امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20323
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 130
امیر خلبان حبیب بقایی فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش به عنوان یکی از باسابقه‌ترین فرماندهان ارتش با اشاره به سالروز حمله ناوگان دریایی آمریکا به ...

امیر خلبان حبیب بقایی فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش به عنوان یکی از باسابقه‌ترین فرماندهان ارتش با اشاره به سالروز حمله ناوگان دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی در 12 تیرماه 1367 که منجر به شهادت بیش از 290 زن، مرد و کودک بی گناه شد، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به بیان خاطراتی از آن روز پرداخت که متن این گفتگو در زیر می‌آید.

امیر بقایی در زمان این حادثه در پایگاه هوایی دزفول و نیز به عنوان معاون پدافند هوایی کشور در استان خوزستان (در زمان فرماندهی حسن روحانی در پدافند هوایی کل کشور) مشغول به خدمت بوده است.

امیر بقایی اظهار داشت: هنوز 5 دقیقه بیشتر از وقوع این حادثه نگذشته بود که خبر این اتفاق به ما رسید و همه ما شوکه شدیم.

برای کسی که یک خلبان نظامی در جنگ بوده، شاید شنیدن خبر انفجار یک هواپیما به اندازه‌ای که برای مردم بهت آور است، عجیب نباشد اما آن روز حال عجیبی به ما دست داد و برای لحظاتی انگار در این دنیا نبودیم.

فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش درخصوص اینکه آمریکایی ها مدعی شده بودند که این اتفاق بر اثر یک خطا و اشتباه رخ داده، اظهار داشت: بر اساس این فرض، آنها به دلیل حساسیت موجود در منطقه، تمام مکالمات را از طریق بی‌سیم‌ها و رادار‌ها شنود می‌کردند که در شلوغی خطوط هوایی، مکالمات نامفهومی شنیده و هواپیمای ایرباس مسافربری را یک هواپیمای نظامی F14 تصور کردند و همین اشتباه ناشی از ترس، منجر به جنایتی شد که در تاریخ ماند.

بقایی افزود: اتفاقا این موضوعی بود که توجیه این مسئله را بحث‌برانگیز می‌کرد چون در تخصصات هواپیمایی، اندازه‌ها حتی به میلیمتر تاثیرگذار است و مسئله اینجاست که هواپیماها در رادار‌ها با توجه به پهنای بال هواپیما شناسایی می‌شوند.

وی با بیان اینکه پهنای بال هواپیمای مسافربری با هواپیمای جنگی مثل F14 تفاوت زیادی دارد، گفت: از سوی دیگر سرعت هواپیماهای مسافربری و جنگی تا حد زیادی متفاوت است و پذیرش اشتباه از سوی فرماندهان نظامی ناوگان آمریکایی را غیر قابل باور می‌کند.

فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش خاطرنشان کرد: البته اینکه آنها می گویند اشتباه کردند، این حرف مبین ترس و بزدلی آنها بود که نشان می داد امریکایی‌ها حتی از سایه‌ خودشان هم می‌ترسند.

بقایی درباره نحوه برخورد نهادها و سازمان‌های بین‌المللی با این حادثه نیز گفت: اگرچه سازمان‌های بین‌المللی برخورد جدی‌ با عاملان این اتفاق نکردند، اما ماجرا آنقدر سنگین و غیر قابل هضم بود که خود آمریکایی‌ها خیلی زود به اشتباهشان اعتراف کردند و حتی خسارت هواپیمای ما را پرداخت کردند. اما حقیقت اینجاست که موضوع، تنها یک هواپیما نبود بلکه جان پاک حدود 300 نفر انسان بی‌گناهی بود  که از دست رفت.

وی در پایان تصریح کرد: حقیقت اینجاست که آمریکایی‌ها طبق معمول از قدرت پوشالی‌شان استفاده کردند و با توسل به زور و سرپوش گذاشتن بر این جنایت به بهانه فضای غیر معمول جنگ، از مجازات‌ها فرار کردند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها