امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۰۰:۲۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 203
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۱۰
تعداد بازدید: 483
مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون نحوه اجرای قانون الزام ...

مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون نحوه اجرای قانون الزام دولت به صیانت از حقوق شهروندان ایرانی بررسی شد.

مصطفی افضلی‌فرد سخنگوی کمیسیون اصل 90 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون نحوه اجرای قانون الزام دولت به صیانت از حقوق شهروندان ایرانی بررسی شد.

وی از مسئولان معاونت حقوقی دولت، رئیس مرکز خدمات حقوقی و بین المللی و دبیر شورای حمایت از حقوق ایرانیان و همچنین معاون کنسولی وزارت امور خارجه به عنوان حاضران در این نشست نام برد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 گفت: در این نشست گزارشی درباره نحوه اجرای قانون صیانت از حقوق اتباع ایرانی ارائه و مشخص شد برخی موارد به دلیل فقدان بودجه اعمال نشده است.

افضلی‌فرد افزود: قرار شد معاونت حقوق بین الملل دولت و وزارت امور خارجه پیشنهادی مشترکی برای در نظر گرفتن ردیف بودجه به منظور تأمین اعتبارات لازم برای اجرای قانون حفظ حقوق شهروندان ایرانی ارائه دهند تا کمیسیون تلفیق در قانون بودجه لحاظ کند.

وی البته خاطر نشان کرد که پیشنهاد مشخص وزارت امور خارجه در این زمینه اختصاص درصدی از درآمدهای کنسولی برای حمایت از ایرانیان آسیب‌دیده بود که کمیسیون تلفیق باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به تعیین 40 پست سازمانی در وزارت امور خارجه برای صیانت از حقوق شهروندان ایرانی گفت که «هنوز این پست‌ها به دلیل فقدان بودجه لازم عملیاتی نشده‌اند».

افضلی‌فرد با بیان اینکه بیشتر این پست‌ها در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها مستقر هستند، بر لزوم تسریع در اجرایی شدن آنها برای صیانت از حقوق شهروندان اسیب‌دیده ایرانی در خارج کشور تأکید کرد.

وی همچنین با اشاره به گزارش کمیته استیفای حقوق شهروندان وزارت امور خارجه، آزادی حدود 700 تن از اتباع ایرانی در 35 کشور دنیا را نشانگر بخشی از تلاش های این کمیته دانست.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در بخش دیگری از گفت‌وگو با فارس از خروج غیر قانونی شهروندان از کشور و حمل مواد مخدر به عنوان دو عامل گرفتاری هموطنان در سفرهای خارجی یاد کرد.

افضلی‌فرد با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی در این زمینه متذکر شد این جرائم در کشورهای دیگر مجازات‌های سنگینی دارند و حتی برخی هموطنان‌مان به‌دلیل حمل مواد مخدر به حبس های طویل المدت و اعدام محکوم شده‌اند.

وی البته خاطر نشان کرد که برخی اتباع ایرانی به خاطر اعتقادات مذهبی و سوابق انقلابی و تعلق خاطر به نظام اسلامی در کشورهای دیگر دستگیر و محاکمه می شوند که باید حقوق آنها با جدیت بیشتر پیگیری شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه در جلسه امروز این کمیسیون گزارشی از وضعیت سفارتخانه‌ها ارائه شد، اعلام کرد: در این جلسه بر لزوم انتخاب سفرای با انگیزه و توانمند برای حمایت از حقوق شهروندان در کشور محل مأموریت‌شان تأکید شد.

افضلی‌فرد در پایان بر لزوم هماهنگی بیشتر وزارت امور خارجه و معاونت بین الملل ریاست جمهوری  ارتباط مستمر وزارت امور خارجه با مجلس به منظور تسریع در پیگیری حقوق شهروندان ایرانی آسیب‌دیده، تأکید کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها