امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20395
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۳۹
تعداد بازدید: 222
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای از عزل محمد مرسی، رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای از عزل محمد مرسی، رئیس جمهور مصر از قدرت، استقبال کرد.

آقای اد رویس در بیانیه‌ای نوشت: «جای تأسف است که مرسی یک سال پس از رهبری ناشایسته و تلاش برای ربودن قدرت برای اخوان المسلمین به درخواست‌های مردمی برای برگزاری انتخابات زود هنگام توجهی نکرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «مرسی مانعی بر سر راه تحقق دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی‌ای بود که اکثر مردم مصر خواستار آن بودند. امیدوارم عزل وی راه را برای آینده بهتر مصر باز کند.»

وی افزود: «من ارتش و تمامی احزاب سیاسی را به مشارکت برای پایه‌گذاری صلح‌آمیز نهادهای دموکراتیک و برگزاری انتخابات جدیدی که به استقرار کشوری با حفظ حقوق اقلیت‌ها منجر شود، ترغیب می‌کنم.»

در پایان این بیانیه تأکید شده است: «اما هرگز اشتباه نکنید، مصر در روزهای خیلی سختی قرار نگرفته است.»

محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر، در واکنش به بیانیه‌ای از ارتش که وی را از قدرت عزل کرد، این اقدام را کودتایی علیه مشروعیت خود خواند.

آقای مرسی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت بیانیه نیروهای مسلح را هر انسان آزاده‌ای که برای استقرار دموکراسی در مصر تلاش می‌کند، نمی‌پذیرد.

فرمانده نیروهای مسلح مصر، روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای نقشه راه آینده کشور مصر را تعیین کرد که بر اساس آن قانون اساسی آن کشور تعلیق شد و رئیس دادگاه قانون اساسی موقتاً اداره امور کشور را بر عهده گرفت.

اعتراضات در مصر، از روز یکشنبه و همزمان با اولین سالگرد انتخاب آقای محمد مرسی، به مقام ریاست جمهوری این کشور آغاز شده‌اند.

آقای مرسی در پی انقلاب سال 2011 که به سرنگونی آقای حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر منجر شد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد.

جریان مخالف مصر موسوم به تمرد که در پس این اعتراضات قرار دارد به مرسی تا ساعت 5 بعدازظهر به وقت محلی (15 به وقت گرینویچ) روز سه‌شنبه 11 تیر فرصت داده است با کناره‌گیری از سمت خود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراخوان صادر کند وگرنه‌ با مبارزه‌ای در قالب نافرمانی مدنی مواجه خواهد شد.

چند گروه سیاسی نیز می‌گویند دولت مصر تحت سلطه اخوان‌المسلمین قرار دارد. مخالفان همچنین مرسی را به انحراف از انقلاب 2011 متهم می‌کنند.

با این وجود طرفداران مرسی می‌گویند وی در حال پاکسازی موسسات مصری از فساد است اما برای تحقق آرمان‌های انقلاب سال 2011 به زمان نیاز دارد.

فرمانده ارتش مصر دو روز پیش با صدور بیانیه‌ای که از تلویزیون مصر پخش شد به گروههای سیاسی این کشور مهلتی 48 ساعته داد تا به درخواست های مردم پاسخ دهند.

ارتش تأکید کرد در غیر این صورت ارتش طرح خود را برای آینده مصر ارائه خواهد داد.

در واکنش به اولتیماتوم ارتش، ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه‌ای بر مخالفت «محمد مرسی» رئیس جمهور این کشور با بیانیه ارتش مبنی بر اعطای مهلت 48 ساعته به منظور تحقق خواسته‌های ملت، تاکید کرد.

محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر طی نطق تلویزیونی خطاب به ملت با اعلام اینکه از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند، از ارتش مصر خواست که ضرب‌الاجل خود را پس بگیرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها