امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20351
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۳
تعداد بازدید: 347
«حسین اخوان‌اقدم»، مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در خصوص اجرای تلاوت «محمد مشمول» در مسابقات بین‌المللی مالزی اظهار داشت: من پیش از این تلاوت‌های مشمول را ...

«حسین اخوان‌اقدم»، مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در خصوص اجرای تلاوت «محمد مشمول» در مسابقات بین‌المللی مالزی اظهار داشت: من پیش از این تلاوت‌های مشمول را شنیده بودم، اما در این تلاوت وی که در مسابقات مالزی اجرا شد به نظرم یک مشکل صدایی در حنجره او وجود داشت به این معنا که صدای او در مواردی خش داشت و یا به اصطلاح صدایش در تحریرها لیز می‌خورد.

مشمول هنگام تلاوت از فضای مسابقات تأثیر نگرفته بود

اخوان‌اقدم آرامش مشمول در مسابقات را خوب توصیف کرد و گفت: تلاوت مشمول استحکام صوتی مانند گذشته را نداشت و صدایش از شفافیت لازم برخوردار نبود، البته مشمول به دلیل تجربه و نفس خوب، از فضای مسابقات مالزی تأثیر نگرفته بود و آرامش داشت، زیرا در این مسابقات به دلیل رقابت تنگاتنگ، بسیاری از قاریان نمی‌توانند ظرفیت‌های خود را بروز دهند.

وی تلاوت مشمول را از نظر تحریر تلاوت خوب توصیف کرد و گفت: تلاوت مشمول را می‌توان در دو بخش بررسی کرد، بخش اول کار وی از استحکام بهتری برخوردار بود و شاید به دلیل مشکل صوت، در بخش دوم هنگامی که می‌خواست از مقام نهاوند جدا و به مقام رست وارد شود صدایش استحکام لازم را نداشت، اما تحریر‌های او خوب بود.

تجوید مشمول خوب ممتاز بود

اخوان اقدم در خصوص تجوید مشمول در این تلاوت گفت: تجوید مشمول بسیار خوب و ممتاز بود و اگر منصفانه قضاوت شود نمره بالایی از تجوید می‌گیرد.

این استاد قرآن کریم در خصوص اجرای الحان توسط مشمول در مسابقات مالزی گفت: به نظر من، اجرای لحن مشمول در مسابقات در حد خوب بود اما ممتاز نبود، البته ممکن است وی از نظر صوت نمره خوبی نگیرد، اما او با وجود مشکل، اوج‌ها را با فشار و غیرت‌مثال‌زدنی به انجام رساند.

دو اشکال وقف و ابتدایی در تلاوت قاری ایرانی وجود داشت

اخوان‌اقدم دو اشکال وقف و ابتدایی برای تلاوت مشمول بیان کرد و گفت: در یکی از آیات، فرازی به علامت وقف منتهی می‌شد که مشمول در این فراز یک بار وقف کرد و یک بار وصل خواند و بنا به قوانین وقف و ابتدا که در مسابقات ایران اجرا می‌شود از او نمره کم خواهد شد، همچنین در آخر تلاوت هم وی یکبار دیگر عدول از وقف داشت و شاید آنجا هم از او نمره کم شود، البته من این نظرات را مطابق قوانین مسابقات ایران می‌گویم و از آیین‌نامه مسابقات مالزی اطلاع ندارم.

اخوان‌اقدم در پایان در خصوص قضاوت درباره تلاوت محمد مشمول گفت: تلاوت را باید با اجرای دیگر قاریان سنجید و امیدوارم مشمول در رقابت با سایر رقبا بتواند از آنها پیشی گرفته و کشورمان را پس از هشت سال صاحب مقام نخست مسابقات مالزی کند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار