امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20230
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۱۶
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سومین نشست وزرای اقتصاد و برنامه و بودجه کشورهای ترک زبان در ماه اوت در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سومین نشست وزرای اقتصاد و برنامه و بودجه کشورهای ترک زبان در ماه اوت در باکو برگزار می‌شود.

به نقل از سرویس خبری سفارت قزاقستان در ترکیه در این نشست «زفیر چاگلایان» وزیر اقتصاد ترکیه، «شاهین مصطفی‌یف» وزیر اقتصاد آذربایجان، «پتیمور ساریف» وزیر اقتصاد قرقیزستان نیز حضور دارند.

در این نشست، علاوه بر حضور وزرای اقتصاد رؤسای جمهور قزاقستان، آذربایجان، قرقیزستان و ترکیه نیز حضور خواهند داشت.

در این نشست مشکلات اقتصادی کشورهای ترک زبان، مشکلات منابع آبی و استفاده بهینه از این منابع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین مشارکت این کشورها در طرح اقتصادی اکسپو 2017 نیز بررسی خواهد شد.

اتحادیه کشورهای ترک زبان متشکل از کشورهایی است که ریشه زبان ترکی دارند و این اتحادیه با هدف گسترش فرهنگ ترک و تقویت همکاری‌ها اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و تجاری بین کشورهای ترک زبان است.

ترکمنستان و ژاپن بدنبال توسعه روابط سیاسی-اقتصادی

هیئت عالی‌رتبه سیاسی- اقتصادی دولت ژاپن به‌منظور انجام رایزنی‏‌های سیاسی با دولت ترکمنستان به عشق‏‌آباد سفر کرده و مذاکراتی را در محل وزارت خارجه ترکمنستان انجام داد و سازمان‌دهی و تدارکات سفر آتی رئیس جمهور ترکمنستان به توکیو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز چهارشنبه در گزارشی ضمن تأیید این مطلب تصریح کرد که هیئت اعزامی دولت ژاپن را «هیکیهارا تاکشی» مدیر کل اروپا و نماینده ویژه وزارت خارجه ژاپن بر عهده دارد.

این گزارش حاکی از آن است که در جریان این رایزنی‏‌ها که در آن مقامات عالی‌رتبه دولت ترکمنستان و مسئولان سیاسی و اقتصادی ژاپن حضور داشتند، طرفین طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏‌های دوجانبه و دورنمای آنها را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان تأکید کرد که سفر آتی «قربانقلی بردی‏محمداف» و تدارکات برای انجام این سفر که در آینده نزدیک انجام خواهد شد و آمادگی برای پنجمین نشست «آسیای مرکزی و ژاپن» که قرار است در عشق‏‌آباد برگزار شود به عنوان دیگر محور رایزنی‏‌های سیاسی ژاپن و ترکمنستان در عشق‏‌آباد اعلام شده‏ است.

پشتیبانی فرانسه از اصلاح سیستم قضایی در ازبکستان

به گزارش سفارت فرانسه در تاشکند، «کریمه زوئوی» مدیر کل آژانس فرانسوی «عدالت و همکاری بین‌المللی» ضمن یک سفر کاری برای شرکت در نشست کمیته راهبردی پروژه اتحادیه اروپا تحت عنوان «پشتیبانی از اصلاح سیستم قضایی در ازبکستان» وارد تاشکند پایتخت ازبکستان شد.

در ترکیب این هیئت کارشناسان وزارت عدلیه فرانسه، مدرسه ملی قضایی در فرانسه تحت عنوان قضات و دادستان و نمایندگان حرفه‌های مختلف در زمینه قانون عدالت و همکاری بین المللی (JCI) شرکت دارند.

زوئوی با «فرخ محمداف» از مدیران قضایی ازبکستان گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

هدف JCI حمایت از اصلاحات در حوزه قضایی است.

تصمیم به افزایش خودروهای گازسوز در ازبکستان

دولت ازبکستان در نظر دارد تا سال 2016، تعداد وسایل نقلیه گازسوز را در این کشور تا 29 درصد افزایش دهد.

در رابطه بر این موضوع تا پایان سال 2015 برای افتتاح 352 پمپ گاز (CNG) و همچنین برای اجرای پنج پروژه جهت حمل‌ونقل تجهیزات گازی چند لایحه طرح ریزی شده است.

در چهارچوب برنامه حفاظت از محیط زیست برای سال‌های 2017-2013 تعداد 74 هزار پمپ گاز جاده‌ای پیش‌بینی شده است.

ازبکستان پیش از این برای دوره زمانی 2012- 2008 به‌منظور کاهش گازهای گلخانه‌ای، بیش از 161 هزار خودرو را گازسوز کرده است.

احزاب سیاسی تاجیکستان:

دولت تاجیکستان به توصیه‌های سازمان همکاری اروپا در رابطه با انتخابات توجهی نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری «آسیا پیلوس»، احزاب سیاسی تاجیکستان با برگزاری نشستی توجه نکردن دولت تاجیکستان را به توصیه‌های سازمان همکاری اروپا در رابطه با انتخابات تأیید کردند.

بحث داغ وکلای حقوقی و نمایندگان احزاب سیاسی تاجیکستان در نشستی در رابطه با بررسی روند انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال جاری به عدم توجه دولت به توصیه‌های سازمان همکاری اروپا در برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف و مبتنی بر استانداردهای دموکراسی اختصاص داشت.

«رحمت الله زائراف» رئیس حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان در این نشست عنوان کرد که توصیه‌های سازمان همکاری اروپا مورد توجه دولت نیست در حالی که این توصیه‌ها مشارکت برابر و روند عدالت در انتخابات پیش روی در تاجیکستان را تأمین می‌کند.

وی در ادامه سخنان گفت متأسفانه در تاجیکستان در حال حاضر از طرف جبهه‌های مخالف اگر توصیه‌های سازنده و پیشنهادات ارزشمند در رابطه با انتخابات ارائه شود با آن مخالفت می‌شود حتی اگر مورد قبول مجامع بین‌المللی و ناظران بین‌المللی باشد.

در پایان این نشست قطع‌نامه‌ای صادر شد و رئیس جمهور موظف شده که به مجلس دستور دهد تا اصلاحاتی در را به با قانون انتخابات را انجام دهند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها