امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20302
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 77
الهام امین‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد حمله ناو نظامی آمریکا ...

الهام امین‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد حمله ناو نظامی آمریکا در 12 تیرماه سال 67 به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران در آب‌های خلیج‌فارس، اظهار داشت: این اقدام در هر کشوری که اتفاق می‌افتاد مورد پیگرد حقوقی قرار می‌گرفت.

وی افزود: ایران یک دعوای حقوقی به دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت کرد که قرار بود مورد رسیدگی صورت گیرد و به مراحلی هم رسید اما در میانه راه این امر به مسامحه انجامید که سبب واکنش حقوق‌دانان شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه محکومیت آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری مسکوت ماند، خاطرنشان کرد:‌ نهادهای بین‌المللی هیچ‌گاه برای اذهان عمومی فاش نکردند که چرا یک ناو نظامی، هواپیمایی را که در کریدور هوایی خود قرار داشت مورد حمله قرار داد.

امین‌زاده تصریح کرد: در کشورهای مختلف وقتی ایالات متحده حرکتی را برخلاف حقوق بین‌المللی انجام می‌دهد برخی کشورها اقدامی متقابل انجام می‌دهند که البته این به معنی تقابل به مثل و اقدامی تلافی‌جویانه نیست و ایران نیز می‌تواند اقدام متقابلی چون اقدامات سیاسی و اقتصادی انجام دهد.

وی ادامه داد: ایران اگر یک هواپیمای مسافربری آمریکا را به معنای حرکت تلافی‌جویانه مورد هدف قرار دهد این در حقوق بین‌الملل قابل قبول نبود چون غیرنظامی‌ها هدف قرار می‌گرفتند.

این نماینده مجلس هفتم در پاسخ به این پرسش که ایران اسلامی هم‌اینک چه اقدام دیگری در چارچوب قوانین بین‌المللی برای جبران حمله ناجوانمردانه آمریکا می‌تواند انجام دهد، گفت:‌ بستگی به این دارد که ایران به دنبال چه نتیجه‌ای است.

امین‌زاده ادامه داد: اگر ایران به دنبال دریافت خسارت است که این در حقوق بین‌الملل بیش از یک بار قابل دریافت نیست و اگر به دنبال محکومیت آمریکا است این نیز نمی‌تواند در محاکمه قضایی بین‌المللی دو مرتبه مطرح شود. بنابراین می‌توان فعالیت‌های تبلیغاتی و سیاسی کرد و این کار زشت آمریکایی‌ها را مورد قضاوت تمام مردم جهان قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه ایالات متحده آمریکا برای تسکین بازماندگان ایرانی باید فرد مجرم را محاکمه می‌کرد، گفت: آمریکا حتی یک عذرخواهی نیز از ملت ایران نکرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه آمریکا در صورت خطا نیز در حمله به هواپیمای مسافربری ایران دچار جرم شده است، گفت: اینکه آنها یک هواپیمای مسافربری ما را مورد هدف قرار دادند برخلاف ادعاهایشان مبنی بر اینکه ماهواره‌های ما به قدری قوی است که اشتباهی در آن صورت نخواهد گرفت، است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها