امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20322
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 81
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ «راز انسان شدن» کتاب تقریباً فشرده‌ای است که توسط انتشارات بین‌الملل منتشر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ «راز انسان شدن» کتاب تقریباً فشرده‌ای است که توسط انتشارات بین‌الملل منتشر شده است. پیش از این شاهد کتاب‌هایی مثل؛ رنج آدم شدن (یادداشت‌هایی درباره دین‌داری و زندگی امروز) و ترس عاشق شدن (نگاهی دیگر به جمله‌های روشن) از این انتشارات بوده‌ایم.

جالب این جاست که کتاب مورد بحث و کتاب‌هایی که نامشان ذکر شد هر سه‌شان از نویسنده خوش ذوق و خوش قلم‌ آقای سیدمحمد سادات اخوی است.

سادات اخوی در کتاب صد و سی و دو صفحه‌ای «راز انسان شدن» کوشیده است؛ سخنی از امامان معصوم، برشی از ادعیه‌ها را با کلمات زیبا و زلال تفسیر ادبی کند و به زعم نگارنده از این تفسیر ادبی روشن، سربلند بیرون آمده است. مثلاً او در توضیح و تفسیر ادبی «یا أبصر الناظرین» که از دعای جوشن کبیر گلچین کرده است چنین می‌نویسد:

«وقتی خورشید، نگاه روشنش را از میان تار و پود پرده اتاق، روی کتاب های آن سوی اتاق نشاند؛ نسیم پاییزی، مرا که می‌ترسیدم و می‌گردیدم، از پیش چشمانت گذراند.

سرت را برگرداندی و مرا نگاه کردی.

دست‌های مهربانت را بالا آوردی و مرا -قاصدک کوچک و غمگین را - از روی شانه نسیم برداشتی و مقابل نگاهت گرفتی ... و من، چشم‌های غبار گرفته‌ام را باز کردم و نگاهت کردم.

... در آسمان چشم‌هایت، مکعب سیاه خانه‌ات پیدا بود.

ایستادم؛ رو به روی کعبه، پشت به گذشته»
(راز انسان شدن ص 122)

نویسنده کتاب در قالب قطعه ادبی، بسیاری از مفاهیم بلند آسمانی را جای داده است. بی‌راه نیست اگر بگوییم سادات اخوی، مطالعات گسترده‌ای در حوزه دین اسلام دارد و با این فهم و علم است که توانسته اثر قابل قبولی به نام «راز انسان شدن» را تولید کند.

مطالعه گسترده در کنار استفاده از آیه‌ها و صنایع ادبی کتاب مذکور را زیباتر جلوه داده است.

سیدمحمد سادات اخوی - که هم شاعر و هم نویسنده است، کوشیده تا با واژه‌های معمولی و خودمانی مفاهیم لذت‌بخش دینی و مذهبی را به مخاطب اثر تقدیم کند.

بخش «خاطره‌های خوش» که نویسنده کتاب قصد دارد برداشت خود از حدیث پیامبر اکرم (ص) که می‌فرمایند؛ «رحمت خداوند، به کسی که خانواده‌اش را فراموش کند نمی‌رسد» را از نظر می‌گذرانیم؛

خاطره‌های خوش

ساعت مچی‌ات را نگاه کن!

تقویم تلفن همراه و سررسید رومیزی ات هم راست می‌گویند اگر برگ‌های تقویمت را بشماری، یادت می‌آید که چند ماه و سال گذشته است.

یادت می‌آید که روزها و هفته‌های گذشته را چگونه گذرانده‌ای. یادت می‌آید که همه روزهای گذشته، تا چه اندازه وفق مرادت گذشته‌اند.

گونه‌های سرخ و انرژی پنهان در رگ هایت، یادت می‌آورند که روزهای عمرت را عمران کرده‌ای!

ساحل و سایبانی نیست که خاطره‌ای از تو ندارد.

زیارتگاهی نمانده که از خلوص زیارت تو دور باشد.

فیلم‌ها، تئاترها و تماشاخانه‌های شهر را خوب می‌شناسی.

دوستانت، بارها مهمان میزبانی تو بوده‌اند و می‌دانی که از تو و همراهی‌ات، خاطره‌های خوشی دارند.

صدای دعوتت، مونس تلفن‌های همراه آنان و لبخندهای سلامتی ات، آرزوی همیشگی دوستان توست.

راستی! ... اگر وقتی ماند، یادت باشد که همسر و فرزندانت، ماه‌هاست که شریک تفریح و سفرت نیستند.
(همان صص 11 و 10)

مطالعه «راز انسان شدن» هم اطلاعات مذهبی خواننده را بالا می‌برد و هم این که مخاطب از دیدن واژه‌های زیبا لذت می‌برد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها