امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20298
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، دومین نشست تخصصی "بازار دارایی فکری" با حضور مدیران ارشد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، دومین نشست تخصصی "بازار دارایی فکری" با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه فرابورس، بانک‌ها، هلدینگ‌های عمومی و تخصصی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و دانش بنیان سه شنبه 11تیر در مرکز همایش شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، به صورت اجمالی بازار دارایی فکری را معرفی و گزارشی از روند شکل گیری بازار معاملات اوراق بهادار شرکت های سهام خاص مبتنی بر دارایی فکری را ارائه کرد.

وی گفت:بیش از 300 نفر ساعت کار کارشناسی در خصوص تهیه رویه‌ها و دستورالعمل‌ها با حضور متخصصین امر در فرابورس و سازمان‌های ذیربط صورت گرفته است.

هامونی افزود: راه اندازی بازار دارایی فکری نیازمند ایجاد صندوق‌های سرمایه گذاری مخاطره آمیز "Venture Capital Funds" به منظور تقویت و سازماندهی سمت تقاضای این بازار و همچنین ارزش گذاری دارایی‌های فکری و تقویت حضور وکلای مالکیت فکری Intellectual Properties Attorney است که در این زمینه پیشنهاداتی به سازمان بورس و اوراق بهادار در قالب طرح کارشناسی ارائه شده است.

صفاری‌نیا، رییس پارک فناوری پردیس نیز با بیان ویژگی‌های فعالیت‌های دانش بنیان گفت: در اواخر سال 86 و اوایل سال 87 سند مطالعات پایه و معاملات انواع دارایی های فکری بررسی و یک سند پایه تولید شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس بند "د" ماده 17 قانون برنامه پنجم، دولت مجاز است از بورس ایده حمایت مالی کند و به همین منظور هم زیرساخت‌های آن آماده شده است.

صفاری‌نیا ادامه داد: همچنین در نقشه جامع علمی کشور به بورس فناوری اشاره شده و در عین حال، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی مصوب و سال گذشته ابلاغ شد. شرکت‌های مذکور معافیت مالیاتی داشته و امکان عرضه سهام آنها وجود دارد.

وی تأکید کرد: با توجه به این سه زیرساخت‌های قانونی مهم، اسناد بالادستی تدوین و امکان راه اندازی معاملات بازار دارایی فکری فراهم شده است.

رییس پارک فناوری پردیس به مزایای بازار دارایی فکری اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این بازار، اختراعات امکان عرضه در فرابورس را خواهند یافت، به علاوه قیمت واقعی اختراع مشخص و در عین حال، امکان تجاری سازی طرح فراهم می شود.

بازار دارایی فکری ریسک اهل علم را کاهش می‌دهد

سیدعلی حسینی، عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که با اشاره به رشد کمی و کیفی بازار سرمایه بر رشد پایدار تاکید کرد و ابراز داشت: برای مثال در حوزه هلدینگ سازی، در حد معقول خود موجب خلق و افزایش ثروت شده است. به همین دلیل باید سرمایه گذاران، هلدینگ‌هاو شرکت‌های سرمایه‌گذاری سعی کنند برای خلق ثروت توجه خود را به ایده‌های جدید معطوف کرده و با حمایت‌های قانونی حرکت کنند.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار به مزایای راه اندازی بازار دارایی فکری اشاره کرد و افزود: با فعالیت این بازار، یک بازار جدید ایجاد می‌شود تا طرح‌ها در یک بازار رقابتی خریداری شود.

وی در ادامه به سازوکار پیش بینی شده در این بازار پرداخت و گفت: خدمات شرکت‌های تامین سرمایه و مشاوره سرمایه گذاری در خصوص دارایی فکری قابل استفاده است.

حسینی با بیان اینکه نقش اجتماعی بازار سرمایه با اهمیت است، خاطر نشان کرد: راه اندازی چنین بازاری همیشه یک ویژگی خواهد داشت و آن توجه به علم، فناوری و پیشرفت است. این در حالی است که به دلیل برخی ریسک‌های موجود، تعدادی از مخترعین نگران انتشار جزییات اختراع خود هستند، اما با این بازار، اهل علم مطمئن می‌شوند که حقوقشان ضایع نخواهد شد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: راه اندازی بازار دارایی فکری می‌تواند ارتباط بین صنعت و دانشگاه را تحکیم کند و ما هم به سهم خود می‌توانیم به توسعه این ارتباط کمک کنیم.

وی به چالش های این بازار نیز اشاره کرد و گفت: رویه‌های تامین مالی در بازار سرمایه همانند بازار پول نیست که وام گیرنده نگرانی از نحوه بازپرداخت اقساط و اصل وام را نداشته باشد.

حسینی ادامه داد: در عین حال باید میزان مشارکت پذیری شرکت هایی که تقاضای ورود به بازار دارایی فکری را دارند مشخص شود. چراکه هنوز هم در بازار سهام شرکت‌هایی وجود دارند که سهام داران عمده آنها تمایلی به عرضه سهام خود به بازار به میزان مقرر شده ندارند و حاضر نیستند درصد سهام شناور آزاد خود را افزایش دهند.

وی تصریح کرد: به عموم شرکت‌های دانش بنیان توصیه می‌کنم که خود را برای مشارکت پذیری آماده کنند، به این مفهوم که همواره سهام داران خود را کنار خود ببینند و آنها را در تصمیم‌گیری‌های شرکت لحاظ کنند.

نگاهی به رویه انجام معاملات اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری

رییس اداره عملیات بازار فرابورس نیز در این نشست با اشاره به اینکه مقصود از دارایی فکری در این بازار در مقطع فعلی ، تمامی حقوق مالکیت‌ معنوی ثبت شده نزد "اداره کل مالکیت صنعتی” اعم از حق اختراع، طرح صنعتی، علائم تجاری و سایر موارد است، گفت: مراحل آماده سازی دارایی فکری برای عرضه در قالب یک شرکت سهامی خاص مبتنی بر دارایی فکری تدوین شده است.

بهنام محسنی تصریح کرد: در مرحله نخست،متقاضی به شرکت‌ مشاور سرمایه‌گذاری یا تأمین سرمایه مراجعه کرده و مدارک احراز هویت و اصالت مخترع و اختراع را ارائه می کند. سپس درخواست عرضه و سایر مدارک لازم از طریق مشاور سرمایه‌گذاری یا تأمین سرمایه به فرابورس ایران ارسال می شود. اعلام موافقت اصولی کمیته عرضه فرابورس ‌ایران و عرضه دارایی فکری است که در قالب یک شرکت سهامی خاص به عنوان سومین مرحله آماده سازی عرضه دارایی فکری است که در این مرحله نیازمند تاسیس یک شرکت سهامی خاص و انتقال مالکیت دارایی فکری مورد عرضه به شرکت است.

وی خاطرنشان کرد: امکان تجاری ‌سازی دارایی فکری، منافع و عایدات مستقیم و غیرمستقیم دارایی فکری، تحلیل سناریو‌های محتمل بر بکارگیری دارایی فکری، هم افزایی ناشی از بکارگیری دارایی فکری در صنایع مکمل، هزینه ها و مخارج مورد نیاز جهت عملیاتی کردن دارایی فکری به تفکیک محتمل ترین سناریوها، پیش‌بینی عملکرد مالی- اقتصادی بلندمدت و کوتاه مدت دارایی فکری در قالب صورت های مالی اساسی، فهرست تفصیلی محصولات ناشی از بکارگیری دارایی فکری همراه با بهای تمام‌شده و قیمت‌های فروش، تحلیل مالی – اقتصادی دارایی فکری از دیدگاه ذینفعان، خلاصه گزارش ارزش گذاری دارایی فکری تهیه شده توسط شرکت های مشاور سرمایه گذاری یا تأمین سرمایه دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار سر فصل های لازم برای تهیه طرح کسب و کار " Business Plan" است که توسط شرکت های تامین سرمایه و مشاور سرمایه گذاری تهیه می شود.

در پایان جلسه پرسش و پاسخی با حضور  عبده تبریزی برگزار شد و وی با تاکید یزایجاد و شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز، شکل‌گیری این نهادها را جزء لاینفک بازار دارایی فکری دانست .

وی همچنین ایجاد تشکیلاتی تحت عنوان صندوق‌های سرمایه گذاری مخاطره آمیز را در شرکت‌های تامین سرمایه و مشاور سرمایه گذاری امری ضروری اعلام کرد.
انتهای پیام/‌آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها