امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2050
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۷
تعداد بازدید: 303
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، روزنامه «امروز نیوز» چاپ دوشنبه در شماره اخیر خود نقش و جایگاه ازبکستان را ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در دوشنبه، روزنامه «امروز نیوز» چاپ دوشنبه در شماره اخیر خود نقش و جایگاه ازبکستان را در امنیت منطقه آسیای مرکزی تشریح کرده است.

این نشریه به دیدگاه‌های کارشناسان منطقه درباره این موضوع در نشستی تحت عنوان «تأثیر ازبکستان در امنیت منطقه آسیای مرکزی» پرداخته که در ذیل به مخاطبان فارس تقدیم می‌شود.

«اسماعیل‌اف» کارشناس مؤسسه «باشگاه اندیشکده‌های افکار سیاسی» بر این باور است که در حال حاضر در ازبکستان باید در وهله نخست همکاری‌ در مورد امنیت منطقه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر، «بورناش‌اف» مدیر باشگاه اندیشکده‌های افکار سیاسی نیز معتقد است که در حال حاضر نقش ازبکستان در حفظ ثبات و امنیت آسیای مرکزی بسیار تأثیرگذار است.

این کشور با جمعیت 30 میلیونی و ارتش بزرگ خود جایگاه نخست را در آسیای مرکزی داراست. همچنین از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز جایگاه ویژه‌ای در منطقه دارد.

در حوزه مسائل اقتصادی، هزینه اشتغال و تحصیل یک چهارم جمعیت این کشور را که جوانان تشکیل می‌دهند، زیاد است.

در ضمن، مناسبات حکومت ازبکستان با دین اسلام، مناسب نیست و بوروکراسی در این کشور برای شهروندان مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، به گفته کارشناسان، کمبود ذخایر آب و زمین و وابستگی ترانزیتی به همسایه‌ها در ازبکستان مشاهده می‌شود و بازار محصولات پرمشتری در داخل و خارج کشور محدودیت شدیدی پیدا کرده است.

شرکت‌کنندگان در نشست مذکور بجز خطرات داخلی، عوامل خارجی را نیز در وضعیت ازبکستان تأثیرگذار دانسته و احتمال آسیب دیدن کشورهای آسیای مرکزی پس از خروج ناتو از افغانستان را مطرح کردند.

در این رابطه «جوسان گالی‌اف» مدیر اجرایی مرکز بحران اقتصادی این جمهوری به چهار خطر اشاره می‌کند که به طور مستقیم از جانب ازبکستان، آسیای مرکزی را تهدید می‌کند.

خطرات مرزی و عدم توجه ازبکستان به معیارهای بین‌المللی، عدم توازن مدیریت آب و انرژی و رودخانه‌های فرامرزی، وجود مخالفان روشنفکر و دینی در این کشور و حضور نظامی برخی ‌قدرت‌های خارجی در این کشور با توجه به پروتکل آسمان آزاد برای پرواز هواپیماهای نظامی و ترابری از فراز این کشور از جمله این خطرات هستند.

در ضمن، جوسان گالی‌اف بر این باور است که حیات اجتماعی جوانان در منطقه دارای محدودیت بوده و تحت فشار قرار دارد.

با این حال، مدیر پژوهشکده تحقیقات ملی ازبکستان، «تاشکند» را یکی از مؤلفه‌های تثبیت اوضاع این منطقه  می‌داند و عنوان می‌کند که ازبکستان، حضور پایگاه‌های نظامی خارجی را در خاک خود نمی‌پذیرد و با دخالت بازیگران خارجی در این منطقه مخالف است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها