امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 20484
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرانسه از بولیوی، به خاطر بستن حریم هوایی‌اش به روی هواپیمای حامل ایوو مورالس، رئیس جمهور آن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرانسه از بولیوی، به خاطر بستن حریم هوایی‌اش به روی هواپیمای حامل ایوو مورالس، رئیس جمهور آن کشور عذرخواهی کرد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در برلین گفت به محض اطلاع از اینکه هواپیمای مذکور حامل آقای مورالس بوده به آن اجازه پرواز بر فراز کشورش را داده است.

عذرخواهی آقای اولاند پس از آن انجام می‌شد که روز گذشته، چهارشنبه، سفارت فرانسه در بولیوی صحنه اعتراض تظاهرات‌کنندگانی بود که خشمشان از اقدام دولت آن کشور را با آتش زدن پرچم فرانسه نشان می‌دادند.

عدم اجازه به هواپیمای مورالس برای ورود به حریم هوایی فرانسه به خاطر نگرانی این کشور از حضور ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا در این هواپیما انجام می‌شد.

در همین حال، قانونگذاران بولیوی، پیشنهاد تصویب لایحه‌ای را دادند که خواستار اخراج نماینده‌های دولت‌های فرانسه، پرتغال و ایتالیا از خاک بولیوی شدند. پرتغال و ایتالیا هم سیاست مشابهی در قبال ورود هواپیمای حامل مورالس به حریم هوایی کشورشان داشتند.

آقای مورالس پیشتر اعلام آمادگی کرده بود تا به «ادوارد اسنودن»، افشاگر اسناد جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان این کشور پناهندگی سیاسی اعطا کند.

آقای اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ماه گذشته با انتشار اسنادی، از برنامه‌های موسوم به نظارت و پایش دولت از شهروندان آمریکا پرده برداشت.

اطلاعاتی که آقای اسنودن درز داد از برنامه‌های گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا در جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی پرده برداشت. بر اساس اطلاعاتی که وی منتشر کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا از شرکت مخابراتی «ورایزن»، یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی آمریکا، خواسته بود تا مکالمات تلفنی و فعالیت‌های اینترنتی شهروندان را در اختیارش بگذارد.

دولت آمریکا این طرح را تایید کرده و آنرا برای افزایش امنیت شهروندان لازم دانسته است. با این حال، فعالان حقوق بشر این برنامه اطلاعاتی دولت آمریکا را در تضاد با آزادی های فردی و حقوق شهروندان این کشور ارزیابی می‌کنند.

آقای اوباما هفته گذشته در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور سنگال گفته بود نگران اسناد محرمانه‌ای است که اسنودن در اختیار دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها