امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۱۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20477
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم عصر خاطره با هنر مبارزه عصر گرامیداشت شهید قاسم دهقان و زنده یاد امیر قوی دل، عصر روز چهارشنبه 12 تیرماه در ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم عصر خاطره با هنر مبارزه عصر گرامیداشت شهید قاسم دهقان و زنده یاد امیر قوی دل، عصر روز چهارشنبه 12 تیرماه در مؤسسه هنری رسانه ای اوج برگزار شد.

طی این مراسم مرضیه حدیدچی یکی از بانوان مبارز سال‌های دفاع مقدس طی سخنانی گفت: همانطور که همه عزیزان ما می‌دانند اگر برنامه‌ای را داشته باشیم اول امام است و بعد شهدا هستند.

رضوانه حدیدچی نیز در ابتدای سخنان خود گفت: از مطالبی که در این مورد چاپ شده و سخنان ما در همه مطلع هستید اما نمی‌دانم چگونه سخن بگویم

وی افزود: به لطف خدا ما در خانواده مذهبی تربیت یافتیم، ما که عرض می‌کنم من دختر دوم خانواده هستم و بنابه تفکر خانواده که در آن زمان داشتند از رادیو عراق بیانات امام را یادداشت می‌کردم و با کاربن آنها را تکثیر می‌کردم و در جا میز بچه‌ها می‌گذاشتم.

حدیدچی بیان کرد: موقعیتی که ما داشتیم و مادرمان شاگرد آیت‌الله سعیدی بودند که جلساتی را در خانه‌ ما داشتند و من یادم هست که گروه تئاتری بود که ما در خط فکری آن را می‌دادند و تمام این انتخاب‌ها را مادرم انجام دادند و در حقیقت سکاندار این خانواده و افتخار من نوعی به عنوان فرزندی که نتوانستم کوچکترین حقی را ادعا کنم مادر بودند.

وی ادامه داد: من رو هم رفته 4 ماه و نیم در زندان بودم که من را به علت بیماری بیمارستان شهربانی منتقل کردند و آنجا دست و پای ما را با دستبند بسته بودند.

حدیدچی در ادامه به بیان خاطرات آن دوران پرداخت و گفت: آیت‌الله کنی در آن زمان کلاسی‌های داشتند که می‌خواستند در قیام سهیم باشند بنده هم با شناختی که با خواهر ایشان داشتم وارد کلاسها شدم. البته تمامی این مسائل در سال 46 شروع شد

البته در اولین نمایش چند تن از دختران خودم سهیم بودند که خیلی هم مؤثر بود و طی پنج یا شش جلسه این کار را شروع کردیم که این مسئله باعث شد تا خمیرمایه‌ای باشد برای کارهای آینده‌مان.

بنابراین گزارش، در ادامه این مراسم دو تن از همرزمان و همسنگران  شهید قاسم دهقان به نام های پرویز رمضانی (صدابردار روایت فتح) و علی دانشی مقدم به بیان خاطراتی از روزهای دفاع مقدس و شهید قاسم دهقان پرداختند.

پرویز رمضانی عنوان کرد: اکثر بچه‌های رزمنده به صورت نظامی وارد جنگ نشدند و بعد به اینجا رسیدند که با زبان فرهنگ می‌شود زبان جنگ را رساند که قاسم دهقان جزو همین افراد بود.
 

* شهید قاسم دهقان از زبان یک بازیگر سینما و تلویزیون

در ادامه این مراسم مالک سراج بازیگر فیلم سینمایی «خونبارش» با اشاره به بخش‌هایی از این فیلم گفت: قاسم دهقان شب‌های زیادی را می‌نشستیم که من به حاج کیوانی گفتم که قاسم جانباز است و بدنش جوابگوی بازی در این فیلم نیست. من به قاسم گفتم که شما نمی‌توانید بازی کنید و قاسم گفت که نه، من می‌توانم و در قسمتی از این فیلم قرار بود که قاسم شهید شود که قاسم مثل بچه‌ها شروع به گریه کردن کرد و به حاج کیوانی گفت که من برای شهرت به سینما نیامدم و برای شهادت به اینجا آمده‌ام چون می‌خواهم ادای دین کنم. وقتی انفجار آغاز شد نفهمیدم که چه اتفاقی افتاد.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم به پاسداشت زحمات و تولیدات سینمایی زنده یاد امیر قویدل از راما و سینا قویدل فرزندان امیر قویدل تقدیر به عمل آمد.

سینا قویدل فرزند زنده یاد امیر قویدل به بیان خاطراتی از پدرش پرداخت و گفت: سینما واقعاً هنر سختی است. من اولین بار خونبارش را 4 یا 5 ساله بودم که دیدم و فیلم برایم خیلی شلوغ بود.

راما قویدل دیگر فرزند زنده یاد امیر قویدل و کارگردان سینما و تلویزیون گفت: خونبارش اثر ویژه‌ای است به خاطر اینکه اولین تولیدی سینمای ایران بعد از انقلاب است و من این افتخار را داشتم که در خدمت آقای صدرعاملی باشیم، چون افتخار دستیاری در ساخت این کار رسول صدر عاملی را داشتم مهمترین درسی که از آقای صدرعاملی صداقت بود که ردپای ایشان در این فیلم دیده می‌شود.
 

* رویارویی نادر طالب زاده و رسول صدر عاملی پیرامون آثار زنده یاد امیر قویدل

در ادامه این مراسم نادر طالب‌زاده در خصوص فیلم سینمایی خونبارش بیان کرد: فکر می‌کردم می‌شود به این فیلم انتقاد کرد ولی خیلی فیلم خوبی بود و من توقع داشتم که فیلمی ضعیف ببینیم من نتوانستم که تشخیص بدهم که کجا هستند.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنیم بعد از سی و چهار سال یک حلقه تمام شد و در این حلقه ایران به عنوان کشوری تدثیرگذاربه جایی رسیدیم. که این موضوع به عقیده برمی‌گردد و بعد از سی و چهار سال جا افتاده است به نظرم امروز وقت این است ببینیم چه اتفاقاتی نشان داده نشده است.

رسول صدر عاملی کارگردان پیشکسوت سینما در ادامه این مراسم خاطر نشان کرد: من چند ماه برای تهیه خبر به پاریس رفته بودم که در این سفر با خانمی آشنا شدم که به او می‌گفتیم خواهر طاهره که همان خانم مرضیه دباغ است. تنها وجودی که من در سینما می‌شناسم امیر قویدل است که ایشان همیشه در حسرت فیلمسازی بود. به محض اینکه انقلاب شد با آن پرواز معروف تهران بازگشتیم که بعد از این امیر قویدل به من گفت که می‌خواهم فیلم بسازم که ما به دنبال قاسم دهقان رفتیم و من خودم شخصاً ساعت‌ها یا قاسم مصاحبه کردم و با امیر قویدل به این نتیجه رسیدیم که همه شخصیت‌ها خودشان باشند که قاسم باعث شد تا برخی از گردان‌های ارتش از خطر جدی نجات پیدا کنند که به هر حال فیلم شروع شد و اولین تدوینی بود که حسین زندباف انجام داد.

رسول صدر عاملی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: سینمای انقلاب به سرعت تحت تأثیر سینمای دفاع مقدس قرار گرفت و ما محجور ماندیم. کار خونبارش را کسی تحسین نکرد و این حاصل تلاش امیر قویدل بود و بعد از این فیلم دیناری به جیب ما برنگشت. ادامه این موضوع به امکانات و ابزار نیاز داشت که من به احترام گروهی که این فیلم را ساختند تشکر می‌کنم.

وی افزود: این مراسم، مراسم ارزشمندی است که با همه خاطرات قدیمی را زنده می‌کند. من قاسم دهقان را آخرین بار در بیمارستانی دیدم که برادر خودم هم در آن بیمارستان بستری بود.

صدر عاملی ادامه داد: سینمای ایران به شدت مدیون امیر قویدل است. شما کارنامه این مرد را ببینید که ایشان صرف پیشرفت مردم فیلم می‌ساخت سینمای ایران به راحتی به این جایگاه نرسیده است سینمای ایران با یک کشف شهود و یک تلاش بسیار زیاد به این جایگاه رسیده است.

گزارش فارس حاکی است در پایان این مراسم از مرضیه و رضوانه حدیدچی (دباغ) بانوان مبارز دفاع مقدس تجلیل و لوح تقدیر به آن‌ها اهدا شد.

همچنین رسول صدرعاملی و مالک سراج بازیگر سینمای و تلویزیون نیز تقدیر به عمل آمد. 

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها