنی سیاسی درباره خون‌های ریخته شده بر زمین به ویژه پس از امضای طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن را نمی‌پذیریم.

فارس: به عنوان نماینده جنبش انصار الله وابسته به جنبش الحوثی یمن در کنفرانس گفت‌وگوها و مذاکرات ملی یمن ممکن است، صراحتا به ما بگویید، آیا در پس این مذاکرات دخالت‌های خارجی نیز مشاهده می‌شود؟

ناصر: بالطبع دخالت‌های خارجی در جریان روند برگزاری گفت‌وگوی ملی در یمن در انواع و اشکال مختلف آن چه از طریق نفوذ در افراد جهت اتخاذ تصمیمات خاص و چه در لغو برخی تصمیمات متخذه درباره مسائل و قضایای خاص یا واداشتن برخی نیروها و جریان‌ها به این امر قابل ملاحظه بود و این امر به شکلی ویژه درباره قضیه صعده به وقوع پیوست که به راحتی می‌شد دریافت حزب کنگره مردمی تحت فشار است تا موضع و دیدگاهی مغایر با دیدگاه حاکم بر کنفرانس مذاکرات ملی درباره ریشه‌های قضیه صعده اتخاذ کند، در واقع در این قضیه به راحتی می‌شد، دخالت خارجی را احساس کرد.

فارس: تقریبا تمام گروه‌های کاری درباره قضایا و مسائل مطروحه در گروه تصمیمات نهایی و قاطع را اتخاذ کردند، به جز گروه کاری صعده و قضیه جنوب یمن، دلیل این امر در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

ناصر:‌ اول از همه اینکه باید بگویم، نشست‌های کنفرانس گفت‌وگو و مذاکره ملی در یمن پایان نیافته و همه امور و قضایا مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. بحث و مناقشه‌ها در جلسات و نشست‌های اولیه بر قضیه صعده و عوامل و دلایل منجر به جنگ متمرکز بود و در این راه تلاش شد تا به درمان و رسیدگی به اوضاع بپردازیم و تضمین‌هایی ارائه دهیم تا موجب تکرار چنین جنگ‌هایی نشود، بنابراین نشست‌های کنفرانس گفت‌وگو و مذاکره ملی هنوز به بررسی قضایا و مسائل جنگ و ماهیت و نوع تضمین‌ها پایان نداده که مانع از تکرار چنین جنگ‌هایی شود و گفت‌وگوها و مذاکرات همچنان ادامه دارد، اما همچنان امیدوار هستیم، اگرچه باور داریم که پیچیدگی‌هایی در این راه وجود دارد و دخالت‌های خارجی صورت می‌‌گیرد، با این حال همچنان امیدواریم که شرکت کنندگان در کنفرانس با توجه به حقایق جاری در یمن تصمیم گیری‌های لازم را اتخاذ کنند.

فارس: به نظر شما چرا اکثر تحریک‌ها و فتنه انگیزی‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی علیه انصار الله حوثی‌ها از جانب رسانه‌ها و مطبوعات منطقه‌ای صورت می‌گیرد؟

ناصر: امیدوارم تمام طرف‌های داخلی و خارجی به اوضاع جاری در یمن و برقرار موازنه در این کشور توجه داشته باشند و تمام طرف‌ها و نیروها مد نظر قرار گیرند و سیاست‌های اتخاذ شده بازتاب سیاست‌های داخلی و نه تمایلات و دیکته‌های خارجی باشد. ما امیدواریم که تمام نیروها و گروه‌ها به این حد از آگاهی و بیداری برسند و دریابند که بی‌توجهی به موازنه حاکم بر داخل یمن کشور را به مرز انفجار سوق خواهد داد و این تنها به زیان انصار الله یا دیگر طرف‌های هدف گرفته شده نیست، بلکه موضوعی است که همه را در بر خواهد گرفت.

فارس: برخی از رسانه‌های و مطبوعات از حمایت ایران از حوثی‌ها سخن می‌گویند، تا چه اندازه این موضوع را تایید می‌کنید؟

ناصر: من به این رسانه‌ها و مطبوعات می‌گویم، چرا در قبال جاسوسی‌های آمریکا و اسرائیل و دیگر کشورها در یمن سخن نمی‌گویند. ما به خوبی می‌دانیم که آنها به این دلیل ایران را هدف گرفته‌اند و چنین اتهاماتی را به آن وارد می‌کنند، چون از قضایا و مسائل ملل عربی حمایت می‌کند.

فارس: چه موانعی برسر راه کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن به چشم می‌خورد؟

ناصر: واقعیت امر این است که ما در داخل جهت برگزاری چنین کنفرانسی مشکلی نداریم آنچه وجود دارد، مشکلات خارجی است. در واقع تمام نیروها و جریان‌های سیاسی یمنی به این باور رسیده‌اند، امکان حضور یک جریان در کشور وجود ندارد و همه جریان‌ها و گروه‌ها باید در کنار یکدیگر باشند و با هم برای آبادانی کشور گام بردارند. در واقع مشارکت باید مشارکت ملی حقیقی باشد، اما عوامل خارجی همواره اجازه نداده‌اند که یمنی‌ها این امر را پیاده کنند و این دخالت‌ها تنها موجب برخورد گروه‌ها و جریان‌های سیاسی با یکدیگر خواهد شد و تنها طرفی که از شرایط موجود بهره خواهد برد، آمریکا و اسرائیل است.

فارس: روند مذاکرات و گفت‌وگوهای ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید و این مذاکرات به کدام طرف سوق پیدا می‌کند؟

ناصر: با کمال تاسف باید گفت که مذاکرات و گفت‌وگوهای ملی در یمن در روند درست و صحیح آن پیش نمی‌رود، چون قضایا و مسائلی وجود دارد که با وجود اهمیت بسیار هنوز مطرح نشده‌اند تا توسط شرکت‌کنندگان مورد بحث و بررسی قرار گیرد، از جمله این قضایا می‌توان به کمیته انتخابات اشاره کرد که جایگاه و اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، چون نتایج انتخابات هرچه باشد، نبود کمیته انتخابات مستقل و قابل اعتماد بر نتایج تاثیر منفی خواهد گذاشت. همچنین می‌توان به موضوع ساختار ارتش اشاره کرد که همچنان خارج از موضوعات مورد بررسی در مذاکرات و گفت‌وگوهای ملی بوده، در حالی‌که ما بر این باوریم از موضوعات و قضایای بسیار مهم است که باید به آن پرداخت. خلاصه کلام اینکه ما مسائل و قضایای مطرح شده در این نشست‌ها را بسیار مهم ارزیابی می‌کنیم، چون برای دولت نقشه راهی تشکیل خواهد داد تا بر اساس آن برنامه ریزی کند و آنها را به اجرا بگذارد. در حالی‌که هم اکنون مشاهده می‌کنیم، علاوه بر اینکه تصمیم گیری‌ها در این کنفرانس بی‌طرف نبوده بلکه خود دولت هم بی‌طرف عمل نمی‌کند و گرایش به احزابی خاص و افراد به خصوصی دارد، این موجب می‌شود تا ما به نتایج این گفت‌وگوها اطمینان نداشته باشیم و در این‌باره تجارب بسیاری همچون «وثیقه العهد» و «اجماع ملی عمان» را داریم که جرقه جنگ را در یمن زد، به همین دلیل از برادران خود می‌خواهیم که اوضاع حاکم بر کشور را درک کنند و در راه بنای دولتی جدید گام بردارند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها