امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2031
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 303
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، موضوع تکمیل ساخت نیروگاه «نورآباد 1 و 2» بر روی رودخانه خینگاو که اخیرا از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، موضوع تکمیل ساخت نیروگاه «نورآباد 1 و 2» بر روی رودخانه خینگاو که اخیرا از طرف چین پذیرفته نشد، در ملاقات اخیر «گل شیرعلی» وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان با «شریخری خادای» رئیس شرکت «خادایز تاجیکستان» مورد بررسی قرار گرفت.

بنابراین گزارش، وزیر انرژی تاجیکستان در این جلسه موضوع سرعت بخشیدن کار در این نیروگاه‌ها را مطرح کرد.

این مسئله در حالی است که برای تکمیل طرح نیروگاه‌های نورآباد 1 و 2 در مدت چهار سال اخیر چهار سرمایه‌گذار آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری اعلام کرده‌اند اما تاکنون در این راستا عملا اقدامی صورت نگرفته است.

در اواسط سال 2009 «چژان سین» مدیر شرکت چینی «ТВЕА» به رئیس جمهور تاجیکستان وعده داده بود که از اوایل ماه مارس سال 2010 این شرکت شروع به ساخت نیروگاه «نورآباد -1» می‌کند.

قرار بود چین برای ساخت این نیروگاه بیش از 560 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند اما در نهایت این طرح را نپذیرفت.

مقامات تاجیکستان می‌گویند این اقدام شرکت چینی تحت فشار «تاشکند» صورت گرفته است به طوری که در حال حاضر ازبکستان علیه لوایح بزرگ انرژی تاجیکستان به طور فعال اقدام می‌کند.

در ضمن، چهار سال قبل شرکت «ا.س.پ.م.ک 519» قزاقستان برای سرمایه‌گذاری در این طرح ابراز آمادگی کرد.

سال 2009 این شرکت قزاقی پیشنهاد کرد که 25 درصد سرمایه‌گذاری این طرح را حکومت تاجیکستان برعهده بگیرد که طرف تاجیک این مسئله را غیرقابل قبول دانست.

این در حالی است که اخیرا شرکت «Canog Energy Inc» نیز برای سرمایه‌گذاری در این طرح ابراز آمادگی کرده است.
انتهای پیام/w
برچسب ها:
آخرین اخبار