امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2046
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 378
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، « برای خاندان «علی عبدالله‌صالح» در روند سیاسی یمن چه چیزی باقی مانده است؟» این سوالی است که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، « برای خاندان «علی عبدالله‌صالح» در روند سیاسی یمن چه چیزی باقی مانده است؟» این سوالی است که پایگاه خبری «الجزیره» در گزارشی تحلیلی به بررسی آن پرداخته است.

بر اساس این گزارش، بسیاری از ناظران و کارشناسان امور یمن بر این باورند که فرصت‌های فعالیت سیاسی در مرحله آینده در این کشور برای صالح و اعضای خانواده‌اش بسیار ضعیف است به ویژه که اکثر مراکز قدرت و نفوذ تحت سیطره این افراد، از چنگشان در آمده است.

تحلیل‌گران سیاسی بر این باورند که تصمیم‌های اخیر «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور کنونی یمن در چارچوب بازسازی ساختار ارتش و برکناری «احمد» پسر ارشد صالح از فرماندهی گارد ریاست جمهوری به موجب همین تصمیمات، آخرین برگه قدرت و نفوذ سیاسی اعضای خانواده‌ صالح را بر باد داد.

ضعیف‌ترین گزینه

«علی الجرادی» نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی عرب در این‌باره می‌گوید: تنها گزینه و ضعیف‌ترین گزینه فراروی صالح، پس از آنکه اعضای خانواده‌اش از پست‌های نظامی امنیتی یمن دور نگه داشته شدند، حزب کنگره ملی است که هنوز ریاست آن را بر عهده دارد. هرچند که میان صالح و هادی که معاون اولش در این حزب به شمار می‌رود، رقابت و درگیری است.

جرادی در گفت‌وگو با الجزیره پیش‌بینی می‌کند که درگیری و قطب‌بندی در حزب کنگره ملی، بالا بگیرد و تلاش شود تا صالح از ریاست آن کنار گذاشته شود. ضمن اینکه بعید به نظر می‌رسد صالح و اعضای خانواده‌اش بتوانند مراکز نفوذ جدیدی را برای خود در روند سیاسی یمن ایجاد کنند.

وی افزود: تنها راه موجود برای این خانواده، هزینه پول‌های زیاد برای ایجاد تنش و ناآرامی در کشور به کمک رسانه‌ها، روی آوردن به ائتلاف‌های مدنی و تقویت رابطه با جریان «حوثی» و جدایی‌طلبان یمن است.

اما «نبیل الصوفی» روزنامه‌نگار نزدیک به صالح مخالف این نظر جرادی است و بر بقای صالح در پست ریاست حزب کنگره ملی و ایفای نقش او به واسطه همین پست در روند سیاسی یمن تاکید می‌کند و می‌گوید که دو تن از نزدیکان صالح به زودی به جایگاهی سیاسی در یمن دست می‌یابند!

وی پیش‌بینی می‌کند که صالح حتی بعد از انتخابات آینده یمن نیز همچنان در ریاست حزب باقی بماند و سایر اعضای عشیره‌اش از قبیله «سنحان» تا مدتی خود را عقب نگه می‌دارند تا اقدامات موجود برای کنار گذاشتنشان متوقف شود.

این روزنامه‌نگار افزود: برای دو شخصیت از اعضای خانواده کوچک صالح انتظار می‌رود که نقش سیاسی ایفا کنند. یکی «احمد» پسر صالح و دیگری «یحیی» برادرزاده صالح که در آرزوی ایفای نقش در حزب عمویش است.

صوفی می‌گوید: من معتقدم که «احمد» مدتی خود را آفتابی نخواهد کرد تا چهره واقعی و سیاسی «عبدربه منصور هادی» که به نظر می‌رسد خود را وارث کامل رژیم سابق می‌داند، شناخته شود.

سفر صالح به عربستان

اما منابع آگاه رسانه‌ای می‌گویند: صالح که برای درمان به عربستان سفر کرده، مدت زیادی در این کشور خواهد ماند زیرا خروجش از کشور شرط اساسی اعمال قانون مصونیت درباره او بود.

روزنامه «مارب پرس» دوشنبه پیش به نقل از منابع موثق و نزدیک به خاندان صالح نوشت که دیکتاتور سابق یمن با تمام اعضای خانواده‌اش به استثنای «احمد» به عربستان عزیمت کرده است و پسر ارشدش را که در حال حاضر ریاست یک موسسه خیریه متعلق به صالح را بر عهده دارد در یمن گذاشته است.

این روزنامه نوشت: اقدامات و تحرکاتی در داخل حزب کنگره ملی در جریان است تا صالح در مرحله آینده به روند سیاسی یمن بازگردد و «احمد» نیز قرار است خود را برای دبیرکلی حزب پدرش نامزد کند.

از سوی دیگر «منیر الماوری» فرمانده انقلاب جوانان و عضو کنفرانس گفت‌وگوی فراگیر ملی یمن می‌گوید که درهای فعالیت سیاسی برای تمام اعضای خانواده صالح باز است اما مشکل اینجاست که برخی از این افراد هیچ فرقی میان فعالیت سیاسی و اقدامات مجرمانه قائل نیستند و همچنان اشتباه‌های گذشته را تکرار می‌کنند.

وی افزود: مصونیت قضایی که به صالح و اعضای خانواده‌اش داده شد، برای هر زمان و مکانی نیست و مشمول اقدامات کنونی و آینده آنها نمی‌شود.

ماوری تصریح کرد: اقدام صالح و بستگانش در هزینه کردن اموالشان علیه خواست ملت یمن، یک خطر بزرگ است و آنها باید بدانند که با این کارشان، با آتش‌ بازی می‌کنند و جنایاتی که مرتکب شده‌اند، آنها را به پای میزهای محاکمه داخلی و خارجی خواهد کشاند و سرنوشت شومی خواهند داشت که باید از آن پرهیز کنند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها