امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20310
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 290
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون فضای سیاسی کشور و انتخابات ریاست جمهوری ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون فضای سیاسی کشور و انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.

این تشکل دانشجویی در بیانیه خود انتخابات ریاست جمهوری امسال را از مهم‌ترین وقایع در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و نوشت: انتخاباتی که از یک سو مبتنی بر روندها و تحولات رخ داده در چند ساله گذشته است و از سوی دیگر در تعیین سمت و سوی حرکت کشور در آینده نیز نقشی قابل توجه خواهد داشت. اما به طور خاص این انتخابات و تحلیل آن برای جریان عدالت خواهی می‌تواند حامل تجربیات و نکاتی درخور توجه باشد؛ نکاتی که شناخت و تحلیل درست آنها بر مسائلی چون آسیب شناسی درست از گذشته، نحوه عملکرد در دوران دولت کنونی و همین طور چشم‌انداز آینده تاثیر به سزایی خواهد داشت.

جنبش عدالت خواه دانشجویی در همین رابطه نکاتی را متذکر شد و نوشت: قریب به ده سال پیش بود که در میان هیاهوی جنگ‌های سیاسی و دعواهای اصولگرا و اصلاح طلب و در شرایطی که گفتمان غالب بر فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور با دغدغه‌های مردم و به ویژه محرومین و مستضعفین فرسنگ‌ها فاصله داشت و در فضایی که تبعات توسعه اقتصادی تقلیدی از غرب و پس از آن توسعه سیاسی ناموزون آثار خود را بر فضای کشور بر جای گذاشته بود، طیفی از دانشجویان و جوانان که مبتنی بر آرمانهای انقلاب اسلامی نگاهی انتقادی نسبت به اوضاع جاری کشور و عملکرد قوای مختلف داشتند.

«این طیف دانشجویی با مرور سخنان امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب، خط مبارزه بی‌امان با فقر و فساد و تبعیض را که رهبری طی دو پیام به سران قوا و جنبش دانشجویی ابلاغ نمودند، پی‌گرفتند و با سردادن شعارهایی چون مبارزه با مفاسد اقتصادی، لزوم توجه به محرومین و مستضعفین در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها، لزوم مقابله با ویژه خواری‌ها، ضرورت آسیب شناسی مسیر حرکت نظام جمهوری اسلامی و امثالهم و اقدام عملی و اجتماعی منطبق با این اصول و شعارها، جریانی را شکل دادند که تحت عنوان «جریان عدالت خواهی» شناخته شد.

این بیانیه با تاکید براینکه طی سال‌های 82 تا 84 فضای سیاسی و اجتماعی کشور سمت و سویی یافت که عدالت خواهی و مولفه‌های آن مسیر تبدیل شدن به گفتمانی رایج و پذیرفته در کشور را می‌پیمود، تصریح کرد: تا اینکه در انتخابات 84 این گفتمان توانست خود را در شعارهای یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری نشان دهد و با پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات، شعارهایی از جنس گفتمان عدالت‌خواهی در فضای کشور فراگیر شد.

این تشکل دانشجویی با اشاره به اینکه از فردای روزی که احمدی نژاد سکان اداره کشور را به دست گرفت، جریان عدالت‌خواهی خود را با چالش‌های جدیدی روبه رو دید، متذکر شد: از یک سو دولتی بر سرکار آمده بود که شعارهایی از جنس گفتمان عدالت خواهی سر می‌داد و از سوی دیگر گفتمانی که تا دیروز مطرود و مغفول بسیاری از سیاسیون بود، امروز مایه اصلی مواضع بسیاری از گروهها، جریانات و سیاسیون منفعت طلب را تشکیل می‌داد.

در ادامه بیانیه آمده است: دولت منتخب اگرچه در این زمینه قابل قیاس با دولت‌های قبل نبود و این مسئله در موارد زیادی چون رواج فرهنگ ساده زیستی، ارتباط مستقیم با مردم در قالب سفرهای استانی، اراده برای حل مشکلات قشر مستضعف در قالب طرح‌هایی چون مسکن مهر، رویکرد استکبار ستیزانه در سیاست خارجی و . . . نمود پیدا کرد، اما به تدریج و طی مدتی بر مردم عیان شد که در مسائل بسیاری نیز رویکردها و رویه‌های دولت با نگاه عدالت خواهانه زاویه دارد و در مواردی عدم وجود قدرت اجرایی و تئوری مبتنی بر گفتمان عدالت خواهی در دولت منتخب، کنار گذاشته شدن طیف هایی از نخبگان عدالت‌خواه در عرصه اقتصادی و . . . موجب فاصله گیری عملکرد‌ها از گفتمان عدالت خواهی شده بود.

جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد در چنین شرایطی جریان عدالت خواهی (با افت و خیزهایی) خود را ملزم به نقد اصولی و مکتبی دولت مستقر دید و بر آن شد تا در کنار استفاده از توانایی‌های خود در یاری به دولت، نقاط فاصله‌گیری دولت از گفتمان عدالت خواهی و انقلاب اسلامی را متذکر شود.

این بیانیه ادامه داد: اما فضای غالب بر جریان حزب اللهی بیش از آنکه آسیب شناسی و ترمیم باشد، به فضای تقدس زایی، توجیه و تطهیر بدل گشته بود و هرگونه نقد اصولی و مکتبی، بازی در پازل دشمن، سیاه نمایی و کارشکنی در کار دولت عدالت خواه قلمداد می‌شد. این رویه و عدم پرداختن به مشکلات و نقاط ضعف اساسی دولت تا به آنجا ادامه یافت که دیگر نمی‌شد بر ایرادات سرپوش گذاشت و آن را توجیه و تطهیر کرد.

«در چنین شرایطی که انتظار می‌رفت باب نقدهای اصولی دولت گشوده شود، این اتفاق رخ نداد و به جای پررنگ شدن نقد عملکردها و جهت گیری‌های نادرستی چون رویه‌های غلط اقتصادی و تحمیل فشار گرانی و تورم بر قشر مستضعف، افشاگری‌های بدون ضابطه و استفاده شعاری از مبارزه با مفاسد اقتصادی، اباحه‌گرایی و خرافه گرایی فرهنگی، تمایل به مذاکره با شیطان بزرگ، دامن زدن به حواشی و دعواهای سرمایه سوز میان دولت و سایر قوا، به حاشیه راندن طیف‌هایی از نخبگان عدالت‌خواه، نسبت دادن ضعف عملکردها به دشمن خارجی و امثالهم، مسائلی حاشیه‌ای تحت عنوان نقد دولت از تریبون‌ها و رسانه‌ها مطرح شد».

این تشکل دانشجویی با اشاره به اینکه مواردی چون جریان انحرافی که رهبری آن را مسئله فرعی می‌دانستند و حتی یک بار هم این عبارت را به کار نبرده بودند و سیاسیون و تریبون داران را به مسائل اصلی توجه داده بودند، از سوی عده‌ای جای مسائل اصلی را گرفت، تاکید کرد: گویی انحراف دولت از اصول و آرمانهای انقلاب به صرف چند شخصیت اطراف رئیس جمهور خلاصه می‌شد و جایی برای نقد انحراف و اشکال در جهت‌گیری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سیاست خارجه وجود نداشت.

در ادامه بیانیه آمده است:  این جریان انتقادی جدید که بسیاری از رهبرانش در گذشته نزدیک یا از حامیان سرسخت دولت بودند و یا در دولت مسئولیت داشتند، همه چیز را به جریان انحرافی تقلیل دادند و به جای پاسخگویی به مردم درباره عملکرد خویش، در مقام طلبکار قرار گرفتند و تحت عنوان گفتمان عدالت خواهی و انقلاب اسلامی خود را پیشتاز جریان حزب اللهی در ولایت مداری و انقلابی گری نشان دادند و نام جبهه پایداری را بر خویش نهادند.

نکته دیگری که جنبش عدالتخواه در بیانیه خود بدان اشاره کرد، بدین صورت بود که ابهام در مولفه‌ها و اصول گفتمان عدالت‌خواهی از نقطه‌ای آغاز شد که از یک سو به جای آنکه اصول ملاک قرار گیرند و اشخاص با اصول سنجیده شوند، اشخاص محور قرار گرفتند و اصول در سایه سنگین اشخاص پنهان شد، و از سوی دیگر منفعت طلبان و قدرت طلبان، لباسی فاخرتر از شعارهای عدالت خواهانه نیافتند و عدالت و عدالت خواهی دچار تفسیرها و خوانش های آغشته به قدرت و منفعت شد.

«جریان عدالت خواهی که شاخصه‌اش نفی دسته بندی‌های رایج اصولگرا - اصلاح طلب بود، ذیل جریان اصولگرایی تعریف شد و این اغتشاشات و ابهامات در اصول و مولفه‌های گفتمان عدالت خواهی، توسط رسانه های جریان غالب به فضای حزب‌اللهی و مذهبی جامعه تزریق شد. نتیجه طبیعی این ابهام و درهم ریختگی آن بود که اگر خطایی از جانب دولت و یا سیاسیون مدعی صورت می‌گرفت و افراط و تفریط‌هایی انجام می‌شد، در ذهن مردم به گفتمان عدالت خواهی نسبت داده می‌شد و این روال تا انتخابات امسال ادامه داشت».

در ادامه بیانیه آمده است: در انتخابات امسال نیز این ابهام در مولفه‌های فکری در قالب عدم توجه جریانهای سیاسی به مبانی معرفتی و ایده‌های خود برای اداره امور حکومت از جمله قوه مجریه ادامه یافت. به عبارت دیگر عموم جریانهای شکل گرفته نه از روی اتحاد ایدئولوژیک، که تا اندازه زیادی با اتحادی سیاسی برای رسیدن به قدرت و تقسیم آن موجودیت یافتند؛ به طوری که گاهی نگاه‌های مختلف و متضاد در مباحثی همچون اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی در ذیل یک جریان سیاسی مشغول به فعالیت شدند.

جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون این مسئله که عده‌ای درصدد هستند تا نتیجه انتخابات امسال را شکست گفتمان عدالت خواهی معنا کنند، متذکر شد: انتخاب حجت‌الاسلام روحانی به ریاست جمهوری را می‌توان از سویی «نه» مردم به ناکارآمدی‌ها و عملکردهای نادرست دولت قلمداد کرد. در واقع در انتخابات امسال مردم به رویکرد دولت احمدی نژاد از عدالت و عدالت خواهی رای ندادند.

در ادامه بیانیه آمده است: از سوی دیگر نتیجه انتخابات امسال را می‌توان نفی افراط و تفریط‌های صورت گرفته تحت عنوان عدالت و گفتمان عدالت خواهی از سوی جبهه‌های خود عمار پندار نیز قلمداد نمود. راه دادن به رویکردهایی که شاخصه تفکر آنان بیش از آنکه عدالت خواهی عادلانه و اصولی باشد، خود انقلابی انگاری و تنگ نظری بود و بجای مدنظر قرار دادن مشکلات عینی و حقیقی مردم، گرفتار شعار گرایی و آرمان پردازی های انتزاعی شدند.

«کوتاهی در اثبات ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گفتمان عدالت و اتخاذ رویکرد اقناعی در اثبات اصولی چون ایستادگی در سیاست خارجی و در عرصه های گوناگون، شفاف نکردن مولفه‌های آن و عدم تعیین خط و خطوط گفتمان عدالت‌خواهی با جریان‌های شبه انقلابی نیز در این زمینه اثر گذار بودند».

این تشکل دانشجویی نتیجه گرفت که در انتخابات گذشته، نه گفتمان عدالت خواهی؛ که «نسخه های بدلی گفتمان عدالت خواهی» از سوی اکثریت مردم مورد تردید قرار گرفتند و جایگاه خود را چه در فضای فکری و ذهنی جامعه و چه در جایگاه اجرایی کشور از کف دادند. لذا نباید این گونه تصور کرد که با روی کار آمدن دولت جدید گفتمان عدالت به مهجوریت رفته است و توسط مردم نفی شده است؛ بلکه مولفه های اصولی و اساسی گفتمان عدالت خواهی هنوز هم برای مردم جذابیت خود را دارد.

این بیانیه در ادامه با اشاره به وظایف اساسی جریان عدالت خواهی در ایام پیش‌رو، تصریح کرد: به شرط آنکه از تجربه انتخابات امسال و سالهای گذشته به درستی استفاده شود و مولفه‌های صحیح و واقعی گفتمان عدالت‌خواهی از نسخه‌های بدلی تمیز داده شده و با روش و رویکردی درست به فضای مردمی معرفی شود. در این صورت خواهیم دید جامعه نسبت به این گفتمان رغبت و اشتیاقی تامل بر انگیز نشان خواهد داد.

جنبش عدالتخواه دانشجویی یکی از اشتباهات رایج در تحلیل نتیجه انتخابات امسال را قرار دادن «گفتمان اعتدال» در مقابل «گفتمان عدالت» دانست و تصریح کرد: این مسئله ناشی از عدم شناخت درست گفتمان عدالت خواهی و مشتبه شدن آن با نسخه‌های بدلی این گفتمان است که در سطور فوق به اختصار به آنها اشاره شد. باید توجه داشت که اعتدال و عدالت نه در مقابل هم که از یک خانواده اند؛ اعتدال در معنای حقیقی خویش به معنای حرکت میان حق و باطل نیست؛ بلکه به معنای قرار دادن هرچیز در جای خویش است و لذا بخشی از گفتمان عدالت است.

 «اگر دو مفهوم عدالت و اعتدال درست تبیین و شناخته نشوند، این تعامل و در کنار هم بودن، به تقابل تفسیر و تعبیر خواهد شد. در حقیقت رأی مردم به گفتمان اعتدال به معنای نفی گفتمان عدالت نیست. باید توجه داشت مردم به گفتمان اعتدالی رای داده‌اند که در چارچوب نظام جمهوری اسلامی و همراه با پذیرش اصول و مبانی و حد و مرزهای آن است. لذا یکی از وظایف فکری و عملی جریانات دلبسته به نظام جمهوری اسلامی و گفتمان عدالت خواهی، تبیین صحیح اعتدال و حد و مرزهای آن در چارچوب عدالت است تا عده ای نتوانند رویکردهایی متفاوت با اصول اساسی انقلاب اسلامی را در اقتصاد، سیاست، اجتماع و فرهنگ به نام اعتدال به جامعه تحمیل کنند». 

در ادامه این بیانیه آمده است: مشی گفتمان اعتدال بایستی در بعد سیاسی بر مبنای اصالت بخشی به اصول و رویکرد فراجناحی، در بعد اقتصادی منطبق با مولفه‌های اقتصاد عدالت‌محور و مقاومتی و پرهیز از پیوند زدن تمام و کمال اقتصاد با سیاست خارجه، و در بعد فرهنگی و اجتماعی تاکید بر نقش مردم در چارچوب موازین اعتقادی و انقلابی جامعه باشد.

جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به اینکه دوره ریاست جمهوری پیش‌رو را نه به چشم تهدید، که بایستی فرصتی برای جریان عدالت خواهی قلمداد کرد، تاکید کرد:این کار باعث می‌شود تا بتواند با انسجام بیشتر، رسیدن به آسیب‌شناسی‌های دقیق‌تر و ارتباط با اقشار گوناگون مردم و شناساندن عدالت خواهی اصیل و تمیز آن از نسخه های بدلی، گامی جهت افزایش آگاهی آنها از ماهیت جریانهای مختلف برداشت تا بتوانند به پشتوانه آنان اهداف انقلاب اسلامی را محقق سازند.

این تشکل دانشجویی یادآور شد که یکی از آسیب‌هایی که در سالهای گذشته موجب وارد آمدن لطماتی به گفتمان عدالت خواهی شد، مشخص نکردن حدومرزهای جریان عدالت‌خواهی با قدرت رسمی و گروه‌های سیاسی بود. لذا باید در دوران جدید به این مهم توجه داشت و از گره زدن هویت جریان عدالت خواهی به گروه های سیاسی و اصحاب قدرت به طور جد اجتناب کرد. در مقابل، عدالت خواهی بایستی همچون سالهای آغازین شکل گیری، خود را هر چه بیشتر به مردم و دغدغه های ایشان پیوند بزند و نقش واسط میان مردم و مسئولین را ایفا نماید.

در ادامه بیانیه تشکل جنبش دانشجویی آمده است:  یکی از رسالت‌های اساسی، تبیین صحیح مولفه‌های گفتمان عدالت خواهی برای فضای دانشجویی و مردمی و تمیز دادن گفتمان عدالت خواهی از نسخه های بدلی این گفتمان است. بر این اعتقادیم که مهم‌ترین راهبرد برای صیانت از گفتمان عدالت خواهی از این مسیر می گذرد.جریان عدالت خواهی بایستی همانند گذشته به حراست از آرمانها و اصول گفتمان انقلاب اسلامی بپردازد و این آرمان ها را به مطالبه افکار عمومی تبدیل کند و با تذکر نقاط فاصله گیری از اصول انقلاب اسلامی، مسئولین را در ایفای وظیفه انقلابی یاری رساند.

در ادامه بیانیه آمده است: نباید تاریخ را به عقب بازگرداند و همچون دوران اصلاحات و پیش از آن، اسیر دعواهای پوچ و به دور از دغدغه‌های مردم و مشکلات مستضعفین شد. بلکه بایستی با جهت‌گیری‌های صحیح و مبتنی بر تجربیات گذشته، تاریخ انقلاب اسلامی را ساخت. به دولت منتخب هم توصیه می‌کنیم از تجربه‌های تلخ دوران سازندگی و همینطور دوران اصلاحات درس بگیرد و رویکردها و رویه‌های خود را متفاوت با آنچه در این دوران بر سر مملکت آمد تنظیم نماید.

« جریان عدالت خواهی همان گونه که از نامش بر می آید، یک «جنبش» و «جریان» اجتماعی است؛ به این معنا که بایستی در عین توجه به ساختارهای حکومتی و نخبگانی، فعالیت و اصلاحگری اجتماعی را نیز به عنوان مسئله ای اساسی در دستور کار خود قرار دهد».

جنبش عدالتخواه دانشجویی در پایان بیانیه خود خاطرنشان کرد: طی روزهای پس از انتخابات گاهاً در قالبهای مختلف مواضعی از سمت افرادی به جنبش عدالتخواه دانشجویی نسبت داده شد. لازم به ذکر است مواضع جنبش عدالتخواه دانشجویی از طریق سایت رسمی این اتحادیه دانشجویی منتشر می شود و مواضع و تحلیلهایی از انتخابات و فضای سیاسی کشور که با استناد به اسامی و ارتباطات نزدیک به جنبش عدالتخواه دانشجویی منتشر شود موضع رسمی این اتحادیه دانشجویی نیست. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار